Analytici vybírají společnosti, u nichž očekávají, že sníží emise skleníkových plynů, protože investoři se na tuto problematiku stále více zaměřují.
„Pozornost investorů se bude zvyšovat směrem k těm společnostem, které budou schopny úspěšně dekarbonizovat své provozy. Kromě toho se i nadále domníváme, že investoři budou tíhnout ke společnostem, které mají silné základy prostřednictvím nadprůměrných výnosů na podnikové úrovni, a to zejména v dobách volatility/nejistoty na trhu,“ napsali analytici pod vedením Briana Singera ve výzkumné zprávě z 2. května.
Přichází po volatilním začátku roku pro akcie. Průmyslový index Dow Jones skončil první čtvrtletí poklesem o 4,6 %, zatímco index S&P 500 klesl o 4,9 % a Nasdaq ztratil 9 %. Jen tento týden v pondělí dosáhl index S&P nového letošního minima a ve čtvrtek se akcie prudce prodávaly, přičemž Dow ztratil více než 1 000 bodů a Nasdaq se propadl o téměř 5 %.

V poznámce – zveřejněné před čtvrtečními turbulencemi na trzích – Goldman prověřil společnosti, u nichž očekává, že do roku 2025 sníží emise v souladu s cílem 1,5 stupně Celsia, který byl stanoven na pařížské klimatické dohodě v roce 2015.
Mezi jejími tipy je i italská elektrárenská společnost Enel, která je na seznamu conviction – seznamu akcií, které Goldman hodnotí jako nejlépe koupitelné. Analytici společnost označili za „největšího světového developera v oblasti obnovitelných zdrojů“ a očekávají, že firma bude v letech 2022 až 2025 investovat do dalšího rozvoje obnovitelných zdrojů přibližně 15 miliard eur

„Kromě toho naši kolegové očekávají, že Enel bude těžit ze supercyklu obnovitelných zdrojů v důsledku politických opatření v Evropě, která mají omezit závislost na zemním plynu z Ruska,“ uvedli analytici.
Na seznamu je také švédská ocelářská společnost SSAB, která podle Goldmanu usiluje o dosažení čistých nulových emisí do roku 2030 oproti předchozímu cíli 2045. Banka očekává, že SSAB bude v letech 2022 až 2030 investovat 45 miliard švédských korun
Do síta Goldmanu se dostala také brazilská elektrárenská společnost Cemig. Bance se líbí, že společnost vyřazuje z provozu velkou tepelnou elektrárnu, která je provozována na spalovací oleje, a posiluje svou expozici vůči vodní energii.
V samostatné obrazovce Goldman také uvedl řadu akcií ropných a plynárenských společností, u nichž očekává nejvyšší očekávané snížení emisí v rozsahu 1 a 2 – emise v rozsahu 1 se vztahují k emisím, které společnost přímo produkuje, zatímco rozsah 2 zahrnuje také některé emise z dodavatelského řetězce společnosti.

Na seznamu se objevila společnost ENI, u níž analytici očekávají, že italská energetická firma zvýší produkci zemního plynu a sníží těžbu ropy. Společnost „významně“ investuje do dekarbonizačních projektů a jejím cílem je dosáhnout do roku 2035 nulových čistých emisí v rozsahu 1 a 2, uvedla banka.
Ve Spojených státech je na obrazovce – a na seznamu přesvědčení Goldmanu – ropná společnost Pioneer Natural Resources, která směřuje k elektrifikaci zařízení a také k obnovitelným zdrojům energie. Společnost si klade za cíl snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů v rozsahu 1 a 2 o 50 %, uvedla banka.
Goldman poznamenal, že jeho analýza má „řadu omezení“ – například skutečnost, že se vztahuje pouze k roku 2025 – a zdůraznil, že by měla být použita jako výchozí bod.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky




























