Klíčové body
- Investoři sledují s napětím předpovědi vývoje akciového trhu S&P 500 pro rok 2024 po silném výkonu v roce 2023, ale obavy z úroků a inflace komplikují předpovědi.
- Některé prognózy od Deutsche Bank, BMO Capital Markets, RBC Capital Markets a Bank of America předpovídají růst indexu S&P 500 na konci roku 2024 na hodnotu kolem 5 000 až 5 100 bodů.
- Ne všichni komentátoři jsou tak optimističtí; například hlavní akciový stratég Morgan Stanley očekává, že index skončí na 4 500 bodech, s odkazem na faktory, jako je inflace a zvyšování úrokových sazeb.
- Průměrný cíl analytiků Wall Street pro konec roku 2024 je kolem 4 836 bodů, což znamená mírný nárůst ve srovnání s aktuálními hodnotami indexu S&P 500.
Vzhledem k tomu, že obavy z úrokových sazeb a inflace stále přetrvávají, může být však předpověď trajektorie trhu pro nadcházející rok obzvláště náročná. Řada výhledů předních ekonomů a stratégů z Wall Street naznačuje pokračující růst amerických akcií, ale očekávání jsou pro nadcházející rok výrazně podprůměrné výnosy indexu S&P 500 SPX.
V poslední době stratégové z Deutsche Bank a BMO Capital Markets stanovili jedny z nejoptimističtějších cílů Wall Street pro rok 2024. Obě firmy předpovídají, že benchmarkový index dosáhne do konce roku 2024 hodnoty 5 100, čímž překoná svůj rekordní závěr na úrovni 4 796 z ledna 2022. Podle údajů poskytovatele finančních informací FactSet to představuje přibližně 12% nárůst oproti pondělní uzavírací hodnotě indexu 4 550.
Tuto optimistickou prognózu zopakovaly minulý týden stratég RBC Capital Markets Lori Calvasina a Savita Subramanian z Bank of America, které rovněž stanovily cíl 5 000 na konci roku 2024. Tento pozitivní výhled přisuzují faktorům, jako je pozitivní nálada na trhu, snižující se geopolitická rizika, zpomalení inflace a ukončení cyklu zvyšování sazeb Federálního rezervního systému.

Navzdory tomu nejsou všichni komentátoři trhu tak optimističtí. Například hlavní akciový stratég Morgan Stanley Michael Wilson očekává, že index S&P 500 skončí příští rok na úrovni 4 500 bodů, což znamená relativně malý pokles o 1,1 % oproti hodnotě, na které se usadil v pondělí. Nehledě na to se Wilson stal nejuznávanějším burzovním prognostikem na Wall Street poté, co v loňském roce během propadu akcií přesně předpovídal. V roce 2023 se mu však tento úspěch nedařilo zopakovat, protože akcie nadále rostly v důsledku faktorů, jako je výkonnost velkých technologických společností a očekávání, že zvyšování úrokových sazeb centrální bankou za účelem kontroly inflace skončilo.
Průměrné odhady shromážděné od prodejních stratégů naznačují průměrný cíl pro index S&P 500 na konci roku 2024 ve výši 4 836 bodů. To podle výpočtů údajů agentury MarketWatch znamená relativně mírný nárůst o přibližně 6,3 % oproti pondělní uzavírací hodnotě. Je pozoruhodné, že je to méně než obvykle pozorovaný průměrný roční výnos 8 % pro index S&P 500 od roku 1957 a podstatně méně než nárůst od počátku roku 2023 o 18,5 % podle údajů společnosti Dow Jones Market Data.
Zatímco ne všechny banky ještě zveřejnily své cíle pro rok 2024, zde jsou prognózy některých významných firem z Wall Street na konci roku:
– Deutsche Bank – 5100
– BMO Capital Markets – 5100
– RBC Capital Markets – 5000
– Bank of America – 5000
– Barclays – 4800
– Goldman Sachs – 4700
– UBS Global Wealth Management – 4700
– Wells Fargo Securities – 4625
– Morgan Stanley -4500
Podle těchto údajů činí průměrný a mediánový cíl pro rok 2024 u indexu S&P 500 4836, resp. 4800.
Tim Urbanowicz, vedoucí výzkumu a investiční strategie ve společnosti Innovator ETF, vyzval investory, aby k těmto prognózám přistupovali opatrně a zvážili nejen předpovědi, ale i dosavadní výkonnost trhu. Jeho tým předpokládá, že index S&P 500 zakončí rok 2024 na úrovni 4 753, což představuje nárůst o pouhých 4,5 %, který odráží prognózy trvale vyšších úrokových sazeb a pozitivního růstu zisků.
“Rozhodně považujeme za cenné mít základní výhled jako referenční bod, ale důležitější je skutečně pochopit rizika tohoto výhledu jak na straně poklesu, tak na straně růstu,” řekl.
Nicméně minulé selhání Wall Street při přesném předpovídání výkonnosti trhu v předchozím roce naznačuje, že investoři by měli k předpovědím nepochybně přistupovat skepticky. Například mediánový cíl stanovený analytiky Wall Street byl přibližně o 11 % nižší než skutečný závěr indexu S&P 500 na konci roku 2022.

Historické údaje shromážděné společností Fundstrat Global Advisors ukazují, že od roku 1900 vzrostly akcie o 10 % nebo více v 51 % případů, zatímco výnosy v rozmezí 0 % až 5 % byly zaúčtovány pouze v 11 % případů. Vedoucí výzkumu Tom Lee naznačuje, že nejméně pravděpodobným výsledkem je rovný index S&P 500, u kterého je šance na výskyt pouze 1 ku 10. Společnost Fundstrat zatím nezveřejnila svůj cíl pro index S&P 500 na konci roku.
Během úterního obchodování americké akcie rostly poté, co jeden z představitelů Federálního rezervního systému signalizoval možné zpomalení ekonomiky, což by mohlo pomoci snížit inflaci na 2% cíl centrální banky. Podle údajů společnosti FactSet zaznamenal index Dow Jones Industrial Average DJIA nárůst o 0,3 %, zatímco indexy S&P 500 a Nasdaq Composite COMP posílily každý o 0,1 %.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky