Ropa se stabilizuje, přerušení dodávek mizí, Čína bojuje s omikronem
Ropa se ustálila poté, co zaznamenala největší týdenní nárůst za poslední měsíc, protože se obnovily dodávky v Libyi a Kazachstánu a investoři sledovali, jak se Čína vypořádává s prvním komunitním rozšířením omikronu.
Ropa Brent se po růstu o více než 5 % v minulém týdnu na 83 USD za barel, což je nejvyšší hodnota od konce listopadu, příliš nezměnila. Libyjská produkce se po dokončení údržby zvýšila na 900 000 barelů denně, zatímco v Kazachstánu byla obnovena část produkce po nepokojích, které minulý týden omezily dodávky.
Čína, největší světový dovozce ropy, zažehla v severním přístavním městě Tchien-ťin hromadné testování, protože se země snaží zachovat nulovou toleranci vůči Covid-19 tváří v tvář přenosnějším variantám. U dvou případů v komunitě byla potvrzena přítomnost kmene omikron, který se rychle šíří a jehož míra infekce zaznamenala rekordy v jiných zemích, které jsou klíčovými spotřebiteli energie.
Ropa zaznamenala silný začátek roku 2022, kdy se posunula výše díky kombinaci optimismu ohledně globální poptávky spolu s přerušením dodávek.
„Rally ropy brala v úvahu nejhorší scénáře v Kazachstánu a Libyi, které se zatím nenaplnily, takže ceny by měly zpomalit,“ uvedl Vandana Hari, zakladatel společnosti Vanda Insights v Singapuru, který rovněž poznamenal, že narušení dodávek v Severní Americe související s počasím bude dočasné. Obavy z poptávky na pozadí omikronové vlny se podle ní vracejí do centra pozornosti.
Klesající americké zásoby rovněž pomohly podpořit nedávné zisky ropy. Celostátní zásoby sledované Úřadem pro energetické informace se za posledních šest týdnů snížily na nejnižší úroveň od poloviny září.
Po prudkém nárůstu výnosů amerických státních dluhopisů od začátku roku je v centru pozornosti také apetit investorů po rizikových aktivech včetně komodit. Tento vzestup byl podpořen signály, že americký Federální rezervní systém může začít zvyšovat klíčové úrokové sazby již od března v rámci boje proti inflaci.
Ropa Brent se po růstu o více než 5 % v minulém týdnu na 83 USD za barel, což je nejvyšší hodnota od konce listopadu, příliš nezměnila. Libyjská produkce se po dokončení údržby zvýšila na 900 000 barelů denně, zatímco v Kazachstánu byla obnovena část produkce po nepokojích, které minulý týden omezily dodávky.Čína, největší světový dovozce ropy, zažehla v severním přístavním městě Tchien-ťin hromadné testování, protože se země snaží zachovat nulovou toleranci vůči Covid-19 tváří v tvář přenosnějším variantám. U dvou případů v komunitě byla potvrzena přítomnost kmene omikron, který se rychle šíří a jehož míra infekce zaznamenala rekordy v jiných zemích, které jsou klíčovými spotřebiteli energie.Ropa zaznamenala silný začátek roku 2022, kdy se posunula výše díky kombinaci optimismu ohledně globální poptávky spolu s přerušením dodávek.„Rally ropy brala v úvahu nejhorší scénáře v Kazachstánu a Libyi, které se zatím nenaplnily, takže ceny by měly zpomalit,“ uvedl Vandana Hari, zakladatel společnosti Vanda Insights v Singapuru, který rovněž poznamenal, že narušení dodávek v Severní Americe související s počasím bude dočasné. Obavy z poptávky na pozadí omikronové vlny se podle ní vracejí do centra pozornosti.Klesající americké zásoby rovněž pomohly podpořit nedávné zisky ropy. Celostátní zásoby sledované Úřadem pro energetické informace se za posledních šest týdnů snížily na nejnižší úroveň od poloviny září.Po prudkém nárůstu výnosů amerických státních dluhopisů od začátku roku je v centru pozornosti také apetit investorů po rizikových aktivech včetně komodit. Tento vzestup byl podpořen signály, že americký Federální rezervní systém může začít zvyšovat klíčové úrokové sazby již od března v rámci boje proti inflaci.Chcete využít této příležitosti?