Tyto 2 globální energetické akcie se nyní zdají být levné kvůli jejich „ESG slevě“ – ale možná ne na dlouho
Některé kvalitní akcie jsou nyní silně zlevněné, protože se jim investoři vyhýbají z důvodu ochrany životního prostředí, sociálních aspektů a správy a řízení (ESG).
Vezměme si energetické giganty TotalEnergies (TTE) a Shell (SHEL).
Akcie těchto dvou evropských společností se obchodují za poloviční ocenění než jejich americké protějšky. „Je to absurdní,“ říká Dan O’Keefe, manažer fondu Artisan Global Value Fund (ARTGX). „Neexistuje žádný ekonomický důvod, proč by se měly obchodovat za poloviční hodnotu oproti americkým integrovaným ropným společnostem. Jsou to všechno globální integrované ropné společnosti. Jde doslova o v podstatě stejné podniky.“
Přesto se TotalEnergies obchoduje s poměrem forwardové ceny a zisku (p/e) 5,5, zatímco Shell s 5,6násobkem. Naproti tomu Exxon Mobil (XOM) a Chevron (CVX) se prodávají za 10,75, resp. 11násobek forwardového zisku. O’Keefe očekává, že rozdíl mezi evropskými společnostmi a jejich americkými protějšky se časem zmenší. „Něco, co je ekonomicky absurdní, nemůže vydržet věčně,“ říká a vysvětluje tak jeden z důvodů, proč obě tyto akcie vlastní.
O’Keefovi se možná vyplatí naslouchat, protože jeho fond od svého založení v roce 2007 dosahuje průměrného ročního výnosu 6,5 % oproti 3,3 % u indexu MSCI All Country World Value.
Zdroj: Getty Images
Co přesně ale vysvětluje tuto slevu? Je to tím, že evropští investoři věnují větší pozornost ESG, takže se vyhýbají energetickým gigantům na svém dvorku. „Velká část evropského odvětví správy aktiv nebude investovat do ropy a plynu kvůli omezením ESG,“ říká O’Keefe.
Překlenutí propasti Předpokládejme, že O’Keefe má pravdu. Co zacelí mezeru v ocenění? Mohla by nastoupit prostá racionalita. Pokud ne, mohly by se o to postarat jiné síly – možná dokonce odkupy nebo fúze. „Pokud budou slevy pokračovat, společnosti nebudou existovat ve své současné podobě. Budou vykoupeny,“ předpovídá O’Keefe. Konkurenční energetičtí giganti se podle něj mohou podívat na tržní hodnoty společností Total a Shell a uvidí „potenciální příležitost ke spojení nebo převzetí aktiv a vytvoření obrovské hodnoty pro obě skupiny akcionářů“.
V opačném případě by mohla stačit změna adresy. „Pokud v důsledku evropské domicilace zůstane na stole významná hodnota, vedení a správní rady mají fiduciární povinnost se jí zabývat. Jedním ze zřejmých řešení je změna domicilu v USA nebo Kanadě, kde budou aktiva vítána a náležitě oceněna,“ říká O’Keefe.
Neodmyslitelné silné stránky Společnosti TotalEnergies a Shell mají mezitím své vlastní silné stránky. Společnost Total má jedno z nejlevnějších energetických portfolií, a proto má jeden z nejnižších bodů rentability v odvětví, říká O’Keefe.
Obě společnosti vlastní významné podniky v oblasti zkapalněného zemního plynu (LNG). Společnost Shell vlastní největší portfolio LNG mezi svými kolegy s prodejem 70 milionů tun LNG ročně (MPTA) v roce 2020, včetně 33 MPTA vlastní produkce, upozorňuje analytik společnosti Morningstar Allen Good.
Společnost Total má projekty LNG v Kataru, USA, Papui-Nové Guineji a Mosambiku a do roku 2030 by měla výrazně zvýšit produkci, říká Good. Po LNG bude i nadále poptávka po celém světě jako po náhradě uhlí při výrobě elektřiny. „LNG je oblast energetiky, která jednoznačně roste,“ dodává O’Keefe.
Obě společnosti mají také solidní rozvahu a téměř veškerý volný peněžní tok vracejí akcionářům prostřednictvím zpětných odkupů a dividend. To znamená, že se vyplatí počkat, až se mezera v ocenění zmenší. Společnost TotalEnergies nedávno vyplatila dividendový výnos 4,4 % a u společnosti Shell činí výnos 4,2 %. „Z dividend a zpětných odkupů akcií získávám velmi atraktivní výnos bez ohledu na to, zda se tento diskont uzavře, nebo ne,“ říká O’Keefe.
Fosilní paliva Pokud vás myšlenka investování do společností využívajících fosilní paliva pohoršuje kvůli obavám ze změny klimatu, vezměte v úvahu, že obě společnosti se zavazují k uhlíkové neutralitě do roku 2050.
Provozují také podniky zabývající se obnovitelnými zdroji energie, i když podnik společnosti Total se zdá být významnější. Společnost Total plánuje zvýšit kapacitu výroby energie z obnovitelných zdrojů na 35 gigawattů (GW) v roce 2025 a 100 GW v roce 2030 ze současných 16 GW, uvádí Good ze společnosti Morningstar. Total investuje také do biopaliv a recyklace plastů.
Naproti tomu společnost Shell klade důraz na přizpůsobení svých marketingových a obchodních operací s energií, „aby spolupracovala se zákazníky, kteří chtějí pro své podniky zajistit nízkouhlíkové řešení,“ říká Good, spíše než aby nabízela výslovný cíl v oblasti kapacity výroby energie z obnovitelných zdrojů.
Tyto podniky zabývající se obnovitelnými zdroji energie jsou vlastně jedním z důvodů, proč jsou někteří investoři vůči těmto akciím opatrní. Energetický expert fondu Hennessy Ben Cook se domnívá, že tyto jednotky mají před sebou dlouhou cestu k ziskovosti a v mezidobí budou zatěžovat výnosy.
„Aby energetické společnosti splnily očekávání investorů, musí zajistit návratnost kapitálu, která je srovnatelná s tradičními uhlovodíkovými společnostmi,“ říká Cook, který spoluřídí fondy Hennessy Energy Transition Fund (HNRGX) a Hennessy Midstream Fund (HMSFX). Nemyslí si, že by to byl případ podniků zabývajících se obnovitelnými zdroji energie . „Dokud bude existovat otazník nad tím, kolik mohou vydělat na energetickém přechodu,“ říká, „bude zde sleva.“
Možná jako uznání této tržní reality společnost TotalEnergies nedávno oznámila prodej poloviny svého portfolia obnovitelných zdrojů společnosti Crédit Agricole Assurances. Elektrárny bude nadále provozovat.
Zdroj: Getty Images
O’Keefe je ohledně potenciální ziskovosti obnovitelných zdrojů energie optimističtější. Domnívá se, že portfolio obnovitelných zdrojů společnosti Total se právě začíná stávat ziskovým. „Je zřejmé, že má značnou hodnotu, která se projeví v průběhu několika příštích let,“ říká. Společnost Total předpokládá návratnost investovaného kapitálu do obnovitelných zdrojů energie ve výši více než 10 %.
Uvízlá aktiva? Dalším vnímaným rizikem souvisejícím s ESG, které tyto dvě akcie (a další energetické akcie) zatěžuje, je to, že kvůli přechodu na obnovitelné zdroje energie uvíznou s uvízlými energetickými aktivy. O’Keefe se domnívá, že tento přechod bude trvat dlouho – pokud k němu vůbec dojde – kvůli omezením výroby energie z obnovitelných zdrojů.
„Promyšlená studie energetiky vede k závěru, že obnovitelné zdroje nenahradí fosilní paliva,“ říká. „Mohli byste pokrýt celé Spojené státy solárními panely a nedodali byste ani polovinu energie, kterou země potřebuje. Svět za posledních 10 let utratil za obnovitelné zdroje energie asi 4 biliony dolarů a fosilní paliva se jako součást energetického zásobníku snížila jen asi o jeden procentní bod.“ Fosilní paliva tu s námi budou ještě dlouho, uzavírá. Závěr: Žádná možnost vzniku uvízlých aktiv v energetických společnostech.
Zdroj: Getty Images
Důležitý výhled cen energií Klíčovým faktorem pro fosilní společnosti je výhled cen energií. Jak O’Keefe, tak Cook a mnoho dalších energetických analytiků, s nimiž hovořím, se domnívají, že ceny energií zůstanou na současné nebo vyšší úrovni po několik let.
Jedním z důvodů je, že růst nabídky bude omezený kvůli chronickému nedostatku investic do průzkumu a těžby. Druhým důležitým důvodem je, že světová ekonomika bude i nadále růst – zejména vzhledem k opětovnému otevření Číny. O’Keefe říká: „Očekávám, že ceny ropy budou v příštích 10 letech vyšší než v posledních 10 letech.“
Vezměme si energetické giganty TotalEnergies a Shell .Akcie těchto dvou evropských společností se obchodují za poloviční ocenění než jejich americké protějšky. „Je to absurdní,“ říká Dan O’Keefe, manažer fondu Artisan Global Value Fund . „Neexistuje žádný ekonomický důvod, proč by se měly obchodovat za poloviční hodnotu oproti americkým integrovaným ropným společnostem. Jsou to všechno globální integrované ropné společnosti. Jde doslova o v podstatě stejné podniky.“Přesto se TotalEnergies obchoduje s poměrem forwardové ceny a zisku 5,5, zatímco Shell s 5,6násobkem. Naproti tomu Exxon Mobil a Chevron se prodávají za 10,75, resp. 11násobek forwardového zisku. O’Keefe očekává, že rozdíl mezi evropskými společnostmi a jejich americkými protějšky se časem zmenší. „Něco, co je ekonomicky absurdní, nemůže vydržet věčně,“ říká a vysvětluje tak jeden z důvodů, proč obě tyto akcie vlastní.O’Keefovi se možná vyplatí naslouchat, protože jeho fond od svého založení v roce 2007 dosahuje průměrného ročního výnosu 6,5 % oproti 3,3 % u indexu MSCI All Country World Value.Co přesně ale vysvětluje tuto slevu? Je to tím, že evropští investoři věnují větší pozornost ESG, takže se vyhýbají energetickým gigantům na svém dvorku. „Velká část evropského odvětví správy aktiv nebude investovat do ropy a plynu kvůli omezením ESG,“ říká O’Keefe.Překlenutí propastiPředpokládejme, že O’Keefe má pravdu. Co zacelí mezeru v ocenění? Mohla by nastoupit prostá racionalita. Pokud ne, mohly by se o to postarat jiné síly – možná dokonce odkupy nebo fúze. „Pokud budou slevy pokračovat, společnosti nebudou existovat ve své současné podobě. Budou vykoupeny,“ předpovídá O’Keefe. Konkurenční energetičtí giganti se podle něj mohou podívat na tržní hodnoty společností Total a Shell a uvidí „potenciální příležitost ke spojení nebo převzetí aktiv a vytvoření obrovské hodnoty pro obě skupiny akcionářů“.V opačném případě by mohla stačit změna adresy. „Pokud v důsledku evropské domicilace zůstane na stole významná hodnota, vedení a správní rady mají fiduciární povinnost se jí zabývat. Jedním ze zřejmých řešení je změna domicilu v USA nebo Kanadě, kde budou aktiva vítána a náležitě oceněna,“ říká O’Keefe.Neodmyslitelné silné stránkySpolečnosti TotalEnergies a Shell mají mezitím své vlastní silné stránky. Společnost Total má jedno z nejlevnějších energetických portfolií, a proto má jeden z nejnižších bodů rentability v odvětví, říká O’Keefe.Obě společnosti vlastní významné podniky v oblasti zkapalněného zemního plynu . Společnost Shell vlastní největší portfolio LNG mezi svými kolegy s prodejem 70 milionů tun LNG ročně v roce 2020, včetně 33 MPTA vlastní produkce, upozorňuje analytik společnosti Morningstar Allen Good.Společnost Total má projekty LNG v Kataru, USA, Papui-Nové Guineji a Mosambiku a do roku 2030 by měla výrazně zvýšit produkci, říká Good. Po LNG bude i nadále poptávka po celém světě jako po náhradě uhlí při výrobě elektřiny. „LNG je oblast energetiky, která jednoznačně roste,“ dodává O’Keefe.Obě společnosti mají také solidní rozvahu a téměř veškerý volný peněžní tok vracejí akcionářům prostřednictvím zpětných odkupů a dividend. To znamená, že se vyplatí počkat, až se mezera v ocenění zmenší. Společnost TotalEnergies nedávno vyplatila dividendový výnos 4,4 % a u společnosti Shell činí výnos 4,2 %. „Z dividend a zpětných odkupů akcií získávám velmi atraktivní výnos bez ohledu na to, zda se tento diskont uzavře, nebo ne,“ říká O’Keefe.Fosilní palivaPokud vás myšlenka investování do společností využívajících fosilní paliva pohoršuje kvůli obavám ze změny klimatu, vezměte v úvahu, že obě společnosti se zavazují k uhlíkové neutralitě do roku 2050.Provozují také podniky zabývající se obnovitelnými zdroji energie, i když podnik společnosti Total se zdá být významnější. Společnost Total plánuje zvýšit kapacitu výroby energie z obnovitelných zdrojů na 35 gigawattů v roce 2025 a 100 GW v roce 2030 ze současných 16 GW, uvádí Good ze společnosti Morningstar. Total investuje také do biopaliv a recyklace plastů.Naproti tomu společnost Shell klade důraz na přizpůsobení svých marketingových a obchodních operací s energií, „aby spolupracovala se zákazníky, kteří chtějí pro své podniky zajistit nízkouhlíkové řešení,“ říká Good, spíše než aby nabízela výslovný cíl v oblasti kapacity výroby energie z obnovitelných zdrojů.Tyto podniky zabývající se obnovitelnými zdroji energie jsou vlastně jedním z důvodů, proč jsou někteří investoři vůči těmto akciím opatrní. Energetický expert fondu Hennessy Ben Cook se domnívá, že tyto jednotky mají před sebou dlouhou cestu k ziskovosti a v mezidobí budou zatěžovat výnosy.„Aby energetické společnosti splnily očekávání investorů, musí zajistit návratnost kapitálu, která je srovnatelná s tradičními uhlovodíkovými společnostmi,“ říká Cook, který spoluřídí fondy Hennessy Energy Transition Fund a Hennessy Midstream Fund . Nemyslí si, že by to byl případ podniků zabývajících se obnovitelnými zdroji energie . „Dokud bude existovat otazník nad tím, kolik mohou vydělat na energetickém přechodu,“ říká, „bude zde sleva.“Možná jako uznání této tržní reality společnost TotalEnergies nedávno oznámila prodej poloviny svého portfolia obnovitelných zdrojů společnosti Crédit Agricole Assurances. Elektrárny bude nadále provozovat.O’Keefe je ohledně potenciální ziskovosti obnovitelných zdrojů energie optimističtější. Domnívá se, že portfolio obnovitelných zdrojů společnosti Total se právě začíná stávat ziskovým. „Je zřejmé, že má značnou hodnotu, která se projeví v průběhu několika příštích let,“ říká. Společnost Total předpokládá návratnost investovaného kapitálu do obnovitelných zdrojů energie ve výši více než 10 %.Uvízlá aktiva?Dalším vnímaným rizikem souvisejícím s ESG, které tyto dvě akcie zatěžuje, je to, že kvůli přechodu na obnovitelné zdroje energie uvíznou s uvízlými energetickými aktivy. O’Keefe se domnívá, že tento přechod bude trvat dlouho – pokud k němu vůbec dojde – kvůli omezením výroby energie z obnovitelných zdrojů.„Promyšlená studie energetiky vede k závěru, že obnovitelné zdroje nenahradí fosilní paliva,“ říká. „Mohli byste pokrýt celé Spojené státy solárními panely a nedodali byste ani polovinu energie, kterou země potřebuje. Svět za posledních 10 let utratil za obnovitelné zdroje energie asi 4 biliony dolarů a fosilní paliva se jako součást energetického zásobníku snížila jen asi o jeden procentní bod.“ Fosilní paliva tu s námi budou ještě dlouho, uzavírá. Závěr: Žádná možnost vzniku uvízlých aktiv v energetických společnostech.Důležitý výhled cen energiíKlíčovým faktorem pro fosilní společnosti je výhled cen energií. Jak O’Keefe, tak Cook a mnoho dalších energetických analytiků, s nimiž hovořím, se domnívají, že ceny energií zůstanou na současné nebo vyšší úrovni po několik let.Jedním z důvodů je, že růst nabídky bude omezený kvůli chronickému nedostatku investic do průzkumu a těžby. Druhým důležitým důvodem je, že světová ekonomika bude i nadále růst – zejména vzhledem k opětovnému otevření Číny. O’Keefe říká: „Očekávám, že ceny ropy budou v příštích 10 letech vyšší než v posledních 10 letech.“