Klíčové body
- Stal se miliardářem díky podílu ve společnosti Berkshire Hathaway
- Pod Mungerovým vlivem začali hromadit různorodá aktiva, včetně pojišťoven, železnic, výrobních společností a společností vyrábějících spotřební zboží
- Mungerova dlouholetá spolupráce se společností Berkshire Hathaway začala v roce 1962, kdy spolu s Buffettem začali investovat do tehdejší textilní společností
Munger se narodil v Los Angeles, zůstal zde celoživotním obyvatelem a měl zásadní podíl na vývoji společnosti Berkshire Hathaway, která se z upadajícího textilního výrobce stala kolosálním globálním impériem.
Warren Buffett, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Berkshire, vyjádřil svému vytrvalému spojenci velkou chválu a prohlásil: “Společnost Berkshire Hathaway by nemohla být vybudována do své současné podoby bez Charlieho inspirace, moudrosti a účasti.”
Munger, vzděláním právník, a Buffett spolupracovali při vytváření dlouhodobé investiční strategie, díky níž společnost Berkshire Hathaway zaznamenala v letech 1965 až 2022 průměrný roční růst ve výši 20 %, což je přibližně dvojnásobek tempa růstu indexu S&P 500. Jejich působivé výsledky z nich udělaly miliardáře i lidové hrdiny mezi investory.

Jako jeden z hlavních akcionářů společnosti Berkshire vlastnil Munger akcie údajně v hodnotě přibližně 2,2 miliardy dolarů a jeho čisté jmění podle časopisu Forbes činilo přibližně 2,6 miliardy dolarů. Na výročních schůzích společnosti Berkshire v Omaze v Nebrasce, která je Buffettovi i Mungerovi důvěrně známá, protože tam vyrostli, byl Munger známý svou rozvážnou kritikou firemní rozmařilosti.
Mimo Berkshire je Mungerovi připisován vliv na Buffetta, aby diverzifikoval svůj investiční přístup a odklonil se od strategie hodnotového investování, kterou Buffettovi vštípil jeho mentor Benjamin Graham. Pod Mungerovým vlivem začali hromadit různorodá aktiva, včetně pojišťoven, železnic, výrobních společností a společností vyrábějících spotřební zboží. Za prvních devět měsíců letošního roku vykázaly provozní zisk téměř 29 miliard dolarů.
Mezi jejich nejúspěšnější investice pod Mungerovým vedením patřila akvizice společnosti See’s Candies Inc. v roce 1972 a později investice ve výši 1 miliardy dolarů do akcií společnosti Coca-Cola Co. v roce 1987.
Co se týče osobních zásad, Munger se vyjadřoval k tomu, co vnímal jako nesprávné chování podniků, a kritizoval balíčky odměn pro některé generální ředitele jako “dementní” a “nemorální”. Vyjadřoval se také otevřeně o svých negativních názorech na Bitcoin, který označil za “škodlivý jed”, a kryptoměny obecně označil za “částečný podvod a částečný blud”. Munger se také kriticky vyjádřil k bankovnictví a tvrdil, že se změnilo v “hazard“.

Ačkoli se politicky řadili k různým stranám, Munger k republikánům a Buffett k demokratům, oba často nacházeli společnou řeč v zásadních otázkách, jako je všeobecná zdravotní péče a potřeba státního dohledu nad finančním systémem.
Navzdory Buffettově filantropickému působení na ostatní miliardáře Munger podporoval myšlenku, že soukromé společnosti, jako je Costco Wholesale Corp., kde působil ve správní radě více než dvacet let, mohou pro společnost udělat více dobrého než velké filantropické nadace.
Předsedal také nemocnici Good Samaritan Hospital v Los Angeles a věnoval mnohamilionové dary na bytová zařízení na Michiganské univerzitě a Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře, kde se projevila jeho vášeň pro architekturu.
I když Mungerova celosvětová popularita ve srovnání s Buffettem bledla, jeho přímočarý způsob vyjadřování si sám o sobě získal značné množství příznivců. Jeho fanoušci, které často označoval jako “groupies”, se účastnili jeho každoročních setkání ve společnosti Wesco Financial Corp., která je součástí Berkshire, v kalifornské Pasadeně, aby se ponořili do jeho jedinečné filozofie o životě a investování.
Charles Thomas Munger se narodil 1. ledna 1924 v Omaze ve státě Nebraska a motivován touhou dosáhnout finanční nezávislosti se během svého života vydal několika profesními cestami. Munger začínal jako právník, pustil se do stavebnictví a nemovitostí, ale nakonec našel své místo v oblasti investičního managementu a významně se podílel na transformaci společnosti Berkshire Hathaway.

Mungerova dlouholetá spolupráce se společností Berkshire Hathaway začala v roce 1962, kdy spolu s Buffettem začali investovat do tehdejší textilní společnosti. Pozoruhodné výsledky jejich spolupráce vedly k přetvoření společnosti Berkshire v rozsáhlý konglomerát a Mungerovo vedení bylo klíčem k jejímu dalšímu úspěchu.
V pozdějších letech byl Munger stále aktivní, vedl společnost Daily Journal Corp. a investoval v Číně. Přestože se v roce 2018 v rámci plánování nástupnictví dělil o funkci místopředsedy společnosti Berkshire s Gregem Abelem a Ajitem Jainem, Mungerův vliv a působení ve společnosti zůstaly zásadní součástí její cesty a úspěchu a zanechaly po sobě odkaz, kterému se ve světě financí a investic těžko něco vyrovná.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky