Globální potravinářský a nápojový gigant očekává, že náklady ve druhé polovině roku ještě vzrostou, a uvedl, že plánuje pokračovat ve zmenšování velikosti výrobků a nasazovat další způsoby, jak zvládnout rostoucí výdaje.
„Čelíme inflaci jako všichni ostatní a myslíme si, že bude ještě nějakou dobu přetrvávat, ale přijímáme dostatečné cenové opatření, abychom byli schopni inflaci zvládnout, a zaměřujeme se opravdu mnohem více na to, jak snížit náklady na podnikání,“ řekl Hugh Johnston, finanční ředitel společnosti PepsiCo, v pořadu „Squawk Box“ na CNBC.
Zde jsou údaje společnosti ve srovnání s očekáváním Wall Street na základě průzkumu analytiků společnosti Refinitiv:
Zisk na akcii: 1,86 USD oproti očekávaným 1,74 USD.
Tržby: 20,23 miliardy USD oproti očekávaným 19,51 miliardy USD.

Společnost Pepsi vykázala ve druhém čtvrtletí čistý zisk ve výši 1,43 miliardy dolarů, tj. 1,03 dolaru na akcii, což je méně než 2,36 miliardy dolarů, tj. 1,70 dolaru na akcii, o rok dříve.
Marže společnosti se snížily, protože se v průběhu čtvrtletí potýkala s vyššími náklady na dopravu a komodity. Generální ředitel Ramon Laguarta v připravených poznámkách uvedl, že Pepsi urychluje své iniciativy v oblasti řízení nákladů a využívá „mix a sortimentní řešení“, jako jsou menší velikosti varných balení. Johnston uvedl, že společnost se někdy může rozhodnout raději snížit počet chipsů v sáčku, než aby zvýšila ceny.
Zatímco vyšší náklady zatížily její zisky, společnost PepsiCo zaznamenala větší zásah v důsledku rusko-ukrajinské války. V souvislosti s tímto konfliktem vykázala za čtvrtletí náklady ve výši 1,17 miliardy dolarů. V důsledku invaze Kremlu do sousední země v minulém čtvrtletí Pepsi uvedla, že pozastavuje prodej v Rusku s výjimkou některých základních položek, jako je dětská výživa. Společnost se nyní snaží ukončit nebo změnit pozici některých svých ruských značek džusů a mléčných výrobků.
Bez započtení položek společnost vydělala 1,86 USD na akcii. Čisté tržby vzrostly o 5 % na 20,23 miliardy USD. Organické tržby, od nichž se odečítá vliv akvizic a odprodejů, vzrostly o 13 %.
Organické tržby společnosti Frito-Lay v Severní Americe vzrostly o 14 % díky nárůstu prodeje výrobků Cheetos a Doritos. Objem, který nezahrnuje vliv cen nebo měnových výkyvů, však klesl o 2 %. Laguarta uvedl, že divize během čtvrtletí získala podíl na trhu.

Severoamerická nápojová divize společnosti zaznamenala 9% organický růst tržeb, ale její objem klesl o 1 %. Výrobky Gatorade, Aquafina a Lifewtr zaznamenaly ve čtvrtletí dvouciferný růst.
Quaker Foods North America, který obvykle v portfoliu Pepsi zaostává, byl jediným domácím segmentem, který vykázal růst objemu. Jeho organické tržby vzrostly o 18 %, k čemuž přispěl dvouciferný růst v oblasti rýže a těstovin, ovesných vloček a sušenek. Objem se zvýšil o 2 %.
Pro rok 2022 nyní Pepsi očekává růst organických tržeb o 10 %, oproti předchozí prognóze 8 %. Jedná se o druhé čtvrtletí v řadě, kdy společnost zvýšila svůj odhad tržeb, aniž by aktualizovala výhled zisku. Pepsi stále očekává růst jádrového zisku na akcii v konstantní měně o 8 %.
Laguarta uvedl, že společnost očekává, že severoamerický byznys bude odolný a většina jejích mezinárodních trhů bude silná, a to navzdory makroekonomické a geopolitické volatilitě.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky




























