Klíčové body
- Firemní kultura na dálku vyžaduje vědomé úsilí k vytvoření okamžiků pro navázání kontaktu online i offline
- Sociální gesta a rituály, jako denní pozdravy ve Slacku, mohou posílit týmové vazby
- Udržování čistého a osobního pracovního prostoru na Zoomu podporuje pozitivní firemní kulturu
Před prací na dálku, kdy lidé skutečně pracovali v kancelářích, to znamenalo jen to, že jste se o svých spolupracovnících mohli hodně dozvědět jen tím, že jste je viděli osobně a vstřebávali
Všímat si jejich pracovního místa, toho, jaké drobnosti nebo fotografie si přinášejí, co si vybírají k obědu a podobně, bylo mnohem jednodušší najít společné zájmy a navázat konverzaci.
Vytvářely se tak vazby, které organicky přispívaly ke kultuře na pracovišti.
Občas si na to vzpomenu po vyčerpávajícím dni schůzek na Zoomu – kde každodenní příležitosti všímat si těchto drobných detailů nahradila mřížka hlav, která se stala charakteristickým znakem práce na dálku.
PRÁCE NA DÁLKU JE CESTA
Ne že bych si myslel, že návrat ke starým časům pracoviště je řešením. Práce na dálku má příliš mnoho výhod, a to jak v oblasti řízení osobního času, tak ve způsobu práce – zejména proto, že možnosti nástrojů pro spolupráci rostou.
Pryč jsou doby, kdy jsme po brainstormingu museli fotit poznámky na kancelářské tabuli, a nahradily je užitečné nástroje jako Miro. Také mi nechybí podivná společenská pravidla v kanceláři, kde se pohlíželo s despektem na to, že máte hlavu v digitálním zařízení – jako byste nedávali pozor.

Práce na dálku umožňuje soustředit se, nabízí flexibilitu a někdy přináší i nečekaná překvapení, která jsou pro digitální spolupráci jedinečná – například povzbuzování obvykle mlčících členů týmu, aby se ozvali.
Zatímco mnoho firem se potýká s politikou práce na dálku a v kanceláři, budoucnost je nepochybně „bez bot“. Otázkou je, jak to přijmout, aniž bychom zároveň ztratili vazby mezi spolupracovníky, které podporují porozumění?
VYTVÁŘENÍ OSOBNÍHO A PROFESIONÁLNÍHO PRACOVNÍHO PROSTORU NA DÁLKU
To, že veřejný pracovní prostor je jen malý obdélník v mřížce Zoom, neznamená, že by si lidé neměli dát práci s tím, aby se stal jejich. To znamená udržovat ho v pořádku – čistý, s dobrým osvětlením a pěkným, ostrým obrazem.
Velkým vodítkem je také zvuk. Ujistěte se, že zvuk přichází čistě a nevytváří šum v pozadí. A všimněte si, pokud uvidíte, že se lidé začínají usazovat v pracovní uniformě. Místo toho najděte drobné způsoby, jak odměnit každodenní sebevyjádření.
I malá sociální gesta se mohou stát skvělým nástrojem sbližování. Například jeden z členů našeho týmu pracujícího na dálku nikdy nepracoval v naší fyzické kanceláři před pandemií.
Ale od té doby, co začal pracovat na dálku, každý den začíná svůj den zprávou „dobré ráno“ týmu ve Slacku a den končí „dobrou noc“. Když jsem mu řekl, že si tohoto gesta opravdu vážím, odpověděl, že jen napodobuje to, co by dělal na osobním pracovišti.
Všechno je příležitost stát se začátkem konverzace a momentem pro budování komunity, takže podle toho upravujte prostory a zvyky.
VYTVÁŘEJTE OKAMŽIKY PRO NAVÁZÁNÍ KONTAKTU, A TO JAK V SOUKROMÍ, TAK ONLINE
Ať už si to někdo uvědomuje, nebo ne, firemní kultura má velký vliv na podnikání – promítá se do způsobu, jakým firma jedná se zaměstnanci, i do kvality jejích produktů a služeb. Proto i v případě zaměstnanců na dálku věnujte úsilí a prostředky budování kultury, která se daří v onlinu i offlinu.
To může znamenat cokoli od velkých každoročních offsites, kde se celý váš vzdálený pracovní tým sejde na několik dní a společně si užívá přírody, až po menší místní setkání členů týmu ve stejném městě.
V ještě menším, virtuálním měřítku můžete jen formalizovat skupinové příležitosti ke společnému hraní online videoher o poledních přestávkách, povídání si o oblíbených seriálech nebo dohánění restů. Ať už se rozhodnete pro cokoli, přistupujte k tomu stejně vážně jako k ostatním aspektům své práce a ujistěte se, že si do ní často zabudováváte chvíle, kdy se můžete spojit.
BUĎ VŠECHNO, NEBO NIC
Svět práce na dálku je plný příliš mnoha příkladů, kdy se firmy pokoušely o nepovinné nebo povinné dny „v kanceláři“, které nakonec selhaly nebo způsobily odchod zaměstnanců.
Pracovní prostory nejsou obvykle navrženy tak, aby v nich pracovalo jen malé procento zaměstnanců. Ti, kteří se tam objeví, mohou pocítit opuštěnost.
Jiné čelí jedinečným výzvám – prázdným kancelářím, kde je stále těžké najít klidné místo pro telefonát, nefunkční technice v konferenčních místnostech bez týmu technické podpory, který by ji obsluhoval, a všeobecné nelibosti vůči těm spolupracovníkům, kterým je dovoleno se kanceláři vyhnout. Je to nejrychlejší způsob, jak erodovat komunitu, a nestojí to za námahu.

Pracovní kultura by neměla být jen o práci a kariérním vzestupu. Tým by měl mít určitou úroveň společných zájmů a všichni by spolu měli vycházet. Díky tomu se lépe pracuje a umožňuje to větší respekt.
To platí tím spíše, že mnoho společností vyměnilo spolehlivou strukturu, kterou poskytuje kancelář, za efemérnější, vzdálenější způsoby práce.
Proto v době, kdy se digitální nástroje stávají naším hlavním prostředkem pro spojení uvnitř kanceláře, využijte každé příležitosti a připomeňte zaměstnancům, že jsou to také lidé s příběhy a osobnostmi, které stojí za to poznat.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky