Klíčové body
- Organizace se mění kvůli novým technologiím a tržním podmínkám, což někdy vede k propouštění
- Nezaměstnanost v USA vzrostla na dvouleté maximum 3,9 %, což zvyšuje nejistotu pracovních míst
- Po propuštění je klíčové využít odbornou kariérní podporu a aktuální rady
To sice může otevřít nové interní kariérní perspektivy, protože dochází k restrukturalizaci rolí, ale může to také vést k propouštění. Právě teď bohužel některé společnosti propouštějí.
Trh práce zůstává relativně silný, nicméně vzhledem k tomu, že míra nezaměstnanosti v USA vzrostla na dvouleté maximum 3,9 % a míra propouštění se zvýšila o 7 % na nejvyšší úroveň za posledních 14 měsíců, nikdo nemůže předpokládat, že jeho pracovní místo je zcela bezpečné.
Zde je devět věcí, které je třeba mít na paměti, abyste se po propuštění z práce zotavili.
DRŽTE SE PEVNĚ NA EMOCIONÁLNÍ HORSKÉ DRÁZE
Propuštění se může jevit jako osobní odmítnutí, zejména pokud je proces veden neobratně nebo vztahy s vaším šéfem byly vždy složité. Ať už prožíváte jakýkoli koktejl emocí, snažte se situaci odosobnit.
Veškeré rozhovory udržujte v kultivované rovině, lučte se s lidmi, kde to jde, a nepalte za sebou mosty. Nezapomeňte, že jednou budete pravděpodobně potřebovat doporučení a že s některými kolegy budete chtít v budoucnu spolupracovat.
ZÍSKEJTE ODBORNÉ A AKTUÁLNÍ RADY
Pokud vám vaše organizace nenabídla podporu outplacementu, která by vám pomohla najít další zaměstnání, požádejte o ni. Ať už jde o pomoc při tvorbě životopisu nebo zkoumání možností, odborná kariérní podpora vám někdy pomůže rychleji získat práci a rychleji získat další pozici.

Pokud nejste schopni získat profesionální kariérní podporu, nepředpokládejte, že je vše stejné jako při posledním hledání práce. Není! Například nové technologie umělé inteligence mohou uchazečům o zaměstnání pomáhat i překážet. Přečtěte si nejnovější rady pro uchazeče a vezměte je na vědomí.
VYTVOŘTE SI SEZNAM KONTAKTŮ
Než opustíte organizaci, pošlete na LinkedIn žádost o pozvání všem, se kterými jste pracovali, abyste je měli v kontaktech. Kromě toho si vytvořte seznam všech ostatních, které znáte, a buď si s nimi promluvte, nebo jim napište osobní vzkaz s prosbou, aby pro vás sledovali příležitosti.
Pokud pracují ve vašem oboru, můžete je také požádat o radu nebo o představení někoho potenciálně cenného. Žijeme sice v době plné algoritmů, ale spousta lidí stále nachází svou další práci prostřednictvím lidí, které znají – nebo ještě častěji prostřednictvím někoho, koho znají a kdo zná někoho jiného.
SHROMAŽĎUJTE DŮKAZY O SVÝCH NEDÁVNÝCH ÚSPĚŠÍCH
Potenciální zaměstnavatelé budou chtít slyšet o vašich profesních úspěších, proto se ujistěte, že o nich hovoříte v žádostech o zaměstnání a během pohovorů. Pokud je to možné, zakotvěte tyto úspěchy pomocí údajů.
Například změřte, o kolik procent jste zvýšili prodej, vyčíslete zavedení vedoucího projektu nebo spočítejte, kolik lidí ovlivnila nová politika, kterou jste vypracovali. Je v pořádku, když tyto informace získáte od společnosti před svým odchodem, pokud nesdělíte žádné citlivé obchodní informace.
POŽÁDEJTE O ZPĚTNOU VAZBU
Ať už je to kariérní kouč nebo někdo jiný, jehož úsudku důvěřujete, rozhodně potřebujete získat externí pohled na svůj životopis a dovednosti při pohovoru. Upřímná zpětná vazba vám pomůže vyladit vaše představení potenciálním zaměstnavatelům.
Mnoho uchazečů přichází o příležitosti, protože špatně vyhodnotí své sdělení nebo se hlásí na nevhodné pozice. Ušetřete si čas a starosti tím, že si při nejbližší příležitosti vyžádáte konstruktivní zpětnou vazbu.
VYSVĚTLETE DŮVODY SVÉHO ODCHODU
Není ostuda říct personalistovi, že jste byli propuštěni z práce. Zdůrazněte však, že se tak stalo v souvislosti s organizační restrukturalizací nebo přepracováním týmu, abyste rozptýlili jakékoli náznaky, že šlo o váš výkon.
Radím vám, abyste o svých zkušenostech s předchozím zaměstnavatelem vždy mluvili pozitivně, i když máte jiný pocit. Pak můžete rychle přejít k tomu, proč je tato nová perspektivní pozice tak ideální.
VYLEPŠUJTE SVÉ DOVEDNOSTI
Nyní je skvělý čas přihlásit se na nějakou aktivitu profesního rozvoje, ať už jde o zdokonalení vašich technických schopností nebo prohloubení vašich vůdčích dovedností. To vás prezentuje jako kandidáta, který jde s dobou a chce se učit.

Zaměstnavatelé chtějí kandidáty s růstovým myšlením, protože to znamená, že je pravděpodobnější, že se rychleji přizpůsobíte práci v jejich organizaci, jste agilní a orientovaní na výkon.
OPŘETE SE O SVOU KOMUNITU
Získejte podpůrný tým lidí, kteří vám pomohou při profesním přechodu. Dejte své rodině a přátelům vědět, jak vás mohou co nejlépe podpořit, ať už trpělivým nasloucháním, když vypouštíte páru, povzbuzováním nebo tím, že vám poskytnou čas a prostor pro hledání další práce.
Vaše okolí si možná nebude vědět rady s tím, jak vám pomoci, takže říci přímo, co od nich potřebujete, je užitečné pro všechny.
PAMATUJTE, ŽE TO NEJLEPŠÍ TEPRVE PŘIJDE
Propuštění může být kruté a je snadné pocítit sklíčenost. Podle mých zkušeností kariérního kouče však lidé často zjistí, že jejich další kariérní příležitost je ještě lepší než ta, kterou opustili.
Klíčem k úspěchu je dívat se pozitivně dopředu, skvěle se připravit na trh práce a využít podporu a odborné znalosti, které na této cestě potřebujete.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky