Zlato se před týdnem plným dat pohybuje kolem 8měsíčního maxima
Žlutý kov v posledních týdnech prudce rostl díky rostoucímu počtu sázek, že americký Federální rezervní systém bude v příštích měsících zvyšovat úrokové sazby pomalejším tempem, což snížilo určitý tlak na nevýnosová aktiva.
Tuto představu podpořily údaje, které ukázaly, že inflace v prosinci dále oslabila, což zatížilo dolar a výnosy amerických státních dluhopisů.
Obavy z recese v hlavních ekonomikách v letošním roce také vedly k obnovení poptávky po zlatě jako bezpečném přístavu, protože se začínají projevovat dopady prudkého zvyšování úrokových sazeb do roku 2022.
Tento týden se pozornost soustředí na případné další známky zpomalení růstu hlavních ekonomik, přičemž na programu je příval údajů z USA, Japonska, Číny, Anglie a eurozóny. V centru pozornosti jsou také rozhodnutí o úrokových sazbách v Číně a Japonsku, přičemž zvláštní pozornost je věnována Bank of Japan poté, co na svém prosincovém zasedání nečekaně nasadila jestřábí tón.
Spotové zlato kleslo o 0,2 % na 1 916,36 USD za unci, zatímco futures na zlato se pohybovaly na úrovni 1 919,20 USD za unci. Oba instrumenty se nacházely poblíž nejvyšších úrovní od května 2022.
Přesto se očekává, že objemy obchodů na trzích s kovy budou v pondělí kvůli americkému svátku utlumené.
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pondělí mírně ustoupily poté, co minulý týden vystřelily na sedmiměsíční maximum. Červený kov zaznamenal velký nárůst nabídek v souvislosti s rostoucím očekáváním oživení čínské poptávky v letošním roce poté, co země uvolnila většinu svých přísných restrikcí namířených proti mědě.
Futures kontrakty na měď klesly o 0,3 % na 4,2060 USD za libru, avšak v letošním roce se zatím obchodují s více než 10% nárůstem.
Kromě pozitivního vývoje poptávky v Číně, která je největším světovým spotřebitelem mědi, se očekává, že ceny červeného kovu budou těžit také z možného přerušení dodávek u hlavních latinskoamerických producentů.
Ropa klesla, investoři hodnotí znovuotevření trhu v Číně
Ropa poprvé po osmi seancích klesla, protože obchodníci vyhodnotili složitý výhled celosvětové poptávky, přičemž oživení přineslo znovuotevření Číny, zatímco ostatní části světové ekonomiky zpomalují.
Cena ropy West Texas Intermediate klesla k 79 dolarům za barel poté, co minulý týden vzrostla o více než 8 %. Čína po letech přísných výluk koncem roku 2022 upustila od omezení Covid-19. To by mělo zlepšit ekonomickou aktivitu a mobilitu, přičemž analytici předpokládají, že poptávka po ropě v zemi, která je největším dovozcem ropy, pravděpodobně dosáhne rekordu.
Ropa má za sebou bouřlivý začátek roku, kdy se v úvodním týdnu propadla, než se odrazila ode dna. Kromě rychlého obratu Číny podpořilo ceny ropy v posledních seancích rostoucí očekávání, že Federální rezervní systém se nyní blíží ke konci zvyšování sazeb, a oslabující dolar. Obchodníci také sledují dopad sankcí na ruskou ropu a toky produktů.
„I když hlavním motorem komodit byla minulý týden Čína, náladu obchodníků podpořilo také očekávání, že Fed zpomalí zvyšování sazeb,“ uvedl James Whistler, výkonný ředitel makléřské společnosti Vanir Global Markets Pte v Singapuru. „Vidíme růst, ale pozor na zpoždění v souvislosti s lunárním novým rokem,“ řekl s odkazem na celostátní přestávku, která nastane příští týden.
Obchodní aktivita je v pondělí možná nižší než obvykle, protože někteří investoři z USA jsou během federálního svátku v USA pryč.
Tento týden budou investoři rozebírat tržní výhledy Organizace zemí vyvážejících ropu i Mezinárodní energetické agentury, které mohou upozornit na rizika pro spotřebu plynoucí ze zpomalujícího růstu v USA a Evropě. Kartel odevzdá svou analýzu v úterý, IEA o den později. Další komentáře mohou přijít ze Světového ekonomického fóra v Davosu.
Vývoz íránské ropy dosáhl v posledních dvou měsících roku 2022 nového maxima a navzdory americkým sankcím na vyšší dodávky do Číny a Venezuely zaznamenává silný start do roku 2023.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky