Klíčové body
- Japonský index Nikkei 225 dosáhl nového maxima a uzavřel na 41 831,99 bodech
- Akcie v Asii byly smíšené, zatímco Nikkei 225 vzrostl o 0,6 % díky zájmu o technologie
- Čínské indexy klesly kvůli slabé spotřebitelské důvěře a poklesu cen potravin
Japonský benchmark si připsal 0,6 % a zakončil obchodování na úrovni 41 831,99 bodu. Rekordní uzavření zaznamenal také v úterý a během středy dosáhl historického maxima 41 889,16.
Za poslední rok si Nikkei 225 polepšil o téměř 30 % a za poslední tři měsíce vzrostl o 5 %.
Investoři skupují akcie související s technologiemi, protože nadšení z potenciálu umělé inteligence roste. Silné zisky zaznamenaly také společnosti zaměřené na vývoz, protože jejich zisky vzrostly v důsledku oslabení japonského jenu vůči americkému dolaru.
V Hongkongu index Hang Seng klesl o 0,2 % na 17 484,85 bodu, zatímco index Shanghai Composite odevzdal 0,6 % na 2 940,88 bodu.

Čína oznámila, že její index spotřebitelských cen se v červnu snížil na 0,2 % z květnových 0,3 %, což bylo pod očekáváním zejména kvůli poklesu cen potravin jiných než vepřové maso.
„Slabá spotřebitelská důvěra nadále vede spotřebu směrem k vyhledávání nákupů za výhodnější ceny a konkurence v sektoru elektromobilů nadále snižuje ceny, což potlačuje celkovou inflaci,“ uvedl v komentáři Lynn Song z ING Economics.
Australský index S&P/ASX 200 byl nižší o 0,2 % na úrovni 7 816,80 bodu.
V Soulu byl index Kospi téměř beze změny na úrovni 2 867,99 bodu. Tchajwanský Taiex si připsal 0,5 %, zatímco indický Sensex ztratil 0,7 %.
V úterý vzrostly indexy S&P 500 a Nasdaq Composite každý o 0,1 %, což stačilo na to, aby se indexy podruhé v tomto týdnu vyšplhaly na historická maxima.
Celkově index S&P 500 vzrostl o 4,13 bodu na 5 576,98 bodu. Nasdaq přidal 25,55 bodu a uzavřel na 18 429,29 bodu. Dow klesl o 0,1 % na 39 291,97 bodu.
Akcie v posledních několika měsících stabilně posilují, což pomohlo indexu S&P 500 dosáhnout v letošním roce zatím 36 rekordů.
V úterní výpovědi před senátním bankovním výborem Powell zopakoval, že inflace se v posledních dvou letech výrazně snížila, i když zůstává nad 2% cílem centrální banky. Poznamenal také, že existuje riziko, že Fed přistoupí ke snížení úrokových sazeb příliš pozdě nebo příliš brzy, a varoval, že oba scénáře by mohly ve výsledku oslabit ekonomiku a trh práce.
Powell má později ve středu vypovídat před výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů. Jeho výpověď předchází novým aktualizacím inflace, které budou zveřejněny koncem tohoto týdne.
Obchodníci stále sázejí na to, že existuje 70% šance, že centrální banka sníží svou hlavní úrokovou sazbu již v září, podle údajů CME Group.
Výnosy státních dluhopisů na trhu s dluhopisy mírně vzrostly. Výnos desetiletého státního dluhopisu se zvýšil na 4,30 % ze 4,28 % koncem pondělí.
Fed zůstává opatrný, pokud jde o kroky v oblasti úrokových sazeb, a drží svou základní úrokovou sazbu na nejvyšší úrovni za více než dvě desetiletí, když opatrně čeká na další signály, že inflace stále klesá.

Zatímco ceny v posledních dvou letech prudce zmírnily, když Fed zvýšil úrokové sazby, cílem centrální banky je snížit inflaci zpět na svůj dvouprocentní cíl, aniž by se příliš zpomalil hospodářský růst.
Ta se pohybuje kolem 3 % a nadále vyvíjí tlak na spotřebitele, zejména ty s nižšími příjmy.
Wall Street očekává, že čtvrteční zpráva ukáže, že spotřebitelské ceny v červnu oslabily na 3,1 % z květnových 3,3 %. V pátek se očekává zpráva o inflaci na velkoobchodní úrovni, tedy předtím, než se náklady přenesou na spotřebitele.
Obchodníci také tento týden očekávají několik zpráv o hospodářských výsledcích. Ve čtvrtek budou zveřejněny výsledky společnosti Delta Air Lines.
JPMorgan, Citigroup a Wells Fargo oznámí výsledky v pátek. Tyto aktualizace by mohly poskytnout více informací o úrovni zadlužení spotřebitelů a o tom, zda se banky obávají splátek a případných delikvencí.
V rámci dalších obchodů na začátku středy klesla americká referenční ropa v elektronickém obchodování na newyorské komoditní burze o 47 centů na 80,94 USD za barel.
Ropa Brent, mezinárodní standard, zlevnila o 56 centů na 84,10 USD za barel.
Americký dolar vzrostl na 161,45 japonského jenu ze 161,34 jenu. Euro se vyšplhalo na 1,0821 USD z 1,0813 USD.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky