Ano, trhy jsou stále více přesvědčeny, že zpomalení inflace umožní Federálnímu rezervnímu systému brzy ukončit cyklus agresivního zvyšování úrokových sazeb, který loni přivedl index S&P 500 k nejhoršímu propadu od roku 2008. Zároveň by však tyto vyšší sazby mohly přivést ekonomiku do recese a zbrzdit jakýkoli růst.
Pozice pro tento finanční jin-jang je přinejmenším složitá.
„Index S&P 500 ještě nikdy nedosáhl dna před začátkem recese, ale zatím není jasné, zda se americká ekonomika skutečně propadne do recese,“ uvedl Ed Clissold, hlavní americký stratég společnosti Ned Davis Research, jehož firma předpovídá 75% pravděpodobnost, že se USA propadnou do ekonomického zpomalení v první polovině roku 2023. „Některé ukazatele nám říkají, že měkké přistání není vyloučeno. Všechny tyto křížové proudy však činí pro investory výzvu pro umístění v amerických akciích.“

Tyto křížové proudy způsobují, že akciový trh je připraven na neklidný začátek roku, protože investoři se spoléhají na příchozí ekonomické údaje a sledují historické trendy. Minulý týden index S&P 500 klesl o 0,7 %, čímž přerušil dvoutýdenní vítěznou sérii, ačkoli v pátek index vzrostl o 1,9 % díky prudkému růstu akcií technologických společností, protože představitelé Fedu snížili obavy z příliš agresivních politických kroků. Index Nasdaq 100, který se opírá o technologické akcie, měl nejlepší den od 30. listopadu a za celý týden si připsal 0,7% zisk.
Clissold uvedl, že historická výkonnost různých sektorů může být vodítkem pro to, kam investovat v době poklesu. Ty, které mají tendenci dosahovat vrcholu v pozdních fázích hospodářských cyklů, jako jsou výrobci materiálů a průmyslové společnosti, obvykle dosahují silných výsledků v období šesti měsíců před recesí. Totéž platí pro akcie spotřebního zboží a zdravotní péče.
Současně akcie z odvětví citlivých na kurz, jako jsou finance, nemovitosti a růstově orientované technologie, mají tendenci v tomto období zaostávat.
Problémem je rozsah loňského výprodeje, který ztěžuje použití historických srovnání. Ve skutečnosti patří loňští velcí poražení – například akcie technologických a komunikačních služeb citlivých na sazby – letos mezi nejvýkonnější, což investory nutí přemýšlet, zda mají to nejhorší z poklesu medvědího trhu za sebou.
V nadcházejícím týdnu budou trhy třídit výsledky hospodaření společností Microsoft Corp., Tesla Inc. a International Business Machines Corp., které jsou připraveny určovat směr vývoje akcií v širším měřítku. Ve čtvrtek také ministerstvo obchodu zveřejní první odhad hrubého domácího produktu USA za čtvrté čtvrtletí, který by měl vykázat zrychlení.

Podle Marka Newtona, vedoucího technické strategie ve společnosti Fundstrat Global Advisors, index S&P 500 pravděpodobně dosáhl svého dna v polovině října. A myslí si, že je předčasné zcela odepisovat oslabené technologické akcie.
„V letošním roce jsem ohledně amerických akcií optimistický, ale největším rizikem pro akcie je, pokud Fed přešlápne,“ řekl Newton, který sleduje, zda se index S&P 500 dokáže udržet nad prosincovými minimy kolem 3 800 bodů. „Tento týden by mohly být velkým katalyzátorem hospodářské výsledky technologických společností. Ostatní zákoutí trhu se stabilizují. Pokud však technologické společnosti opravdu silně klesnou, bude to problém a trh nebude schopen široké rally.“
Prognostici oslovení agenturou Bloomberg předpovídají, že ekonomika ve druhém a třetím čtvrtletí letošního roku poklesne.
To by sice splňovalo jednu ze standardních definic recese, ale od roku 1979 oficiální arbitr – Národní úřad pro ekonomický výzkum – prohlásil, že takový pokles probíhá, až v průměru 234 dní po jeho začátku, jak ukazují údaje shromážděné agenturou Bloomberg Intelligence. Takže na varování nečekejte.
Akciový trh je mnohem pravděpodobnějším ukazatelem toho, kdy recese začne a skončí. Podle údajů od druhé světové války, které shromáždila výzkumná společnost CFRA, ceny akcií obvykle ukazují na riziko recese sedm měsíců před jejím začátkem a dno dosahují pět měsíců před jejím koncem.
„Index S&P 500 se může odrazit od dna ještě před oznámením, protože akcie obvykle rychle oceňují recesi,“ tvrdí Gillian Wolffová, starší spolupracovnice analytické společnosti Bloomberg Intelligence.

Zatímco index S&P 500 ocenil pokles zisků, vyšší náklady na půjčky a přetrvávající ekonomická nejistota budou podle modelu reálné hodnoty agentury Bloomberg Intelligence pravděpodobně brzdit zisky akcií v příštím roce. Podle základního scénáře BI by se měl index na konci roku 2023 pohybovat kolem 3 977 bodů, tedy zhruba na stejné úrovni jako v pátek. Pokud se však naplní býčí scénář, mohl by podle odhadů BI dosáhnout hodnoty 4 896, což by znamenalo nárůst o přibližně 23 %.
Kevin Rendino, výkonný ředitel společnosti 180 Degree Capital, sází na to, že recese v USA již začala. Sbírá akcie společností s malou tržní kapitalizací, konkrétně technologické a diskreční akcie, které vidí na extrémně nízkých oceněních.
Akcie s malou tržní kapitalizací patří historicky mezi první skupiny, které se dostanou na dno, než se širší trh odrazí vzhůru. Index Russell 2000 v lednu vzrostl o 6 %, čímž překonal 3,5% růst indexu S&P 500 s velkou kapitalizací.
„Zatímco všichni utíkají pryč, já utíkám k těmto omláceným akciím s malou kapitalizací,“ řekl Rendino. „Budou první, kdo zlevní při oživení, a už to začínají dělat ve srovnání s velkými akciemi. Investoři očekávají recesi, ale ať už v ní jsme, nebo ne, nesměřujeme k Armagedonu.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky