Klíčové body
- Dva bývalí britští soudci odstoupili z hongkongského nejvyššího soudu na protest proti čínskému potlačování disentu
- Ekonom Stephen Roach prohlásil, že Hongkong „skončil“, ale obchodní aktivita se po útlumu opět zvedá
- Vysoké úrokové sazby v USA tlačí na hongkongskou ekonomiku, což způsobuje pokles cen nemovitostí
Zrovna nedávno dva bývalí britští soudci na protest odstoupili z nejvyššího soudu ve městě, aby upozornili na dopady posledního Pekingem nařízeného potlačování disentu.
Tento krok přišel několik týdnů poté, co soud uznal 14 opozičních představitelů vinnými v přelomovém případu národní bezpečnosti, který jeden z expertů označil za „proces s prodemokratickým hnutím“.
Na ekonomické frontě se nadále odehrává nepravděpodobná podzápletka týkající se známého ekonoma a pozorovatele Číny Stephena Roache, který strávil většinu roku 2024 zdvojováním svého prohlášení, že město „skončilo“.
Příznivci vlády jeho hodnocení předvídatelně odmítli a skutečně – po chmurném začátku – se tok obchodů zvedl.
Přestože se Hongkong potýká s mnoha problémy přímo doma a v Pekingu, to, kam se bude ekonomika tohoto finančního centra ubírat dál, bude z nemalé části ovlivněno i událostmi o půl světa dál – ve Washingtonu.
První měřítko obrovského vlivu Washingtonu na bývalou britskou kolonii je ekonomické.

Vzhledem k tomu, že hongkongský dolar je navázán na americký dolar, město fakticky dováží měnovou politiku stanovenou Federálním rezervním systémem.
V letech po finanční krizi tento stav Hongkongu prospěl. Díky nejnižším americkým úrokovým sazbám a masivnímu kvantitativnímu uvolňování se do asijského města valil kapitál investorů.
Po pandemické inflaci se však tato dynamika obrátila naruby. Hongkong se potýká s nejvyššími americkými sazbami za více než dvě desetiletí a čelí téměř pětiletému propadu cen nemovitostí – nejdelšímu ústupu od hluboké krize SARS před dvěma desetiletími.
V kombinaci se ztrátami v oblasti komerčních nemovitostí bylo podle analýzy agentury Bloomberg Intelligence od roku 2019 z hodnoty nemovitostí ve městě vymazáno nejméně 2,1 bilionu hongkongských dolarů
Silný americký dolar znamená silný hongkongský dolar. Delší období vysokých amerických úrokových sazeb je pro čínské město špatnou zprávou. Bude mít dopad na jeho vývoz, investiční náladu a kapitálové trhy, napsal v květnu na svém blogu ministr financí Paul Chan.
Proto by dvojí snížení sazeb Fedu přineslo tolik potřebnou úlevu.
V současné době je pravděpodobné, že centrální banka letos jednou sníží sazby o 25 bazických bodů, po čemž bude možná následovat další snížení před rokem 2025.
I když by takové snížení samo o sobě nestačilo k nastartování hongkongské ekonomiky, pokud Fed skutečně začne snižovat a naznačí, že se chystají další, bude to pro jisté město nacházející se na druhé straně planety jednoznačné plus.
Druhý úhel pohledu Washingtonu na Hongkong je politický.
Ať už v listopadových prezidentských volbách v USA zvítězí kdokoli, udá tón další etapě vztahů mezi USA a Čínou. Prezident Joe Biden i jeho protikandidát, bývalý prezident Donald Trump, jsou sice vůči Číně jestřábí, jejich přístupy se však liší.
Biden prosazuje opatření, jako jsou omezení obchodu, a zároveň zajišťuje, aby Washington a Peking nadále jednaly a alespoň na papíře usilovaly o spolupráci v oblastech, jako je změna klimatu.
Trump však slíbil tvrdší přístup, zejména v oblasti obchodu, a to prostřednictvím rozsáhlého zvýšení dovozních cel – zejména vůči Číně.
Takový krok by nevyhnutelně uvrhl hongkongskou ekonomiku ještě hlouběji do geopolitického podhoubí, vzhledem k tomu, že Hongkong hraje roli klíčového přístavu pro zboží vyrobené v Číně, které odchází do USA.

Vazby mezi USA a Hongkongem jsou hluboké – asijský uzel je pro Ameriku 15. největším exportním trhem a podle analýzy Centra pro strategická a mezinárodní studia zde v roce 2023 sídlilo přibližně 1 300 amerických společností.
Tato kombinace ekonomiky a politiky v USA je důvodem, proč, i když konečným arbitrem hongkongské ekonomiky je Peking, budou mít velký vliv i nadcházející události ve Washingtonu.
Budoucnost Hongkongu závisí na vývoji ve Washingtonu i Pekingu. Ekonomická politika a geopolitické vztahy budou klíčové pro obnovení jeho pozice jako světového finančního centra.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky