„Jsme velmi optimističtí, pokud jde o návrat poptávky na trh,“ řekl v rozhovoru generální ředitel společnosti Saudi Aramco Amín Násir. „Začínáme vidět dobré signály přicházející z Číny. Doufejme, že v příštích několika měsících uvidíme větší oživení tamní ekonomiky.“
Poptávka po leteckém palivu je nyní podle Nasera zhruba o 1 milion barelů denně nižší než před pandemií, což je zhruba o polovinu méně než před rokem. „Zvedá se,“ řekl na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
Ceny ropy se v roce 2022 prudce zvýšily. Cena ropy Brent se po ruském útoku na Ukrajinu vyšplhala téměř na 130 dolarů za barel, ale v posledních měsících se propadla, protože čínská, americká a evropská ekonomika zpomalily.
Mnohé banky na Wall Street, včetně Goldman Sachs Group Inc. očekávají, že se ve druhé polovině roku vyšplhá nad 100 dolarů za barel. Jako důvod uvádějí oživení světové ekonomiky do té doby, nízké zásoby pohonných hmot v zemích, jako jsou USA, a možnost poklesu ruského vývozu v důsledku zpřísnění sankcí ze strany Západu.

Zmenšující se rezervy
Násir zopakoval, že společnosti musí více investovat do těžby ropy. Nevyužitá kapacita činí 2 miliony barelů denně, což je sotva více než celková poptávka ve výši 100 milionů barelů, a pravděpodobně se sníží, jakmile Čína ukončí své koronaviry blokády, uvedl.
Podle generálního ředitele svět potřebuje 4 až 6 milionů barelů denně nové těžby jen proto, aby se vyrovnal přirozený úbytek na stávajících polích.
„Dostáváme se do stavu, kdy erodujeme volné kapacity a jakékoliv přerušení dodávek bude mít obrovský dopad,“ řekl.
„Budeme v podobné situaci jako u zemního plynu,“ uvedl s odkazem na to, jak ceny tohoto paliva po ruské invazi vyskočily na ekvivalent 250 dolarů za barel.
Saúdskoarabská státem kontrolovaná společnost vidí, že poptávka po ropě poroste i po zbytek desetiletí, a to i v době, kdy se zvýší obliba elektromobilů, a investoři budou vkládat peníze do obnovitelných zdrojů energie.
„To částečně kompenzuje poptávku“ po ropě, řekl generální ředitel. Přesto bude spotřeba ropy v roce 2030 „určitě“ vyšší.
Tlak na petrochemický průmysl
Rostoucí využívání petrochemických produktů – surovin pro výrobu všeho možného od plastů po hnojiva a oblečení – je pro společnost Aramco pozitivní, uvedl.
Společnost chce do konce desetiletí přeměnit 4 miliony barelů ropy denně na petrochemikálie. V rámci této snahy plánuje další investice do čínských rafinerií a závodů na výrobu kapalných látek, uvedl Násir.

„Vedeme vážné rozhovory s mnoha subjekty“ v Číně, řekl.
V loňském roce společnost Aramco a její chemická dceřiná společnost Sabic uvedly, že plánují výstavbu rafinerie s kapacitou 320 000 barelů denně v pobřežním čínském městě Gulei.
Jednání o vodíku
Aramco také investuje miliardy dolarů do vodíku, paliva, které je považováno za klíčové pro přechod na čistší formy energie. Saúdská firma chce přibližně od roku 2030 ve velkém měřítku vyvážet modrý vodík, který se vyrábí přeměnou zemního plynu a zachycováním oxidu uhličitého, jenž se při tomto procesu uvolňuje.
Rozhovory s potenciálními dovozci v Japonsku a Jižní Koreji pokračují, i když před podpisem smluv o dodávkách budou pravděpodobně potřebovat záruky finanční podpory od svých vlád, uvedl Násir.
„Domnívají se, že to budou schopni udělat v roce 2023,“ řekl. „Uvidíme.“
Modrý vodík může nakonec stát ekvivalent přibližně 250 dolarů za barel ropy, řekl Nasser, ačkoli společnost Aramco to nebude vědět, dokud neprovede další výzkum.
„Nebude to 80 nebo 100 dolarů“ za barel, řekl. „Je to čistší – stojí to víc.“
Jednání s evropskými firmami se ukazují jako obtížnější, především proto, že chtějí počkat na technologický pokrok, který sníží cenu modrého vodíku.
„Je velmi obtížné získat dohodu o odběru, zejména v Evropě,“ řekl Nasser.
Saudi Aramco je státní ropná společnost Saúdské Arábie a je jednou z největších ropných společností na světě. Společnost byla založena v roce 1933 a má monopol na těžbu ropy v Saúdské Arábii.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky