Klíčové body
- Ropa klesla kvůli obavám z čínské poptávky a přetrvávající nejistota ohledně časového plánu snižování úrokových sazeb Fedu
- Ceny zlata ve středu v asijském obchodování mírně vzrostly
- Futures na platinu klesly o 0,3 % na 997,05 USD za unci, futures na stříbro klesly o 0,1 % na 31,025 USD za unci
Ropa zlevňuje, protože obavy z poptávky v Číně vytlačují nižší zásoby v USA
Cena ropy Brent klesla k 84 dolarům za barel a klesá již čtvrtou seanci, zatímco cena ropy West Texas Intermediate se přiblížila k 81 dolarům. V Číně, která je největším dovozcem ropy, středeční údaje zdůraznily ekonomické problémy země, přičemž deflační tlaky přetrvávají, protože ceny v továrnách klesly. To následovalo po řadě dřívějších signálů, které naznačují snížený zájem některých rafinerií v zemi o ropu.
Americký ropný institut uvedl, že zásoby ropy se minulý týden snížily o 1,92 milionu barelů, přičemž podle osob obeznámených s údaji došlo k poklesu i v klíčovém středisku Cushing v Oklahomě. V předchozím týdnu se celkové zásoby propadly o více než 12 milionů barelů.
Pro letošní rok zůstává ropa na výrazně vyšších úrovních, přičemž zisky jsou podpořeny snížením dodávek ze strany OPEC+ a také očekáváním uvolnění měnové politiky USA. Powell v úterý uvedl, že sice sleduje známky slabosti trhu práce, ale že tvůrci politiky chtějí před snížením výpůjčních nákladů stále vidět více důkazů o zpomalování inflace.
„Obavy ohledně čínské poptávky po ropě v poslední době rostou a nejnovější údaje o inflaci tyto obavy příliš nezmírní, protože jsou slabší, než se očekávalo,“ uvedl Warren Patterson, vedoucí oddělení komoditní strategie společnosti ING Groep NV. Mezitím Powellovy komentáře neměly na trh příliš výrazný dopad a očekávání zářijového snížení sazeb se podle něj příliš nezměnila.

Při nedávném bezvýznamném obchodování s ropou došlo k poklesu ukazatelů volatility. Implikovaná volatilita ropy Brent – prognóza pravděpodobného pohybu futures na ropu, která je vázána na ceny opcí – je blízko nejnižší úrovně za posledních zhruba šest let.
Obchodníci budou později ve středu prozkoumávat měsíční zprávu Organizace zemí vyvážejících ropu, aby zjistili další informace o výhledu globálního trhu. Mezinárodní energetická agentura zveřejní svůj odpovídající pohled o den později.
Ceny zlata jsou stabilní na pozadí spekulací o snížení sazeb, měď klesá kvůli inflaci v Číně
Ceny zlata ve středu v asijském obchodování mírně vzrostly, když komentáře předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella vyvolaly zvýšené spekulace o tom, kdy centrální banka začne snižovat úrokové sazby.
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi propadly a vymazaly tak většinu nedávného oživení po smíšených inflačních signálech z Číny, která je největším dovozcem mědi.
Zlato v posledních seancích zaznamenalo určité posílení, když dolar klesl v souvislosti se zvýšeným očekáváním zářijového snížení sazeb. Žlutý kov se však zastavil, protože Fed stále neposkytl žádné jasné signály ohledně vývoje úrokových sazeb.
Spotové zlato vzrostlo o 0,2 % na 2 367,73 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v srpnu vzrostly do 00:20 SEČ
Zlato se po Powellově výpovědi stabilizuje, na programu jsou údaje o CPI
Ceny žlutého kovu zastavily svůj nedávný růst poté, co Powell označil určité ochlazení na trhu práce a pokrok při snižování inflace.
Předseda Fedu však zopakoval závazek centrální banky k 2% inflačnímu cíli a neposkytl žádné přímé náznaky ohledně toho, kdy Fed začne snižovat sazby.

Zatímco obchodníci do značné míry zachovali své sázky na zářijové snížení sazeb, Powellova výpověď podnítila určitou zvýšenou opatrnost před klíčovými údaji o indexu spotřebitelských cen, které mají být zveřejněny ve čtvrtek. Očekává se, že tento údaj ukáže další ochlazení inflace v červnu, i když jen mírné.
Dolar našel po Powellově výpovědi určitou sílu. Předseda Fedu bude také později ve středu vypovídat před Sněmovnou reprezentantů.
Výhled zlata je do značné míry vázán na vývoj úrokových sazeb v letošním roce, zejména proto, že vysoké sazby v posledních dvou letech tlačily na trhy s drahými kovy.
Ostatní drahé kovy ve středu ustoupily. Futures na platinu klesly o 0,3 % na 997,05 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 0,1 % na 31,025 USD za unci.
Stříbro v posledních měsících do značné míry překonávalo zlato, přičemž průmyslové využití tohoto kovu mu dává výhodu před zlatem.
Ceny mědi klesají kvůli smíšené inflaci v Číně
Benchmarkové futures kontrakty na měď na Londýnské burze kovů klesly o 0,3 % na 9844,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures kontrakty na měď se propadly o 0,4 % na 4,5652 USD za libru.

Náladu vůči červenému kovu snížily smíšené údaje o inflaci z Číny, která je největším dovozcem. Čínská inflace měřená indexem spotřebitelských cen se v červnu snížila, protože výdaje zůstaly pod tlakem kvůli slabému ekonomickému výhledu Číny.
Inflace indexu cen výrobců se sice snížila nejpomalejším tempem za posledních 16 měsíců, ale deflační trend v Číně stále zůstává do značné míry ve hře.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky