(Víkendový efekt se někdy označuje jako pondělní efekt, ačkoli tato teorie tvrdí, že výnosy na akciovém trhu v pondělí budou sledovat převládající trend z předchozího pátku. Pokud byl trh v pátek v růstu, měl by pokračovat přes víkend a v pondělí pokračovat v růstu a naopak.
Takto funguje víkendový efekt.
Pochopení víkendového efektu
Jedním z vysvětlení víkendového efektu je tendence lidí jednat iracionálně; zdá se, že obchodování jednotlivých investorů je přinejmenším jedním z faktorů, které k tomuto vzorci přispívají. Tváří v tvář nejistotě lidé často činí rozhodnutí, která neodrážejí jejich nejlepší úsudek. Kapitálové trhy někdy odrážejí iracionalitu svých účastníků, zejména pokud vezmeme v úvahu vysokou volatilitu cen akcií a trhů; rozhodnutí investorů mohou být ovlivněna vnějšími faktory (a někdy nevědomě). Kromě toho investoři aktivněji prodávají akcie v pondělí, zejména po špatných zprávách na trhu.
Zdroj: Unsplash
V roce 1973 Frank Cross poprvé informoval o anomálii záporných pondělních výnosů v článku nazvaném „The Behavior of Stock Prices on Fridays and Mondays“, který byl publikován v časopise Financial Analysts Journal. V článku ukazuje, že průměrný výnos v pátek převyšuje průměrný výnos v pondělí a že existuje rozdíl ve struktuře cenových změn mezi těmito dny. V pondělí ceny akcií klesají po růstu v předchozí obchodní den (obvykle v pátek). Toto načasování se promítá do opakujícího se nízkého nebo záporného průměrného výnosu od pátku do pondělí na akciovém trhu.
Některé teorie, které se snaží vysvětlit víkendový efekt, poukazují na tendenci společností zveřejňovat v pátek po uzavření trhů špatné zprávy, které pak v pondělí snižují ceny akcií. Jiné uvádějí, že víkendový efekt může souviset s krátkými prodeji, které by postihovaly akcie s vysokým krátkým zájmem. Alternativně by tento efekt mohl být jednoduše důsledkem slábnoucího optimismu obchodníků mezi pátkem a pondělím.
Víkendový efekt je pravidelným rysem vzorců obchodování s akciemi již mnoho let. Podle studie Federálního rezervního systému existoval před rokem 1987 statisticky významný negativní výnos o víkendech. Studie však zmiňuje, že v období mezi lety 1987 a 1998 tento negativní výnos vymizel. Od roku 1998 se volatilita během víkendů opět zvýšila a příčina fenoménu víkendového efektu zůstává velmi diskutovaným tématem.
Zdroj: Unsplash
Obrácený víkendový efekt
Opačný výzkum „opačného víkendového efektu“ provedla řada analytiků, kteří ukazují, že pondělní výnosy jsou ve skutečnosti vyšší než výnosy v ostatních dnech. Některé výzkumy ukazují existenci vícenásobného víkendového efektu v závislosti na velikosti firmy, kdy malé společnosti mají v pondělí menší výnosy a velké společnosti mají v pondělí vyšší výnosy. Byl také postulován opačný víkendový efekt, který se vyskytuje pouze na akciových trzích v USA.
Jedním z vysvětlení víkendového efektu je tendence lidí jednat iracionálně; zdá se, že obchodování jednotlivých investorů je přinejmenším jedním z faktorů, které k tomuto vzorci přispívají. Tváří v tvář nejistotě lidé často činí rozhodnutí, která neodrážejí jejich nejlepší úsudek. Kapitálové trhy někdy odrážejí iracionalitu svých účastníků, zejména pokud vezmeme v úvahu vysokou volatilitu cen akcií a trhů; rozhodnutí investorů mohou být ovlivněna vnějšími faktory (a někdy nevědomě). Kromě toho investoři aktivněji prodávají akcie v pondělí, zejména po špatných zprávách na trhu.V roce 1973 Frank Cross poprvé informoval o anomálii záporných pondělních výnosů v článku nazvaném „The Behavior of Stock Prices on Fridays and Mondays“, který byl publikován v časopise Financial Analysts Journal. V článku ukazuje, že průměrný výnos v pátek převyšuje průměrný výnos v pondělí a že existuje rozdíl ve struktuře cenových změn mezi těmito dny. V pondělí ceny akcií klesají po růstu v předchozí obchodní den . Toto načasování se promítá do opakujícího se nízkého nebo záporného průměrného výnosu od pátku do pondělí na akciovém trhu.Některé teorie, které se snaží vysvětlit víkendový efekt, poukazují na tendenci společností zveřejňovat v pátek po uzavření trhů špatné zprávy, které pak v pondělí snižují ceny akcií. Jiné uvádějí, že víkendový efekt může souviset s krátkými prodeji, které by postihovaly akcie s vysokým krátkým zájmem. Alternativně by tento efekt mohl být jednoduše důsledkem slábnoucího optimismu obchodníků mezi pátkem a pondělím.Víkendový efekt je pravidelným rysem vzorců obchodování s akciemi již mnoho let. Podle studie Federálního rezervního systému existoval před rokem 1987 statisticky významný negativní výnos o víkendech. Studie však zmiňuje, že v období mezi lety 1987 a 1998 tento negativní výnos vymizel. Od roku 1998 se volatilita během víkendů opět zvýšila a příčina fenoménu víkendového efektu zůstává velmi diskutovaným tématem.Opačný výzkum „opačného víkendového efektu“ provedla řada analytiků, kteří ukazují, že pondělní výnosy jsou ve skutečnosti vyšší než výnosy v ostatních dnech. Některé výzkumy ukazují existenci vícenásobného víkendového efektu v závislosti na velikosti firmy, kdy malé společnosti mají v pondělí menší výnosy a velké společnosti mají v pondělí vyšší výnosy. Byl také postulován opačný víkendový efekt, který se vyskytuje pouze na akciových trzích v USA.
Společnost AppLovin, významný hráč v oblasti reklamních technologií, znovu přitáhla pozornost investorů i analytiků poté, co ve středu oznámila výsledky...