Jednotlivci se rozhodují pro tyto významné změny ve svém profesním životě s cílem zvýšit si plat, najít větší pocit odpovědnosti nebo se těšit z nové výzvy. Často jsou tyto změny podníceny představou, že se vyhnou organizačním komplikacím, které zažívají na svém současném pracovišti. Často se však ukáže, že takový přechod je jen výměnou jednoho souboru problémů za jiný. Časem se projeví nedostatečné fungování různých prvků, které byly u nového zaměstnavatele zdatně řízeny v předchozí organizaci. Toto zjištění může vést k úvahám o návratu do předchozího zaměstnání, což je scénář, který se stal možným díky rostoucí mobilitě na pracovišti. Takoví zaměstnanci jsou označováni jako “zaměstnanci bumerang”.
Pravděpodobnost opětovného přijetí na bývalé pracoviště lze zvýšit pomocí specifických postupů. Klíčem k potenciálnímu návratu je především podpora pozitivních vztahů. Prvním kontaktním bodem je navázání transparentní komunikace o záměru odejít. Zaměstnanci často volí mlčení před oznámením odchodu až do posledních chvil. To by mohlo výrazně ztížit proces nahrazení a plánování nástupnictví, protože by mohly být ohroženy znalosti organizace, kterými disponujete. Proto ujistěte se, že kolegové jsou dostatečně informováni, zajistí jejich provoz a údajně budou i oceněni.

Dodržování správného kodexu chování při odchodu ze zaměstnání by mohlo výrazně zvýšit šance na opětovné přijetí. Například vyčerpání všech dnů dovolené před odchodem může být odsouzeno, pokud není zajištěn systematický přechod povinností.
Udržování kontaktů s bývalými kolegy je rovněž výhodné. Je pravděpodobné, že se zaměstnanci mohou cítit nepříjemně nebo trapně, když se obracejí na své bývalé kolegy. Nicméně vzhledem k tomu, že změna zaměstnání je v naší společnosti normalizovaná, nejsou tyto podniky téměř nijak stigmatizovány. Navíc staří kolegové projevují zájem jak o úspěch své společnosti, tak o své bývalé členy. Tím se udržuje komunikační kanál a zaměstnanci mohou sledovat snahy své předchozí organizace, sdílet své současné podniky a dokonce zkoumat potenciální spolupráci.
Jedinečná příležitost se naskytne, když se uvolní místo u konkurenta bývalého zaměstnavatele. Znalost organizace zevnitř zvyšuje šance na opětovné přijetí, protože vás vybaví znalostí firemní kultury a přístupu k řešení problémů. Navíc to, že jste nedávno pracovali v jiné firmě, poskytuje pohled zvenčí na věci, které v předchozí organizaci fungovaly dobře.

Oslovení bývalých kolegů ohledně volné pozice může poskytnout důležitou zpětnou vazbu a podrobnosti. Tento dvojí pohled insidera/outsidera by měl být v žádosti zdůrazněn. Náborovou komisi ujistí o tom, že uchazeč kulturně zapadá do organizace, a informuje ji o nových dovednostech a poznatcích získaných jinde. Náborové komise nejčastěji považují toto dvojí chápání role za přitažlivé.
Závěrem lze říci, že pojem “zaměstnanci ala bumerang” se stal rozšířeným fenoménem na moderním pracovišti. I když jednotlivci mohou zpočátku najít útěchu u nových zaměstnavatelů nebo v nové kariéře, často se setkávají s podobnými zádrhely. To spolu s nově získaným pohledem na fungování předchozí organizace vede k touze vrátit se zpět. Obvykle je to možné díky udržování pozitivních vztahů, pravidelnému kontaktu a přesvědčivým žádostem, které zdůrazňují dvojí perspektivu prospěšnou pro organizaci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky