Rostoucí výnosy státních dluhopisů a nadcházející výsledky hospodaření velkých bank by však mohly odhalit, zda tyto robustní subjekty nezačínají pod tlakem praskat.
Páteční zveřejnění výsledků JPMorgan Chase, Wells Fargo a Citigroup za třetí čtvrtletí by mohlo znamenat bod zlomu a udat tón rozsáhlým trendům. Tyto finanční giganty budou následovat Bank of America a Goldman Sachs, které své výsledky zveřejní v úterý, a ve středu je bude následovat Morgan Stanley.
Očekávání se stupňuje a přiklání se na stranu optimismu větších bank. Jejich obrovský rozsah jim umožňuje prosperovat i za variantních ekonomických podmínek a nabízí věčné tlumené přistání. Očekává se však, že neméně významné malé a středně velké banky zažijí větší napětí, jehož důkazy se budou postupně odkrývat v průběhu měsíce, jak budou postupně oznamovat své výsledky.

Odolnost amerických spotřebitelů byla podpořena silným trhem práce a doplňkovými účinky pandemicky vedených stimulačních opatření národní vlády. Zprávy naznačují, že finanční zdraví běžných Američanů se v letošním roce těší stabilnímu postavení. Jak uvedl finanční ředitel Bank of America Alastair Borthwick, výdaje amerických spotřebitelů vzrostly oproti loňskému roku o 4 %.
V kontrastu s optimismem ohledně spotřebitelských výdajů vyzval šéf JPMorgan Chase Jamie Dimon k opatrnosti před přílišným optimismem. Zdůraznil, že spotřebitelé bohatí na hotovost vyčerpávají své rezervy a tento trend vyvolává nejistotu ohledně potenciální životaschopnosti budoucí ekonomiky nebo jakýchkoli vyhlídek na dlouhodobou konjunkturu.
Celý obrázek není úplně růžový, jak upozornila generální ředitelka Citigroup Jane Fraserová, zvláštní pozornost se nyní soustřeďuje na spotřebitele s nižší úvěruschopností, kde se objevují trhliny.
Potenciální červené vlajky jsou také upozorňovány na některé úseky, jako jsou komerční nemovitosti. Kancelářské budovy zůstávají po pandemii většinou prázdné, což zvyšuje pravděpodobnost, že se související úvěry dostanou do platební neschopnosti. V důsledku toho věřitelé jako Wells Fargo a Goldman přijali preventivní opatření a vyčlenili více peněz na případné ztráty, respektive snížili hodnotu některých investic do nemovitostí.

Vedlejší obavy se týkají vyhlídek na to, že větší počet spotřebitelů a podniků nebude splácet úvěry, pokud se jejich finanční situace zhorší. Banky se sice mírně připravují na krytí úvěrových ztrát, ale očekává se, že se situace zhorší, i když ne drasticky.
Další riziko představují rostoucí úrokové sazby, které by mohly snížit hodnotu dluhopisů a úvěrů, které banky dříve vyznačily ve svých rozvahách, když byly sazby nízké. Velké potenciální ztráty z cenných papírů a úvěrových portfolií pilotně způsobily krach tří regionálních bank letos na jaře. U větších bank nejsou tyto ztráty považovány za existenční hrozbu, ale představují obavy, protože pohlcují finanční prostředky, které mohly být přesměrovány při vyšších sazbách k získání většího příjmu.
Pohled na tento scénář poskytuje Bank of America, která odhalila, že se potýká s nerealizovanými ztrátami ve výši 106 miliard USD spojenými s dluhopisy, které plánovala držet až do splatnosti – přičemž se předpokládá, že tyto ztráty se ve třetím čtvrtletí ještě rozšířily.
Stabilita vkladů byla podpořena tlakem vyšších úrokových sazeb, které skutečně zatlačily na menší a méně významné větší banky. Vyšší sazby zatěžují banky zvýšenými výplatami vkladatelům, aby jim zabránily v přesunu prostředků.
Dalším rozměrem, který si zaslouží pozoruhodnou pozornost, je regulační prostředí. Očekává se, že vedoucí pracovníci bank vyjádří obavy z navrhovaných pravidel regulačních orgánů, která bankám nařizují držet více kapitálu. Návrh se setkal s odporem a názorem, že svou přísností překračuje meze.

Analytici varují před dopadem těchto navrhovaných pravidel na úvěrové postupy bank. Podle analytika společnosti Wells Fargo Mikea Mayoa již nyní existují důkazy o tom, že banky v rámci příprav na nové předpisy omezují poskytování úvěrů. To naznačuje významnou změnu ve finančním prostředí, která představuje nejzásadnější navrhované kapitálové změny za posledních deset let. Údajně ovlivňují chování již nyní.
A konečně, příliv a odliv výkonnosti bank na akciovém trhu přidává do tohoto rozvíjejícího se panoramatu další mínus. V důsledku chystaných regulací se akcie bank vyvíjejí hůře než širší akciový trh.
Vývoj ve finančním sektoru jistě naznačuje dominový efekt operačních změn Federálního rezervního systému. Uvidíme, jak se americké domácnosti, banky a další podniky budou nadále orientovat v labyrintu vysokých úrokových sazeb, regulací a finančních spekulací.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky