Podle Pew Research 53 % dospělých Američanů, kteří v roce 2021 ukončili pracovní poměr, tak učinilo proto, aby nastoupili do nového oboru nebo povolání.
Možná jste také snili o změně kariéry, ale nevíte, kde začít. Octavia Goredema, autorka knihy Prep, Push, Pivot: Autorka knihy Essential Career Strategies for Underrepresented Women a moderátorka seriálu Audible Original How to Change Careers říká, že vyzkoušet si novou kariéru je cenná životní zkušenost, ale může to být také skličující.
„Když děláte zásadní změnu, jsou některé obtížné věci pro ostatní neviditelné,“ říká. „Lidé vidí, co děláte v současnosti, a nakonec uvidí, co uděláte příště. Ale nevidí, co je potřeba udělat, abyste se tam dostali.“
Ve svém seriálu Goredema sdílí sedm kroků, jak si vytvořit plán kariérní změny:
1. URČETE SVŮJ CÍL
Prvním krokem při provádění jakékoli změny je určení a formulování hlavního cíle. „K čemu se chcete posunout?“ ptá se Goredema. „Existují různé způsoby, jak změnit kariéru, bez ohledu na to, z čeho a do čeho se přesouváte.“

Například můžete chtít boční přesun, něco, co je vedle toho, co jste dělali předtím. Nebo to zatím není schůdné a chcete se postupně posouvat a postupně se přibližovat k tomu, kde chcete být. Možná také chcete udělat tvrdou tečku, něco zcela opustit a věnovat se něčemu jinému.
„Ať už se jedná o kteroukoli z těchto tří možností – paralelní dráhu, postupný posun nebo zrychlený pivot – doporučuji vám, abyste si opravdu ujasnili, o co usilujete,“ říká Goredema.
2. DEFINOVAT, PROČ JE TO DŮLEŽITÉ
Dále napište, proč je pro vás tento cíl důležitý.
„Co na tom záleží?“ Goredema se zeptá. „Je to posílení vašeho závazku vůči sobě samému a důvodu, proč to děláte. Když měníte svou kariéru, obvykle je tu faktor tlaku a faktor tahu. To, na čem pracujete, nebude vždy snadné, skvělé nebo uspokojující; bude to hodně těžké období.“
Když si ujasníte, proč je pro vás tento cíl důležitý, pomůže vám to překonat náročné dny, které jsou před vámi.
3. ZMAPUJTE CESTU
Třetí krok je motorem cesty. Je to určení dalších kroků, které budete podnikat. Podle Goredemy to lidem často podráží nohy.
„Možná víte něco málo o tom, co musíte udělat dál, ale neznáte celou cestu, kterou musíte ujít,“ říká. „To je v pořádku. Můžete si udělat myšlenkové mapy a zapsat si nápady nebo určit otázky, které máte, abyste mohli jít ven a prozkoumat je nebo si promluvit s lidmi, kteří by mohli znát odpovědi.“

Goredema říká, že nemusíte mít jasno ve všech krocích, ale musíte začít dávat dohromady nápady, abyste mohli identifikovat případné nedostatky. Kromě toho se zavažte, že tento seznam dalších kroků budete průběžně doplňovat.
4. NASTAVENÍ ODMĚN
Většina lidí se soustředí na konečný cíl a zapomíná na postupné kroky, které musí udělat, poznamenává Goredema. Abyste se udrželi na cestě, navrhuje, abyste si na cestě stanovili malé a velké milníky.
„Pokud někdo dělá zrychlený obrat, může být jeho milníkem návrat do školy nebo získání certifikátu,“ říká. „Menšími milníky může být podání žádosti nebo pohovor o přijetí. Ať už jsou milníky jakékoliv, zastavte se a promyslete, jak je rozpoznáte. Je důležité si uvědomit svůj pokrok a zároveň sledovat konečný cíl.“
5. IDENTIFIKOVAT POTENCIÁLNÍ PŘEKÁŽKY
Poté identifikujte všechny překážky, které by vám mohly zhatit vaši cestu. Může se například stát, že se nedostanete na vzdělávací program, který jste si vybrali jako první.
„Přemýšlejte o tom, co by vám mohlo stát v cestě,“ říká Goredema. „Co by se mohlo stát obtížným? Když o tom budete přemýšlet předem, pomůže vám to promyslet, co budete potřebovat, pokud se [překážky] objeví. Je to jako mít své vlastní prozatímní pohotovostní plány. Budete vědět, co byste mohli dělat dál.“

6. SLEDUJTE SVŮJ POKROK
Přijímání opatření v rámci svého plánu může být zastrašující, ale sledování pokroku vám pomůže udržet se na správné cestě. Goredema říká, že je to ta nejdůležitější věc, kterou může každý pro svou kariéru udělat.
„Máme tendenci ohlížet se zpět a vzpomínat na opravdu působivé věci, které byly buď skvělé, nebo se nepovedly,“ říká. „Jsme tak zaneprázdněni tlačením a prohlížením seznamů úkolů, že zapomínáme na dynamiku, kterou budujeme den co den, týden co týden.“
Goredema doporučuje vést si dokument, do kterého budete zaznamenávat kroky, které jste podnikli a které vedly k pokroku. Tento seznam pak každý měsíc kontrolujte.
„Zpětný pohled a reflexe vám umožní spojit si souvislosti tak, jak je v danou chvíli nevidíte,“ říká. „Například můžete vidět, že když si uděláte čas na přečtení této knihy nebo navštívíte nějakou akci, souvisí to s něčím, co se vám stane v budoucnu. Můžete vidět, co budujete.“
7. VZPOMENOUT SI NA MINULÉ ÚSPĚCHY
S přibývajícím věkem je přirozené, že se více vyhýbáte riziku. Goredema říká, že vzpomínka na věci, které jste se naučili nebo překonali v minulosti, vám může pomoci při změně kariéry.

„Nemluvím jen o profesních úspěších, jako je absolvování vysoké školy nebo získání prvního zaměstnání,“ říká. „To jsou důležité věci, ale mluvím o chvílích, kdy jste udělali něco zásadního, co vám v té době připadalo naprosto nedosažitelné. Musíme si uvědomit, že v sobě máme tolik vrozených schopností zvládnout nové věci a dosáhnout úspěchů.“
Kroky pro změnu kariéry platí i pro jakoukoli jinou velkou změnu, kterou chcete v životě udělat. „To, kde začnete, neurčuje, kde skončíte,“ říká Goredema. „Nikdo jiný nebude do vaší kariéry a budoucnosti investovat tolik jako vy. Vytvoření plánu a rámce pro vaši budoucnost je to nejcennější, co můžete udělat, místo abyste jen reagovali v daném okamžiku.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky