Zejména pokud jde o odchod do důchodu.
Podle nové studie společnosti SmartAsset může odchod do důchodu v době medvědího trhu dlouhodobě poškodit vaše portfolio, i když se trh nakonec zotaví.
To vše je způsobeno rizikem pořadí, což v podstatě znamená, že při výběru z portfolia může pořadí – neboli sekvence – investičních výnosů ovlivnit celkovou hodnotu vašeho portfolia. V podstatě platí, že výběry z účtu během medvědího trhu jsou škodlivější než stejné výběry na býčím trhu.
„Důležité jsou podrobnosti o tom, kdy odejdete do důchodu,“ říká Susannah Sniderová, vedoucí redaktorka pro finanční vzdělávání ve společnosti SmartAsset. „Předdůchodové období je tak důležité.“
Po roce 2022, kdy index S&P 500 klesl o téměř 20 %, společnost SmartAsset prozkoumala dva předchozí medvědí trhy – 2001 a 2008 – aby zjistila, jak a do jaké míry může zahájení odchodu do důchodu v roce poklesu ovlivnit dlouhodobé investiční úspory.
V rámci studie měl každý investor na začátku roku, v němž akcie ztratily hodnotu, na investičním účtu 1 milion dolarů. Každý střadatel plánoval 4% míru výběru, která by se zvyšovala s historickou mírou inflace. Pro zjednodušení společnost SmartAsset předpokládala, že účty nemají povinné minimální výplaty ani povinné výběry.
Každý z předdůchodců si udržoval smíšené investiční portfolio, které bylo z 50 % vázáno na index S&P 500 a z 50 % na výkonnost dluhopisového indexového podílového fondu, uvádí studie.
Jediným rozdílem mezi investory bylo datum výběru penze.

V každém ze scénářů medvědího trhu jeden z investorů začal s výběrem peněz z účtu v roce poklesu a předčasně zablokoval ztráty. Druhý investor čekal až do roku, kdy se trhy začaly zotavovat.
Rozdíl byl obrovský.
V příkladu medvědího trhu z roku 2001 důchodce A pokračoval v odchodu do důchodu a začal vybírat peníze. Důchodce B se rozhodl odložit výběr penzijního účtu a rozhodl se pracovat déle nebo žít z peněžních úspor další tři roky.
„Navzdory stejným ročním výnosům, míře inflace a následným výběrům je rozdíl markantní,“ uvedla ve studii společnost SmartAsset.
Účet důchodce A má nyní hodnotu 833 934 dolarů. Důchodce B, který se zahájením výběrů počkal, dokud se trh nezotaví, má účet v hodnotě 1 332 513 dolarů – tedy o 498 579 dolarů více, uvedla společnost SmartAsset.
Podle scénáře medvědího trhu z roku 2008 odešel důchodce A do důchodu, zahájil výběry a dnes má zůstatek ve výši 1 163 628 USD.
Důchodce B čekal jen jeden další rok, než se trhy zotavily. Tento zůstatek dnes činí 1 262 926 USD. Celkový rozdíl – po pouhém jednom dalším roce odložených výběrů – činí 99 297 USD, zjistila společnost SmartAsset.
„Vždycky mluvíme o tom, že během 30 let půjde trh nahoru a nebojte se. Zjistili jsme ale, že ty první roky poklesu jsou opravdu vlivné,“ řekla Sniderová. „Pokud neuděláte nic jinak, peníze se vám nevrátí.“
Samozřejmě, že zpětný pohled je 20-20. Studie SmartAsset je však varovným příběhem.

Co to tedy znamená pro ty, kteří jsou nyní téměř v důchodu a dívají se na neklidné trhy, vyhlídky na několik dalších zvýšení úrokových sazeb a hrozící recesi?
„Letošní rok rozhodně nemohu prognózovat. Ale pokud jste brzy v důchodu nebo jste čerstvý důchodce, možná by bylo dobré promluvit si s finančním poradcem nebo zvážit odložení odchodu do důchodu. Nebo může být rozumné zvážit, z jakého kbelíku si peníze vybíráte, abyste si nezablokovali ztráty. Stoprocentně se podívejte na své alternativy,“ řekla Sniderová.
Samozřejmě ne každý má možnost pracovat další tři roky kvůli zdravotnímu stavu nebo životním okolnostem.
„Nemusí to být všechno, nebo nic. Pokračovat v práci, třeba i na částečný úvazek, nebo v poradenství či sezónní práci, prostě mít nějaký příjem, abyste mohli snížit částku, kterou vybíráte, může pomoci,“ řekla Sniderová. „Zvažte možnost vzít si peníze z krátkodobého spoření, abyste si nezablokovali investiční ztráty. Nebo čerpání 2 % místo 4 %.“
Sniderová uvedla, že nejméně bolestivou možností je podle ní odložit velké výdaje do doby, než se trhy zotaví.
„Odložte dovolenou, odložte velkou plavbu, kterou jste chtěli podniknout. Některé výdaje lze upravit. Možná to ale nebude příjemné slyšet,“ řekla Sniderová.
Sniderová řekla, že nedoporučuje lidem, aby se snažili načasovat vývoj trhů. Řekla však, že minimalizovat výběry alespoň po dobu jednoho roku a znovu je přehodnotit může být moudré, když čelí poklesu trhů.
„Je těžké dávat paušální rady všem. Řekla bych, abyste se na své úspory podívali komplexně. Pokud se cítíte nejistě, nemusí být odchod do důchodu všechno nebo nic. Možná existují kroky, které můžete podniknout, abyste omezili své vystavení investičním ztrátám,“ řekla Sniderová.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky