Názory ostatních vedoucích pracovníků na konferenci Energy Asia v Kuala Lumpuru se však rozcházely: malajsijská státní ropná společnost Petronas hlásila ve druhém čtvrtletí zpomalení poptávky po ropě a petrochemikáliích a rostoucí kapacita rafinerií, která vytváří tlak na trh.
„Celkově se domníváme, že základy trhu s ropou zůstávají po zbytek roku vcelku zdravé,“ uvedl Nasser, který stojí v čele největší ropné společnosti na světě.
„Navzdory riziku recese v některých zemích OECD jsou ekonomiky rozvojových zemí – zejména Číny a Indie – hnací silou zdravého růstu poptávky po ropě, která v letošním roce vzroste o více než 2 miliony barelů denně,“ řekl na konferenci.
Dodal, že ačkoli se Čína potýká s hospodářskými problémy, dopravní a petrochemický sektor stále vykazují známky růstu poptávky.
Futures kontrakty na ropu Brent od začátku roku klesly o 14 %, protože rostoucí úrokové sazby snižují apetit investorů, zatímco slibné hospodářské oživení v Číně se po několika měsících, kdy byly údaje o spotřebě, výrobě a trhu s nemovitostmi slabší, než se očekávalo, zastavilo.
Dodávky ropy z Ruska a Íránu se navzdory západním sankcím rovněž udržely, což kompenzovalo snížení produkce ze strany Saúdské Arábie a dalších členů Organizace zemí vyvážejících ropu

Přestože neúspěšná vzpoura žoldáků v Rusku o víkendu vyvolala obavy z politické nestability a zvýšila ceny ropy, nikdo z vedoucích pracovníků a představitelů průmyslu, kteří vystoupili první den konference, se o ní během svých projevů na pódiu nezmínil.
„Geopolitický dopad na trh nyní není velký. Dominuje mu ekonomika, nikoliv geopolitika,“ řekl na okraj akce Daniel Yergin, místopředseda představenstva společnosti S&P Global
SMÍŠENÉ POHLEDY
Russell Hardy, generální ředitel společnosti Vitol, největšího nezávislého obchodníka s ropou, uvedl, že v příštích třech až čtyřech měsících bude odvětví pravděpodobně čelit období poměrně silných fundamentů, ale nejistota v souvislosti s ruskou nabídkou a čínskou poptávkou ztěžuje odhadování rovnováhy na trhu a vývoje cen.
„V letošním roce zatím došlo k mírnému převisu nabídky nad poptávkou, zejména v Rusku, kde se očekávala ztráta produkce v důsledku potíží s dodávkami ropy na trh kvůli sankcím,“ řekl.
Sazali Hamzah, výkonný viceprezident a generální ředitel společnosti Petronas pro downstream, byl méně optimistický a uvedl, že poptávka po ropě a petrochemikáliích začala ve druhém čtvrtletí zpomalovat navzdory oživení spotřeby leteckého paliva.
Očekává, že nové rafinérské kapacity, které budou v letošním roce uvedeny do provozu, „vyvinou na trh velký tlak“.
„Domníváme se, že ve druhé polovině letošního roku bude poptávka stále slabá, a to i v části příštího roku,“ dodal.
Společnost Vitol uvedla, že poptávka po ropě by mohla dosáhnout vrcholu kolem roku 2030.

„Vrcholu dosáhne přibližně v roce 2030 a postupně bude klesat až do roku 2040… A pak bude následovat rychlý pokles, jakmile dojde k přechodu na elektromobily a energetiku,“ řekl Hardy.
Aramco, známá také jako Saudi Arabian Oil Company, je globální energetická společnost se sídlem v Saúdské Arábii. Je jednou z největších integrovaných ropných a plynárenských společností na světě a hraje klíčovou roli na světovém trhu s energií. Společnost Aramco se zabývá především průzkumem, těžbou, rafinací, distribucí a prodejem ropy a petrochemických produktů.
Její činnost zahrnuje celý hodnotový řetězec ropného a plynárenského průmyslu. Disponuje významnými zásobami ropy a zemního plynu a provozuje rozsáhlá těžební a navazující zařízení. Společnost Aramco je známá svými rozsáhlými zásobami ropy, díky nimž je Saúdská Arábie jednou z největších producentů ropy na světě.
Jako státní podnik má společnost Aramco pro saúdskoarabské hospodářství strategický význam. Generuje podstatnou část příjmů země a hraje zásadní roli při podpoře hospodářského růstu a rozvoje. Společnost je silně zastoupena na domácím i mezinárodním trhu a má investice a partnerství v různých zemích po celém světě.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky