Platforma nabízí přístup k finančním produktům a službám na míru. Firmu založili v roce 2018 spoluředitelé Nick Grassi a José Luis López, kteří se snažili podpořit legální sdílení a využívání finančních poznatků a datových analýz v celé Latinské Americe.
Grassi, původem ze Spojených států, přesídlil do Mexika na základě Fulbrightova stipendia. Zde začal pracovat ve společnosti Deloitte Consulting Mexico a spojil se s Lópezem. “Přibližně v roce 2016 jsme byli pověřeni pilotováním rané fintech praxe, protože toto odvětví bylo v plenkách,” řekl Grassi pro TechCrunch. “Naše role spočívala v tom, že jsme pomáhali různým společnostem, zahrnujícím banky, zpracovatele plateb a pojišťovny, rozklíčovat, co pro ně může trend fintech znamenat.”
Grassi a Lopez při svých úvahách identifikovali mezeru pro platformy podobné Mintu, které spravují osobní finance. Toto zjištění je vedlo k vytvoření Finerio Connect, automatizovaného správce osobních financí, který měl premiéru na TechCrunch Disrupt’s Startup Battlefield Latin America v roce 2018.

Krátce po svém uvedení se Finerio stalo podle Grassiho čtvrtou nejstahovanější fintech aplikací roku. Během prvního roku nasbírala přibližně 250 000 uživatelů. Přibližně ve stejné době zavedlo Mexiko svůj fintechový zákon a stalo se jednou z předních zemí Latinské Ameriky, která toto odvětví reguluje. Stojí za zmínku, že přibližně 70 % dospělých obyvatel Latinské Ameriky v současné době nemá bankovní služby nebo je nemá, což je do značné míry způsobeno rozšířenou nedůvěrou k bankám v Mexiku. Jeden z hlavních bodů nového zákona se týkal transparentnosti.
Ačkoli zákon za půl desetiletí nijak výrazně nepokročil, Grassi a Lopezová si všímali prvních náznaků snahy o regulaci otevřeného bankovnictví, neboť byli svědky podobných posunů v Brazílii a Kolumbii. Současně získávali podněty od pojišťoven, zahraničních bank a dalších fintechů, které usilovaly o technologii Finerio.
Uvědomili si tuto poptávku a v roce 2020 přeorientovali svou společnost na model business-to-business. Jejich cílem bylo propojit bankovní účty, zpracovávat a analyzovat data a vytvořit tak v rámci bílé značky zážitek z osobních financí. Od té doby se společnost zaměřuje na poskytování agregace a kategorizace finančních dat. Aktivně spolupracuje s regulačními orgány a finančními institucemi, aby usnadnila a zpeněžila poskytování těchto služeb a zajistila úplný soulad s předpisy.

V současné době využívá technologie společnosti Finerio více než 120 finančních institucí a fintech. V roce 2021 firma ve spolupráci se společnostmi Visa a OzoneAPI spustila centrum API. Nabídka služeb zahrnuje digitální platby, úvěry a správu osobních financí. Kromě toho nabízí finančním institucím platformu pro splnění nových nařízení o otevřeném bankovnictví.
Za posledních 18 měsíců firma zaznamenala 700% nárůst využívání API. V nadcházejícím roce očekává další přírůstek 40 finančních institucí. Cenová struktura společnosti Finerio zahrnuje minimální poplatek za používání a variabilní poplatek podle využití dat klientem. Společnost si v posledním finančním roce připsala roční opakující se příjmy ve výši více než 1 milion dolarů.
Poslední kolo kapitálového financování, které získalo 6,5 milionu dolarů, vedla společnost Third Prime. Dalšími investory byly společnosti Visa, Bancolombia Ventures a Krealo, odnož rizikového kapitálu společnosti Credicorp. Předchozí kola získala přibližně 3,2 milionu dolarů v dluhopisech SAFE.
Mike Kim, generální partner společnosti Third Prime, k této investici uvedl: “Kombinace vládní podpory iniciativ otevřeného bankovnictví v celé Latinské Americe a významné populace spotřebitelů s nedostatečnými službami představuje obrovskou příležitost pro vytvoření hodnoty pro investory a zároveň výrazné zvýšení finanční prosperity historicky znevýhodněných spotřebitelů.”

S výhledem do budoucna Grassi potvrdil, že část nových prostředků již investoval do strategických náborů, včetně José Santacruze Lópeze jako nového technologického ředitele. Plány na rozšíření centra API zahrnují uvedení do provozu v dalších dvou zemích a celkové zvýšení jeho využívání.
“Pracujeme na tom, abychom nastavili více bank na stejný standard tím, že vytvoříme něco, co nazýváme ‘HTML otevřeného bankovnictví’,” prozradil Grassi. “Je to poměrně složitý produkt, ale máme o něj velký zájem a rozběhli jsme několik pilotních projektů. Naším cílem je, aby nakonec přešly z pilotních projektů na zákazníky.”
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky