a JPMorgan Chase & Co. objevují, že evropský fotbal je lukrativním zdrojem příjmů v době, kdy se aktivity v oblasti fúzí a akvizic v širším měřítku zpomalují.
Tento příliv odráží novou éru amerického vlivu na hru, které tradičně dominovali bohatí Evropané a jejich úzký okruh poradců. Ať už se jedná o prodej giganta anglické Premier League Manchester United Plc nebo o nový stadion pro FC Barcelona ve Španělsku, americké banky jsou první na řadě.
„Co se týče fotbalu, přišel Wall Street,“ řekl David Bick, předseda společnosti Square1 Consulting a dlouholetý poradce při převzetí fotbalových klubů. „Větší investiční banky si uvědomily, že je to příliš velká příležitost na to, aby si ji nechaly ujít.“
Podle Bicka je to na hony vzdálené dřívějším letům, kdy se fotbal stal nejbohatší hrou ve městě a kdy klubům pomáhala vstoupit na burzu hrstka butiků. Situace se začala měnit v roce 2000, kdy FC Chelsea převzal ruský oligarcha Roman Abramovič a Manchester United americká rodina Glazerů.
Glazerovi nyní prodávají Manchester United, což by mohla být největší transakce týkající se profesionálního sportovního klubu v historii, přičemž mnohamiliardová nabídková válka dává bankám šanci vydělat na poplatcích za poradenství v oblasti fúzí a akvizic i za financování.

Šejk Jassim bin Hamad bin Jaber Al Thani, předseda Katarské islámské banky a syn bývalého premiéra země, spolupracuje s Bank of America Corp. na své nabídce na koupi klubu. Britský miliardář Jim Ratcliffe mezitím dostává rady od bankéřů Goldman Sachs Colina Ryana, Elis Jonesové a Michaela Marshe a dalších lidí z JPMorgan ohledně konkurenční nabídky. Ratcliffe již získal finanční prostředky od bank včetně Goldman Sachs.
Vzhledem k tomu, že v USA neexistují specializovaná oddělení sportovního poradenství, zapojují banky do práce na fotbalových mandátech své týmy technologických, mediálních a telekomunikačních bankéřů. Banka JPMorgan se často obrací na Harryho Hampsona, specialistu na TMT, a Gian Piera Sammartana, vedoucího investičního bankovnictví pro média v Evropě, na Blízkém východě a v Africe.
Jedním z nezávislých poradců, kteří jsou v centru procesu prodeje Manchesteru United, je newyorská společnost Raine Group, která pro Glazerovy vyřizuje záležitosti spolu s Rothschild & Co. Společnost Raine, kterou spoluzaložil bývalý partner Goldman Sachs Joseph Ravitch, se v posledních letech stala oblíbeným obchodem pro majitele klubů, kteří chtějí prodávat.
Firma radila FC Chelsea při jejím prodeji v roce 2022 americkému podnikateli Toddu Boehlymu a soukromé investiční společnosti Clearlake Capital v transakci v hodnotě 4,25 miliardy liber. Nedávno pracovala na prodeji francouzského klubu Ligue 1 Olympique Lyonnais americkému majiteli multiklubu Johnu Textorovi.
„S Lyonem sehráli roli vícestranného dohazovače,“ řekl Textor o Raineovi. „Opravdu vám dají pocit, že zastupují jen vás.“
Vzhledem ke svému postavení jednoho z největších sportovních jmen může Manchester United ještě přilákat další bohaté zájemce a konsorcia, což znamená spoustu potenciální práce pro investiční banky, velké i malé, o kterou budou bojovat.

Pro koupi Chelsea angažovaly Boehly a Clearlake banky Goldman Sachs a Deutsche Bank AG, stejně jako poradenské specialisty Moelis & Co. a Robey Warshaw LLP. Anglický klub AFC Bournemouth jmenoval pro svůj loňský prodej za 120 milionů liber Američanovi Billu Foleymu losangeleský butik Montminy & Co.
Podle provozního ředitele firmy Lesa Allana mohla společnost Montminy získat mandát pro Bournemouth díky své práci v oblasti poradenství menším fotbalovým klubům v letech, než se na scéně objevili její větší konkurenti.
„Jde o druh práce, kterou se dříve banky s velkou tržní kapitalizací nezabývaly, protože ocenění bylo pod úrovní jejich zájmu,“ řekl Allan.
Je tu také FC Liverpool, další z nejúspěšnějších anglických klubů, jehož americký vlastník Fenway Sports Group Holdings LLC jedná s potenciálními investory. Fenway spolupracuje se společnostmi Goldman Sachs a Morgan Stanley, uvedla již dříve agentura Bloomberg News.
„Mnoho amerických bank se zapojuje do fotbalových obchodů kvůli zájemcům, kteří se do nich zapojují, z nichž mnozí jsou američtí miliardáři,“ uvedla Christina Philippou, hlavní lektorka účetnictví, ekonomie a financí na univerzitě v Portsmouthu.
Fotbal může být pro ty, kdo do něj vkládají peníze, i přes svou obrovskou celosvětovou přitažlivost riskantní záležitostí. Tento sport je v Evropě plný příběhů o špatném finančním hospodaření, a to i v nejlepších klubech, a externí investoři měli problémy už dříve. Předchozí vlna čínských investic se nakonec obrátila. Anglické kluby Southampton FC a Aston Villa FC, španělské Atletico Madrid a italský AC Milán se v posledních letech stáhly z čínských zdrojů.
Kromě obchodů

Velikost připravovaných fotbalových transakcí však prozatím naznačuje, že půjde o další silný rok pro uzavírání obchodů v profesionálním sportu. Podle údajů agentury Bloomberg dosáhla hodnota fúzí a akvizic v tomto odvětví v roce 2022 rekordní výše 18,6 miliardy dolarů, čímž pohodlně překonala předchozí rekordní hodnotu z předchozího roku.
A nejde jen o poradenství v oblasti fúzí a akvizic.
Mimo Premier League, která je bohatá na hotovost, se banky chopily práce a pomáhají dalším hlavním evropským fotbalovým divizím posílit jejich finance. Ligy v zemích, jako je Itálie, Španělsko a Francie, které již potřebovaly čerstvý kapitál na modernizaci fotbalové infrastruktury a zmírnění stagnujících příjmů z vysílání, byly finančně obzvláště silně zasaženy dopady krize Covid-19.
Od ukončení pandemické výluky se snaží získat peníze od externích investorů, včetně soukromých kapitálových společností, prostřednictvím dohod často vázaných na budoucí mediální práva. V lednu předložily Deutsche Bank, Goldman Sachs a JPMorgan samostatné návrhy na poskytnutí dluhového financování italské lize Serie A. Ve Španělsku pomáhá Goldman Sachs zajistit finanční prostředky na rekonstrukci ikonického, ale churavějícího stadionu Camp Nou v Barceloně.
Fanoušci v akci

Extrémnější pokus pomoci fotbalovým klubům v kontinentální Evropě překlenout finanční propast s kolegy v Anglii přišel v roce 2021 s návrhem na vytvoření samostatné Superligy. Ten se téměř přes noc zhroutil, protože se proti němu postavili fanoušci i politici a na adresu banky JPMorgan se snesla kritika za to, že plán financovala. Banka později slíbila, že se z tohoto debaklu „poučí“.
Nebylo to poprvé, co se banka JPMorgan stala terčem hněvu fanoušků. Krátce poté, co v roce 2005 pracovala na odkupu Manchesteru United, který provedli Glazerovi, a který zatížil klub obrovskými dluhy, byla skupina jejích bankéřů na večeři v Manchesteru napadena rozzuřenými fanoušky.
Podle Kierana Maguirea, přednášejícího fotbalové finance na Liverpoolské univerzitě, velké banky sice nerozumějí kultuře fotbalových fanoušků, ale je nepravděpodobné, že by jim veřejnost bránila ve vydělávání peněz. To může být brzy vyzkoušeno, protože se již objevily návrhy na revizi Super League.
„Fotbal je v sekulární společnosti nejblíže náboženství,“ řekl Kieran Maguire, přednášející fotbalové finance na Liverpoolské univerzitě. „Pokud naštvete lidi, kteří jsou nábožensky zapálení, bude to něco stát.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky