S&P 500 a Nasdaq Composite uzavřely na nejvyšších úrovních za více než rok.
Index S&P 500 vzrostl o 0,85 % a dosáhl hodnoty 4 510,04, zatímco index Dow Jones Industrial Average si připsal 47,71 bodu neboli 0,14 % a uzavřel na úrovni 34 395,14 bodu. Nasdaq Composite si polepšil o 1,58 % a skončil na hodnotě 14 138,57 bodu. Pro hlavní indexy to byl čtvrtý den růstu v řadě.
Akcie kybernetické bezpečnosti Palo Alto Networks vyskočily o 2,7 %. Akcie MGM Resorts a Alphabet mezitím vzrostly o 4,1 %, resp. 4,7 %.
Červnová zpráva o indexu cen výrobců vzrostla méně, než se očekávalo, a navázala tak na optimismus ze středečních údajů o indexu spotřebitelských cen. Index cen výrobců, který měří, kolik velkoobchodníci platí za zboží, v červnu vzrostl o 0,1 %. Ekonomové oslovení agenturou Dow Jones očekávali nárůst o 0,2 %. Jádrový index PPI, který očišťuje od volatilních cen potravin a energií, vzrostl o 0,1 % – rovněž méně, než se očekávalo.
Futures na akcie se během prodloužené obchodní seance příliš nezměnily, protože investoři očekávali zprávy o hospodářských výsledcích řady velkých bank.
Futures vázané na index S&P 500 klesly o 0,04 %. Futures na index Dow Jones Industrial Average se snížily o 27 bodů, tj. o 0,08 %, a futures na index Nasdaq 100 se nezměnily.
Zdroj: Getty Images
Silná koruna k dolaru může zlevnit elektroniku či letenky
Posilující koruna vůči americkému dolaru může zlevnit elektroniku či letenky, případně i pohonné hmoty, řekl ČTK analytik společnosti XTB Štěpán Hájek. Česká měna dnes k dolaru zpevnila vůči předchozímu závěru o 17 haléřů a okolo 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 21,23 Kč/USD. Uzavřela tak nejsilnější za poslední dva měsíce.
Hájek uvedl, že příběh posílení koruny se píše hlavně ve Spojených státech, kde na dolarový index tlačí rychle klesající inflace a pokles pravděpodobnosti dalšího růstu úrokových sazeb. Jen od začátku týdne posílila koruna proti americkému dolaru téměř o 2,27 procenta. „Brzy může atakovat hranici 21 korun, což je nejsilnější úroveň od roku 2021,“ uvedl Hájek. Za posílením posledních dní stál podle něj především pokles inflace ve Spojených státech, což snižuje pravděpodobnost dalšího růstu sazeb, a tím pádem klesá atraktivita amerického dolaru.
Ve prospěch koruny stále hraje pozitivní úrokový rozdíl oproti sazbám v USA, ale ten by měl ke konci letošního roku spíše slábnout. Zároveň je světová ekonomika stále vystavena vysoké pravděpodobnosti recese, neboli výraznějšímu zpomalení ekonomiky, což by mohlo potenciálně vyvolat paniku na finančních trzích a posílení amerického dolaru, upozornil Hájek.
„Inflace bude ve Spojených státech klesat v dalších měsících velmi pomalu, jestli vůbec,“ míní Hájek. Úspory amerických domácností jsou stále velmi vysoko nad úrovněmi před pandemií, trh práce zůstává napjatý, to tlačí na růst mezd, čímž zůstává robustní spotřeba, a inflace nedostane prostor klesnout. Sazby tedy musí zůstat v případě odolné ekonomiky výše delší dobu, což je pro dolar spíše pozitivní. Inflaci nejrychleji vyřeší recese, což je však pro dolar také pozitivní. Domnívá se tedy, že koruna je poblíž nejsilnějších úrovní koruny proti dolaru na několik dalších měsíců.
To je podle Hájka dobrá zpráva pro investory na zahraničních kapitálových trzích, jelikož může být zajímavá příležitost koupit dolary za atraktivní kurz. Dobrá zpráva to může být také pro ty, kteří chtějí nyní nakupovat letenky nebo elektroniku v zahraničí. Potenciálně může levnější dolar zlevnit pohonné hmoty, kde však hraje výraznější roli cena ropy, která za poslední týdny rostla na tříměsíční maxima. Levnější dolar však bude toto zdražení alespoň brzdit, podotkl analytik.
Zdroj: Getty Images
Pražská burza potřetí za sebou vzrostla a zakončila nejvýše za tři týdny
Pražská burza dnes potřetí za sebou vzrostla a zakončila nejvýše za tři týdny. Index PX stoupl o 0,41 procenta na 1304,58 bodu. Víc než procento přidaly akcie Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes mírně posílila k euru a výrazněji vůči dolaru.
Cenné papíry Erste Bank podpořila nálada na evropských trzích, uvedl Martin Singer z Fio banky. Z dalších finančních emisí rostla také Komerční banka o 0,44 procenta na 688 korun a pojišťovna VIG o 0,52 procenta na 578 korun. Klesly naopak akcie Monety Money Bank o 0,12 procenta na 80,90 koruny.
Vzhůru šly ještě cenné papíry energetické společnosti ČEZ o 0,28 procenta na 907,50 koruny a zbrojovky Colt CZ o 0,36 procenta na 560 korun. Zlevnily naopak akcie tabákové firmy Philip Morris o 0,59 procenta na 16.860 korun. Beze změn zakončily dnešní obchodování cenné papíry výrobce nápojů Kofola, které zůstaly na 250 Kč.
Zdroj: Getty Images
Koruna dál posiluje, k dolaru je nejsilnější za poslední dva měsíce
Koruna dál posiluje k oběma hlavním světovým měnám. K euru dnes oproti středečnímu závěru zpevnila o tři haléře na 23,76 Kč/EUR. Vůči dolaru si polepšila o 17 haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 21,23 Kč/USD, a je tak nejsilnější za poslední dva měsíce.
Česká měna vůči americkému dolaru posiluje podle ekonomů zejména kvůli klesající inflaci ve Spojených státech. Jen od začátku tohoto týdne zpevnila téměř o 2,3 procenta. „Brzy může atakovat hranici 21 Kč, což je nejsilnější úroveň od roku 2021,“ sdělil dnes ČTK analytik společnosti XTB Štěpán Hájek.
Silná koruna má vliv i na klesající inflaci v Česku. Statistici dnes oznámili, že tempo meziroční inflace se vrátilo pod psychologickou desetiprocentní hranici. Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 9,7 procenta, zatímco v květnu stouply o 11,1 procenta. Inflace v ČR je nyní nejnižší od prosince 2021. Česko má ale i přes pokles devátou nejvyšší inflaci z 41 sledovaných evropských zemí.
Důležité informace
Upozornění pro uživatele
Veškeré informace a materiály zveřejněné na internetových stránkách
Burzovního Světa vycházejí z veřejně dostupných a důvěryhodných
zdrojů. Při jejich zpracování je postupováno s odbornou péčí a cílem
poskytovat čtenářům objektivní, aktuální a srozumitelné informace.
Obsah internetových stránek slouží výhradně k informačním a
vzdělávacím účelům. Nepředstavuje individuální investiční doporučení,
investiční poradenství ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji
konkrétních finančních nástrojů. Veškeré názory, odhady, prognózy
nebo očekávání uvedené v článcích vyjadřují informace dostupné v době
jejich zveřejnění a mohou se v čase měnit.
Investování na kapitálových trzích je spojeno s rizikem. Hodnota
investic může růst i klesat a návratnost investované částky není
zaručena. Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Před
přijetím jakéhokoli investičního rozhodnutí doporučujeme posoudit
vlastní finanční situaci, investiční cíle a toleranci k riziku,
případně využít služeb licencovaného poskytovatele investičních
služeb.
Burzovní Svět nenese odpovědnost za investiční rozhodnutí učiněná na
základě informací zveřejněných na těchto internetových stránkách.
Diskusní příspěvky a komentáře zveřejněné uživateli vyjadřují názory
jejich autorů a nemusí odpovídat stanovisku provozovatele portálu.
Odesláním kontaktního formuláře nebo udělením příslušného souhlasu
bere uživatel na vědomí, že může být kontaktován obchodním partnerem
Burzovního Světa za účelem poskytnutí informací o investičních
službách nebo finančních nástrojích. Podrobnosti o zpracování
osobních údajů, využívání souborů cookies a obchodních partnerech jsou
uvedeny v příslušných dokumentech dostupných na těchto internetových
stránkách.
U jednotlivých článků mohou být uvedeny informace o použitých
zdrojích, datu původní analýzy nebo datu, ke kterému se vztahují
uvedené tržní údaje.
Americké akcie ve čtvrtek rostly poté, co další klíčový údaj o inflaci byl opět umírněnější, než se očekávalo. S&P 500 a Nasdaq Composite uzavřely na nejvyšších úrovních za více než rok.
Index S&P 500 vzrostl o 0,85 % a dosáhl hodnoty 4 510,04, zatímco index Dow Jones Industrial Average si připsal 47,71 bodu neboli 0,14 % a uzavřel na úrovni 34 395,14 bodu. Nasdaq Composite si polepšil o 1,58 % a skončil na hodnotě 14 138,57 bodu. Pro hlavní indexy to byl čtvrtý den růstu v řadě.
Akcie kybernetické bezpečnosti Palo Alto Networks vyskočily o 2,7 %. Akcie MGM Resorts a Alphabet mezitím vzrostly o 4,1 %, resp. 4,7 %.
Červnová zpráva o indexu cen výrobců vzrostla méně, než se očekávalo, a navázala tak na optimismus ze středečních údajů o indexu spotřebitelských cen. Index cen výrobců, který měří, kolik velkoobchodníci platí za zboží, v červnu vzrostl o 0,1 %. Ekonomové oslovení agenturou Dow Jones očekávali nárůst o 0,2 %. Jádrový index PPI, který očišťuje od volatilních cen potravin a energií, vzrostl o 0,1 % - rovněž méně, než se očekávalo.
Futures na akcie se během prodloužené obchodní seance příliš nezměnily, protože investoři očekávali zprávy o hospodářských výsledcích řady velkých bank.
Futures vázané na index S&P 500 klesly o 0,04 %. Futures na index Dow Jones Industrial Average se snížily o 27 bodů, tj. o 0,08 %, a futures na index Nasdaq 100 se nezměnily.
Silná koruna k dolaru může zlevnit elektroniku či letenky
Posilující koruna vůči americkému dolaru může zlevnit elektroniku či letenky, případně i pohonné hmoty, řekl ČTK analytik společnosti XTB Štěpán Hájek. Česká měna dnes k dolaru zpevnila vůči předchozímu závěru o 17 haléřů a okolo 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 21,23 Kč/USD. Uzavřela tak nejsilnější za poslední dva měsíce.
Hájek uvedl, že příběh posílení koruny se píše hlavně ve Spojených státech, kde na dolarový index tlačí rychle klesající inflace a pokles pravděpodobnosti dalšího růstu úrokových sazeb. Jen od začátku týdne posílila koruna proti americkému dolaru téměř o 2,27 procenta. "Brzy může atakovat hranici 21 korun, což je nejsilnější úroveň od roku 2021," uvedl Hájek. Za posílením posledních dní stál podle něj především pokles inflace ve Spojených státech, což snižuje pravděpodobnost dalšího růstu sazeb, a tím pádem klesá atraktivita amerického dolaru.
Ve prospěch koruny stále hraje pozitivní úrokový rozdíl oproti sazbám v USA, ale ten by měl ke konci letošního roku spíše slábnout. Zároveň je světová ekonomika stále vystavena vysoké pravděpodobnosti recese, neboli výraznějšímu zpomalení ekonomiky, což by mohlo potenciálně vyvolat paniku na finančních trzích a posílení amerického dolaru, upozornil Hájek.
"Inflace bude ve Spojených státech klesat v dalších měsících velmi pomalu, jestli vůbec," míní Hájek. Úspory amerických domácností jsou stále velmi vysoko nad úrovněmi před pandemií, trh práce zůstává napjatý, to tlačí na růst mezd, čímž zůstává robustní spotřeba, a inflace nedostane prostor klesnout. Sazby tedy musí zůstat v případě odolné ekonomiky výše delší dobu, což je pro dolar spíše pozitivní. Inflaci nejrychleji vyřeší recese, což je však pro dolar také pozitivní. Domnívá se tedy, že koruna je poblíž nejsilnějších úrovní koruny proti dolaru na několik dalších měsíců.
To je podle Hájka dobrá zpráva pro investory na zahraničních kapitálových trzích, jelikož může být zajímavá příležitost koupit dolary za atraktivní kurz. Dobrá zpráva to může být také pro ty, kteří chtějí nyní nakupovat letenky nebo elektroniku v zahraničí. Potenciálně může levnější dolar zlevnit pohonné hmoty, kde však hraje výraznější roli cena ropy, která za poslední týdny rostla na tříměsíční maxima. Levnější dolar však bude toto zdražení alespoň brzdit, podotkl analytik.
Pražská burza potřetí za sebou vzrostla a zakončila nejvýše za tři týdny
Pražská burza dnes potřetí za sebou vzrostla a zakončila nejvýše za tři týdny. Index PX stoupl o 0,41 procenta na 1304,58 bodu. Víc než procento přidaly akcie Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes mírně posílila k euru a výrazněji vůči dolaru.
Cenné papíry Erste Bank podpořila nálada na evropských trzích, uvedl Martin Singer z Fio banky. Z dalších finančních emisí rostla také Komerční banka o 0,44 procenta na 688 korun a pojišťovna VIG o 0,52 procenta na 578 korun. Klesly naopak akcie Monety Money Bank o 0,12 procenta na 80,90 koruny.
Vzhůru šly ještě cenné papíry energetické společnosti ČEZ o 0,28 procenta na 907,50 koruny a zbrojovky Colt CZ o 0,36 procenta na 560 korun. Zlevnily naopak akcie tabákové firmy Philip Morris o 0,59 procenta na 16.860 korun. Beze změn zakončily dnešní obchodování cenné papíry výrobce nápojů Kofola, které zůstaly na 250 Kč.
Koruna dál posiluje, k dolaru je nejsilnější za poslední dva měsíce
Koruna dál posiluje k oběma hlavním světovým měnám. K euru dnes oproti středečnímu závěru zpevnila o tři haléře na 23,76 Kč/EUR. Vůči dolaru si polepšila o 17 haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 21,23 Kč/USD, a je tak nejsilnější za poslední dva měsíce.
Česká měna vůči americkému dolaru posiluje podle ekonomů zejména kvůli klesající inflaci ve Spojených státech. Jen od začátku tohoto týdne zpevnila téměř o 2,3 procenta. "Brzy může atakovat hranici 21 Kč, což je nejsilnější úroveň od roku 2021," sdělil dnes ČTK analytik společnosti XTB Štěpán Hájek.
Silná koruna má vliv i na klesající inflaci v Česku. Statistici dnes oznámili, že tempo meziroční inflace se vrátilo pod psychologickou desetiprocentní hranici. Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 9,7 procenta, zatímco v květnu stouply o 11,1 procenta. Inflace v ČR je nyní nejnižší od prosince 2021. Česko má ale i přes pokles devátou nejvyšší inflaci z 41 sledovaných evropských zemí.
Bullionářův newsletter přináší nejdůležitější novinky z finančních trhů a informace ze světa investic.
Zadejte své údaje a získejte 4 originální e-booky ZDARMA!
Odesláním formuláře vyjadřujete zájem o kontaktování licencovaným obchodním partnerem Burzovního světa, který vám může poskytnout informace o investičních službách nebo finančních nástrojích.
Při obchodování CFD ztrácí peníze 77,7 % účtů.
Investování do finančních nástrojů je spojeno s rizikem. Hodnota investic může růst i klesat a návratnost investované částky není zaručena. Informace zveřejněné na Burzovním světě mají informační charakter a nepředstavují individuální investiční doporučení, investiční poradenství ani nabídku ke koupi či prodeji konkrétního finančního nástroje. Před přijetím investičního rozhodnutí doporučujeme pečlivě zvážit svou finanční situaci, investiční cíle a toleranci k riziku.
V případě obchodování s CFD: Při obchodování CFD ztrácí peníze 77,7 % účtů retailových investorů u jednotlivých poskytovatelů. Zvažte, zda rozumíte fungování CFD a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Bullionářovo odpolední menu
Bullionářův newsletter přináší nejdůležitější novinky z finančních trhů a informace ze světa investic.
Zadejte své údaje a získejte 4 originální e-booky ZDARMA!
Odesláním formuláře vyjadřujete zájem o kontaktování licencovaným obchodním partnerem Burzovního světa, který vám může poskytnout informace o investičních službách nebo finančních nástrojích.
Při obchodování CFD ztrácí peníze 77,7 % účtů.
Investování do finančních nástrojů je spojeno s rizikem. Hodnota investic může růst i klesat a návratnost investované částky není zaručena. Informace zveřejněné na Burzovním světě mají informační charakter a nepředstavují individuální investiční doporučení, investiční poradenství ani nabídku ke koupi či prodeji konkrétního finančního nástroje. Před přijetím investičního rozhodnutí doporučujeme pečlivě zvážit svou finanční situaci, investiční cíle a toleranci k riziku.
V případě obchodování s CFD: Při obchodování CFD ztrácí peníze 77,7 % účtů retailových investorů u jednotlivých poskytovatelů. Zvažte, zda rozumíte fungování CFD a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Bullionářův newsletter přináší nejdůležitější novinky z finančních trhů a informace ze světa investic. Zadejte své telefonní číslo a získejte originální e-booky ZDARMA!
Odesláním formuláře vyjadřujete zájem o kontaktování licencovaným obchodním partnerem Burzovního světa, který vám může poskytnout informace o investičních službách nebo finančních nástrojích.
Při obchodování CFD ztrácí peníze 77,7 % účtů.
Investování do finančních nástrojů je spojeno s rizikem. Hodnota investic může růst i klesat a návratnost investované částky není zaručena. Informace zveřejněné na Burzovním světě mají informační charakter a nepředstavují individuální investiční doporučení, investiční poradenství ani nabídku ke koupi či prodeji konkrétního finančního nástroje. Před přijetím investičního rozhodnutí doporučujeme pečlivě zvážit svou finanční situaci, investiční cíle a toleranci k riziku.
V případě obchodování s CFD: Při obchodování CFD ztrácí peníze 77,7 % účtů retailových investorů u jednotlivých poskytovatelů. Zvažte, zda rozumíte fungování CFD a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Výsledky vrátily akcie do letošního zisku Akcie společnosti Microsoft Corporation (MSFT) od zveřejnění výsledků za čtvrté fiskální čtvrtletí na konci...