Klíčové body
- Fed pravděpodobně sníží sazby o 0,25 % v listopadu, a to i přes nadcházející prezidentské volby a klíčová ekonomická data
- Data o inflaci a zaměstnanosti zveřejněná před jednáním pravděpodobně rozhodnutí příliš neovlivní, protože představitelé Fedu dávají přednost stabilitě trhu
- Restriktivní měnová politika pokračuje a působí jako brzda ekonomiky; Fed zároveň pozoruje zpomalení trhu práce a nechce situaci příliš zpřísňovat
Představitelé Federálního rezervního systému se v souladu se svými interními pokyny odmlčeli, aby se připravili na své zasedání o úrokové politice, které se uskuteční 7. listopadu.
Na základě projevů představitelů Fedu za posledních šest týdnů ekonomové očekávají, že centrální banka sníží svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,5–4,75 %.
Analytici neočekávají, že by je od této cesty odchýlila některá z dat, včetně klíčových údajů, jako je zářijová zpráva o inflaci PCE a říjnová zpráva o zaměstnanosti, která má být zveřejněna tento týden.
„Myslím, že signály, které jsme dostali od představitelů Fedu, jsou tak nějak všechny obecně konzistentní se [snížením o čtvrt procentního bodu],“ řekl Matthew Luzzetti, hlavní ekonom pro USA v Deutsche Bank v New Yorku. Většina představitelů Fedu se vyslovila pro uvážlivé nebo postupné tempo snižování sazeb, poznamenal.
Tim Duy, hlavní ekonom SGH Macro Advisors, souhlasil. „Myslím, že se chystají snížit o 25 bazických bodů,“ řekl. Futures na Fed-fondové fondy ukazují, že snížení o čtvrt procentního bodu je téměř plně oceněno, přičemž pravděpodobnost snížení o čtvrt procentního bodu je 95,7 %.
Fed se před svým zasedáním seznámí se zářijovými údaji o inflaci osobní spotřeby a výdajů příští čtvrtek a s říjnovou zprávou o zaměstnanosti příští pátek.
Za jiných okolností by tyto údaje mohly ovlivnit jejich rozhodnutí, ale letos se úředníci pravděpodobně nenechají ovlivnit, uvedl Luzzetti.
Proč Fed zvažuje snížení o čtvrt procentního bodu?
Komentáře tvůrců politik naznačují, že existuje značná shoda ohledně témat v příchozích údajích, řekl. „Pozornost se nadále soustředí na zachování silného trhu práce vedle pokračujícího zpomalování inflace, a pokud jde o inflaci i trh práce, relevantním příběhem v datech, ne-li nutně v těch úplně nejnovějších, je pokračující zpomalování,“ řekl.
Úředníci uvedli, že úrokové sazby jsou „restriktivní“, což znamená, že působí jako brzda ekonomiky. To nyní není tak nutné vzhledem k tomu, že inflace ochladla a Fed nechce zbytečně poškozovat trh práce. Představitelé Fedu vidí, že trh práce zpomaluje, a myslí si, že jejich sazba je stále „restriktivní“ neboli brzdí poptávku.
Očekává se, že říjnové údaje o zaměstnanosti budou vzhledem ke dvěma ničivým hurikánům, které zasáhly jihovýchod, chaotické a nebudou příliš užitečné. „Nemyslím si, že budou na tuto další zprávu o zaměstnanosti příliš citliví,“ řekl Duy.
Kathy Bostjancicová, hlavní ekonomka společnosti Nationwide, uvedla, že podle jejího odhadu přibylo v říjnu 100 000 pracovních míst, přičemž se odečte 36 000 míst kvůli stávce společnosti Boeing Co. a o 60 000 míst méně kvůli hurikánům. Odhad 100 000 je rovněž mediánovou předpovědí ekonomů dotazovaných deníkem Wall Street Journal.
„Bude mnohem obtížnější získat přehled o zaměstnanosti, pokud nebude extrémně slabá nebo extrémně silná,“ řekla Bostjancic.
A konečně, Fed nechce procházet komunikačními problémy, které se objevily na jeho zářijovém zasedání, řekl Luzzetti.
Před zářijovým zasedáním se trh domníval, že se představitelé Fedu dohodli na snížení sazeb o čtvrt procentního bodu. Pak ale Financial Times a Wall Street Journal přinesly zprávy, které byly vnímány jako přinejmenším inspirované Fedem, že očekávané rozhodnutí mezi potenciálním snížením o čtvrt nebo půl bodu je „těsné“. Nakonec Fed souhlasil s agresivnějším snížením o půl bodu.
Mohl by Fed opět snížit o půl bodu? Ekonomové to nepovažují za pravděpodobné, protože údaje od posledního zasedání byly silnější, než se očekávalo.
„Mzdová čísla byla silnější, než se očekávalo, spotřebitelské údaje byly silnější, než se očekávalo. Inflace přišla teplejší, než se očekávalo,“ uvedla Lindsey Piegza, hlavní ekonom společnosti Stifel Financial.
Mohl by Fed pozastavit své tažení za snižování sazeb? To je rovněž považováno za nepravděpodobné. „Nikdo neprosazoval vynechání snížení na nadcházejícím zasedání v rámci prosazování postupnějšího přístupu ke snižování sazeb do budoucna,“ uvedl Kevin Burgett, ekonom společnosti LH Meyers, ve zprávě pro klienty.
Představitelé Fedu budou mít před svým zasedáním k dispozici také výsledky prezidentských voleb z 5. listopadu. Namísto tradičních úterních a středečních zasedání přesouvá FOMC své listopadové zasedání během volebních let na středu a čtvrtek.
Luzzetti uvedl, že si nemyslí, že by prezidentské volby způsobily odklon Fedu od snížení sazeb o čtvrt procentního bodu 7. listopadu. Jakýkoli dopad nové administrativy na ekonomiku bude podle něj jasný až v roce 2025.
Ekonomové se shodují, že po listopadu se cesta Fedu ztíží. Pokračující silné ekonomické zprávy budou vyvolávat otázky o tom, jak restriktivní politika Fedu vlastně je. Duy uvedl, že očekává, že Powell se na své tiskové konferenci v listopadu opře o vlastní prognózu Fedu a řekne, že ekonomické projekce Fedu vidí v prosinci další snížení o čtvrt procentního bodu a Fed se před rozhodnutím podívá na data.
Piegza ze Stifel uvedla, že nevylučuje, že údaje budou mít určitý vliv na rozhodnutí Fedu. „Myslím, že 50 bb je mimo hru. Myslím, že 25 bb je základní varianta, ale výrazně silnější zpráva o zaměstnanosti spolu s inflací PCE by mohly posunout jehlu směrem k vynechání listopadu,“ řekla
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky