Index Stoxx Europe 600 přidal zhruba 0,6 % a obchodníci nyní vyhlížejí politické rozhodnutí Evropské centrální banky, které se uskuteční později ve čtvrtek poté, co smíšené údaje o inflaci znovu rozvířily debatu o tom, o kolik by se měly zvýšit sazby v eurozóně. V čele růstu stály technologické akcie, které podpořil optimistický výhled německého výrobce čipů Infineon Technologies AG.
Futures na indexy S&P 500 a Nasdaq 100 vzrostly, což naznačuje, že Wall Street hodlá navázat na středeční zisky. Powellův komentář, že „proces dezinflace začal“, naznačil, že cyklus agresivního zpřísňování začíná snižovat tempo růstu cen, což pomohlo indexu S&P 500 vyskočit o více než 1 %. Technologický Nasdaq překonal hlavní benchmarky a uzavřel nejvýše od září.
„Čím více mluvil, tím byl holubičí,“ řekl o Powellově briefingu Charles-Henry Monchau, investiční ředitel Banque Syz. „Je možné, že budeme nadále svědky řady výkyvů, ale rozhodně se zdá, že podmínky jsou více rizikové než loni,“ řekl v televizi Bloomberg.

Dolar pokračoval v poklesu vůči měnám zemí skupiny 10 i rozvíjejících se trhů a prodloužil svůj pokles na třetí den. Ukazatel síly zelené bankovky byl na nejnižší úrovni od dubna, protože globální investoři se připravují na potenciální vrchol amerických úrokových sazeb.
Výnosy státních dluhopisů si udržely pokles oproti americkému zasedání o zhruba 10 bazických bodů v klíčových splatnostech v pásmu od 2 do 10 let. Evropské dluhopisy v zásadě sledovaly středeční závěrečné pohyby státních dluhopisů, přičemž německý desetiletý výnos klesl přibližně o čtyři bazické body.
Pozice na amerických swapových trzích předpokládají, že Fed se blíží ke snížení sazeb, protože obchodníci sázejí na to, že ekonomické podmínky ho pravděpodobně udrží od dalšího zvýšení sazeb, které tvůrci politiky stále předpokládají.
K pozitivnímu tónu přispělo i to, že v rámci odpoledního obchodování v USA prudce vzrostla společnost Meta Platforms Inc. a vedla tak k růstu akcií sociálních médií poté, co vykázala lepší než očekávané tržby během prázdninového čtvrtletí.
Benchmark asijských akcií vzrostl přibližně o 0,5 %, přičemž mezi nejúspěšnější patřily technologické společnosti kotované v Hongkongu. V Japonsku a pevninské Číně byla situace smíšenější, zatímco společnosti Adani Group vedly indický trh k poklesu.

Prohlubující se krize skupiny Adani Group ve čtvrtek nadále hýbala trhy. Společnost Adani Enterprises Ltd. se propadla o více než 15 %, než částečně snížila ztrátu poté, co upustila od následného prodeje akcií, aby investory do nabídky izolovala od nedávného propadu. Dalších devět akcií této skupiny rovněž kleslo.
Od doby, kdy americký prodejce krátkých pozic Hindenburg Research vznesl proti konglomerátu obvinění z podvodu, vymazal krach tržní hodnotu akcií skupiny v hodnotě 104 miliard USD.
Jinde na trzích se ropa po středečním propadu částečně odrazila ode dna, protože dolar klesl a obchodníci zvažovali potenciál lepší poptávky v Číně.
Zlato se pohybovalo kolem devítiměsíčního maxima a Bitcoin se v návaznosti na rozhodnutí Fedu dostal nejvýše od srpna.
Později ve čtvrtek budou v centru pozornosti centrální banky v Evropě, kde se očekává, že ECB i Bank of England zvýší sazby každá o půl procentního bodu.
Klíčové události tohoto týdne:
Rozhodnutí ECB o sazbách v eurozóně, tisková konference prezidentky Christine Lagardeové, čtvrtek. Rozhodnutí britské centrální banky BOE o úrokových sazbách, čtvrtek. Tovární objednávky v USA, počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti, zboží dlouhodobé spotřeby v USA, čtvrtek. Výnosy ve čtvrtek zahrnují: Alphabet, Apple, Amazon, Qualcomm. Eurozóna S&P Global Eurozone PMI ve službách, PPI, pátek. Nezaměstnanost v USA, pracovní místa mimo zemědělství, pátek

Některé hlavní pohyby na trzích:
Akcie
Stoxx Europe 600 vzrostl o 0,6 % k 8:19 londýnského času. Futures na index S&P 500 vzrostly o 0,4 %. Futures na Nasdaq 100 vzrostly o 1. Futures na index Dow Jones Industrial Average klesly o 0,1 %. Index MSCI Asia Pacific vzrostl o 0,4 %. Index MSCI Emerging Markets vzrostl o 0,4 %.
Měny
Bloomberg Dollar Spot Index klesl o 0,2 %. Euro vzrostlo o 0,2 % na 1,1009 USD. Japonský jen vzrostl o 0,3 % na 128,57 za dolar. Offshore jüan se téměř nezměnil a činil 6,7235 za dolar. Britská libra vzrostla o 0,1 % na 1,2390 USD.
Kryptoměny
Bitcoin vzrostl o 0,6 % na 23 824,33 USD. Ether vzrostl o 2 % na 1 668,67 USD
Dluhopisy
Výnos desetiletých státních dluhopisů klesl o dva bazické body na 3,40 %. Výnos německých desetiletých dluhopisů klesl o pět bazických bodů na 2,24 %. Výnos desetiletých britských dluhopisů klesl o osm bazických bodů na 3,23 %.
Komodity
Cena ropy Brent vzrostla o 0,4 % na 83,21 USD za barel. Spotové zlato vzrostlo o 0,5 % na 1 959,38 USD za unci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky