Přestože ceny ropy zaznamenaly tento pátek jen malou změnu, jsou stále připraveny na čtvrtý týden ztrát v řadě, když tento čtvrtek klesly přibližně o 5 % a dosáhly čtyřměsíčního minima. Tento pokračující pokles je způsoben především znepokojením ohledně globální poptávky.
Bližší pohled na aktuální údaje:
K 0702 GMT futures na ropu Brent vzrostly o pouhých sedm centů, tedy o 0,1 %, a dostaly se tak na skromných 77,49 USD za barel. Současně s tím americká ropa West Texas Intermediate, známá také jako WTI, zaznamenala mírný nárůst o šest centů, tedy opět přesně o 0,1 % – a to na 72,96 USD. Tyto údaje ilustrují ztrátu zhruba šestiny celkové hodnoty obou za uplynulý měsíc.
Pohled odborných analytiků:
Analytici Goldman Sachs vysvětlili letošní pokles cen ropy prostřednictvím podrobné poznámky, v níž uvedli, že “ceny ropy letos mírně klesají, přestože poptávka překonává naše optimistická očekávání”. Kromě toho zdůraznili, že “nabídka mimo OPEC byla mnohem silnější, než se očekávalo, což částečně kompenzovaly škrty OPEC”.
Podnět k nedávnému poklesu:
Hlavním faktorem, který stojí za poklesem sazeb ropy v tomto týdnu, je nárůst zásob ropy v USA v kombinaci s trvale rekordní produkcí. Analytici potvrzují, že tyto okolnosti vyvolaly obavy ze slabé poptávky ve sféře největšího světového spotřebitele ropy v konfrontaci se zvýšenou produkční kapacitou.

Přehled trendů globální poptávky po ropě:
Podle nedávné páteční aktualizace komoditního výzkumu společnosti JPMorgan její sledování globální poptávky po ropě odhalilo, že poptávka v první polovině listopadu činila v průměru 101,6 milionu barelů denně
Potenciální dopady na produkci ropy v Saúdské Arábii:
Analytici trhu naznačují, že toto nedávné snížení cen může podnítit Saúdskou Arábii, aby prodloužila své dodatečné dobrovolné snížení těžby ropy o 1 milion barelů denně až do roku 2024.
Situace na trhu – současnost a budoucnost:
Analytici ING poskytli svůj názor prostřednictvím poznámky: “Ukázalo se, že ropná bilance pro zbytek letošního roku není tak napjatá, jak se původně očekávalo.”. Ke stavu trhu v současné době dodali: “Za současného stavu se stále očekává, že se trh v 1Q24 vrátí k přebytku.”.
V reakci na předpokládaný přebytek společnost ING naznačila, že k eliminaci očekávaného přebytku by mohlo přispět přenesení dalších saúdských omezení dodávek do počátku roku 2024, což by mohlo poskytnout určitou míru podpory rozkolísanému trhu.
Ačkoli se ceny ropy prozatím příliš nezměnily, světové trhy zůstávají kvůli pokračujícímu poklesu cen znepokojené. Tato série událostí slouží jako důkaz toho, že zatímco vysoká produkce může vytvořit bohatou nabídku, nerovnováha v poptávce může vést k potenciálním finančním důsledkům. Východ i Západ jsou do této situace vtaženy, což jen podtrhuje, jak jsou naše globální finanční sítě skutečně propojené. V nadcházející době bude zásadní studovat tyto trendy a potenciální protiopatření, která zavádějí země jako Saúdská Arábie, aby stabilizovaly dlouhodobou budoucnost trhu s ropou.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky