Tvůrci politik Evropské unie dosáhli předběžné dohody o průlomových pravidlech pro používání umělé inteligence. Dohoda zahrnuje předpisy týkající se používání umělé inteligence při biometrickém dohledu ze strany vlád a regulace systémů umělé inteligence, jako je ChatGPT. Dohoda však vyvolala smíšené reakce.
Daniel Friedlaender, šéf CCIA Europe, vyjádřil obavy z možného negativního dopadu na evropskou ekonomiku a naznačil, že v dohodě převážila rychlost nad kvalitou. Nizozemský poslanec Evropského parlamentu Kim van Sparrentak ocenil, že se Evropa vyhnula tomu, aby se stala státem dohledu, a zdůraznil význam omezení těchto systémů ve svobodné a demokratické společnosti.
Své výhrady vyjádřili i analytici. Daniel Leufer z organizace Access Now upozornil na nedostatky v konečném znění, jako jsou mezery pro prosazování práva a mezery v zákazech nebezpečných systémů umělé inteligence. Daniel Castro z ITIF tvrdil, že zákonodárci EU měli legislativu pozastavit, dokud nebude dosaženo lepšího porozumění UI, a varoval před důsledky špatně koncipovaných zákonů.
Navzdory kritice Enza Iannopollo ze společnosti Forrester zdůraznil pozitivní důsledky pro podniky a společnost. Rámec poskytuje společnostem pevný základ pro posuzování a zmírňování rizik spojených s AI, čímž chrání zákazníky i investice do této technologie.
Dohoda je důležitým krokem v regulaci AI, ačkoli odborníci a zúčastněné strany budou pečlivě sledovat její provádění a případné změny, aby zajistili její účinnost a ochranu před nezamýšlenými důsledky.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky