Ať už je to od někoho blízkého nebo od řečníka při nástupu do školy, novým absolventům se často říká: „Následujte svou vášeň.“ Říká se: „Najděte si práci, která vás baví, pak nebudete pracovat ani den.“
I když je to teoreticky dobré, John W. Mitchell, autor knihy Fire Your Hiring Habits: Podle autora, který se zabývá budováním prostředí, jež přitahuje špičkové talenty, je tato rada „blbost“.
„Většina lidí má více než jednu vášeň,“ říká. „Vědět, kterou z nich následovat, může být obtížné. Z druhé strany, mnoho nových absolventů nemusí být ani schopno odpovědět na otázku: ‚Co je vaší vášní?‘. Mnohým z nich trvá šest až osm let, než dokončí studium, protože nevědí, co chtějí dělat. Pokud nevíte, co chcete dělat, jak můžete vědět, co je vaše vášeň?“
Kromě toho, že vaše vášeň není dostatečně konkrétní, aby byla užitečná, vás může odsoudit k neúspěchu. Vášeň nerovná se kompetence. V důsledku toho je možné, že by vaše vášeň pro něco omezila vaše kariérní možnosti.
„Řekněme, že mě baví gymnastika,“ říká Mitchell. „No, měřím metr osmdesát, dělat gymnastiku asi není dobrý nápad, i když jsem do ní zapálený.“

To, že se vaše vášeň stane vaší prací, může ovlivnit i váš pocit z ní. Vášně vás často pohánějí, protože jsou odpočinkem od každodenní práce. Můžete například rádi malovat nebo se zabývat auty.
„Pokud se najednou [tato vášeň] stane jediným způsobem, jak si můžete vydělat peníze, může se z toho stát dřina a pocit, že je to spíše práce než vášeň,“ říká Mitchell.
Následování vášně vás také vystavuje riziku vyhoření. „Když děláte práci, která vás baví, může vás to vykořisťovat,“ říká Mitchell. „Můžete být v pokušení pracovat 20 hodin denně. Zaměstnavatel vám řekne: ‚Hele, to je fantastické. Platím za to hlínu a oni pracují jako šílení.“ Vždyť je to jenom práce.
Jakmile si jednou vytvoříte precedens, může být těžké ho omezit a může se stát, že vás to odradí a budete uvažovat o tom, že s tím skončíte.
DOVEDNOSTI JSOU LEPŠÍ
Mitchell doporučuje, abyste místo své vášně následovali své schopnosti. Pokud máte správné dovednosti, máte větší šanci být v kariéře úspěšní.
Pokud si nejste jisti, v čem spočívají vaše kompetence, Mitchell doporučuje podívat se na vaše studijní materiály. „Pokud jste museli strávit celou noc řešením matematických problémů, pravděpodobně nejste v této oblasti příliš dobří,“ říká. „Pokud jste ale měli předmět, ve kterém jste byli schopni vypracovat domácí úkoly bez většího stresu, pak je to pravděpodobně oblast, ve které vynikáte.“

Své kompetence můžete zjistit také metodou pokusů a omylů. „Nejsme ve čtyřicátých letech,“ říká. „Nemusíte si vybrat povolání, u kterého zůstanete po zbytek života. Jděte si něco vyzkoušet. Když se vám to nebude líbit, zkuste něco jiného.“
Jakmile poznáte své schopnosti, věnujte čas a úsilí zdokonalování a rozšiřování svého řemesla. Snažte se dosáhnout dokonalosti. „Pokud jste dobří v matematice, můžete rozvíjet vylepšení, například přijít na matematické modely umělé inteligence,“ navrhuje Mitchell. „Hledejte způsoby, jak se zlepšovat.“
Pak hledejte příležitosti, jak tuto dokonalost uplatnit. „Když děláte něco, v čem jste kompetentní a čeho si někdo jiný cení, zaplatí za excelenci neskutečné peníze,“ říká. „To, že si vás lidé cení, se samo naplňuje a zaplatí vám to účty.“
Mitchell říká, že pokud někdo řekne: ‚Jdi za svou vášní‘ a vy žádnou vášeň nemáte, můžete tam sedět a trápit se celé měsíce. Místo toho si najděte něco, v čem jste dobří. Nebudete se tím muset tolik zabývat a zvýšíte pravděpodobnost úspěchu.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky