Akciové indexy v Austrálii a jihovýchodní Asii klesly, zatímco indexy v pevninské Číně kolísaly a japonský index Topix se po znovuotevření po státním svátku zvýšil. Kontrakty na index S&P 500 klesly poté, co se indexu nepodařilo udržet nad úrovní 3 900, čímž vymazal nárůst, který v pondělí dosáhl téměř 1,5 %.
Obchodníci doufající v rychlý konec agresivního zvyšování sazeb v důsledku ochlazení globální inflace se v pondělí dočkali kontroly reality, když rezidentka sanfranciského Fedu Mary Dalyová uvedla, že očekává, že centrální banka zvýší sazby až někam nad 5 %. Její atlantský protějšek Raphael Bostic uvedl, že tvůrci měnové politiky by měli zvýšit sazby nad 5 % do začátku druhého čtvrtletí a poté je „na dlouhou dobu“ pozastavit.
Ti, kdo sázejí na pomalejší zvyšování sazeb, tak vyčkávají na čtvrteční zprávu o inflaci v USA, která vyjde téměř týden poté, co nejnovější údaje o zaměstnanosti ukázaly zpomalení růstu mezd. Tyto údaje budou jedny z posledních podobných údajů, které tvůrci politik uvidí před svým zasedáním 31. ledna až 1. února.

„Očekávejte určité vybírání zisků a vyrovnávání pozic před zveřejněním indexu spotřebitelských cen koncem tohoto týdne,“ uvedl Craig Johnson, hlavní analytik technického výzkumu ve společnosti Piper Sandler & Co. „To je další významná událost pro globální trhy. Předpokládám, že většina obchodníků bude před ekonomickým tiskem docela klidná.“
Spotový dolarový index Bloomberg se snížil o 0,1 %. Výnosy desetiletých státních dluhopisů se držely na úrovni 3,53 %. Japonský desetiletý výnos se nacházel na úrovni 0,5 %, což je strop pro politiku kontroly výnosové křivky Bank of Japan.
„Kromě pravděpodobnosti, že úrokové sazby zůstanou vysoké, a možného zpomalení ekonomiky může být případný býčí trend vyvolaný zpomalující se inflací kompenzován stále vysokým oceněním akcií a příliš optimistickým očekáváním zisků,“ uvedl Chris Larkin ze společnosti E*Trade z Morgan Stanley. „To by mohl být recept na nestabilní krátkodobé i dlouhodobé obchodování.“
Obavy z recese v USA a Evropě v letošním roce byly vyváženy obnoveným optimismem ohledně Číny. Druhá největší světová ekonomika v prosinci provedla obrat v přísných omezeních Covidu a rychle následovaly další změny vstřícné k trhu.
Podle údajů agentury Bloomberg se nyní předpokládá, že čínská ekonomika letos vzroste o 4,8 %. Přesto se deflační tlak ve čtvrtém čtvrtletí zhoršil a podle China Beige Book International bude růst cen pravděpodobně utlumený i po oživení ekonomiky později v tomto roce.

Klíčové události tohoto týdne:
Velkoobchodní zásoby v USA, úterý. Předseda Fedu Jerome Powell mezi řečníky na sympoziu Riksbank ve Stockholmu, úterý. Očekává se, že Světová banka zveřejní zprávu o globálních ekonomických vyhlídkách, úterý. Členové Rady guvernérů ECB vystoupí na konferenci Euromoney ve Vídni, středa. Index spotřebitelských cen v USA, počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti, čtvrtek. Prezident Fedu v St. Louis James Bullard na virtuální akci Asociace bankéřů Wisconsinu, čtvrtek. Prezident richmondského Fedu Thomas Barkin vystoupí na konferenci VBA/VA Chamber, čtvrtek. Obchod s Čínou, pátek. Spotřebitelský sentiment Michiganské univerzity v USA, pátek. Citigroup, JPMorgan Chase, Wells Fargo zveřejní výsledky hospodaření, pátek.
Některé hlavní pohyby na trzích k 14:47 tokijského času:
Akcie
Futures na index S&P 500 klesly o 0,1 %; v pondělí index S&P klesl o 0,1 %. S&P/ASX 200 klesl o 0,3 %. Hang Seng se příliš nezměnil. Japonský Topix vzrostl o 0,4 %. Shanghai Composite se téměř nezměnil.

Měny
Bloomberg Dollar Spot Index se změnil jen nepatrně. Euro vzrostlo o 0,1 %. Japonský jen vzrostl o 0,2 % na 131,68 za dolar. Zámořský jüan posílil o 0,1 %.
Kryptoměny
Bitcoin posílil o 0,2 %. Ether vzrostl o 0,6 %.
Dluhopisy
Výnos desetiletých státních dluhopisů se téměř nezměnil a činil 3,53 %. Výnosy desetiletých australských dluhopisů klesly o jeden bazický bod
Komodity
Cena ropy West Texas Intermediate klesla o 0,5 % na 74,29 USD za barel. Spotové zlato vzrostlo o 0,2 % na 1 874,74 USD za unci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky