Klíčové body
- Ropa klesla kvůli obavám, že čínský růst může zpomalit a ohrozit spotřebu
- Ceny zlata v pátek v asijském obchodování prudce klesly
- Ceny mědi se v pátek ustálily, ale tento týden zaznamenaly prudké ztráty kvůli rostoucí nejistotě ohledně největšího dovozce Číny
Ropa klesá s důrazem na zpomalení Číny a výhled dodávek
Ropa Brent po čtvrtečním závěru bez větších změn klesla k 84 dolarům za barel, zatímco ropa West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 82 dolarů. Konec třetího pléna čínské vlády tento týden přinesl jen málo známek toho, že se nejvyšší vedení země chystá zahájit zásadní kroky ke zvýšení poptávky nebo zastavení propadu národních nemovitostí.
Delegáti OPEC+ mezitím očekávají, že monitorovací zasedání příští měsíc bude rutinní a nepřinese žádné změny v plánech na zvýšení dodávek od čtvrtého čtvrtletí. Skupina vedená Saúdskou Arábií a Ruskem se minulý měsíc dohodla, že od října začne obnovovat zhruba 2,2 milionu barelů denně zastavené těžby.

Ropa letos stále roste, k čemuž přispívá omezování nabídky ze strany OPEC+, nedávný pokles zásob v USA a očekávání nižších úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému. V nejbližší době obchodníci sledují také lesní požáry v Kanadě, které ohrožují část nabídky a podporují promptní ceny.
„Trh s ropou se opět pohybuje v relativně širokém rozpětí,“ uvedl Warren Patterson, vedoucí oddělení komoditní strategie společnosti ING Groep NV. „Rostoucí obavy o čínskou poptávku omezují trh poté, co řada údajů z počátku tohoto týdne naznačila mírnější obraz poptávky,“ zatímco problémy s nabídkou v Kanadě a očekávání přísnější rovnováhy v tomto čtvrtletí omezují ztráty, uvedl.
Ceny zlata klesají, protože dolar znovu získává půdu pod nohama; měď je sražena obavami z Číny
Ceny zlata v pátek v asijském obchodování prudce klesly, když je snížilo vybírání zisků a spekulace o možném prezidentství Donalda Trumpa a přísnější obchodní politice USA ve prospěch dolaru.
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi v pátek ustálily, ale utrpěly prudké ztráty vzhledem k nedostatečným informacím o dalších stimulačních opatřeních ze strany největšího dovozce Číny, která se potýká se zpomalujícím hospodářským růstem.
Spotové zlato kleslo o 0,9 % na 2 423,89 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v srpnu klesly o 1,2 % na 2 426,45 USD za unci 01:05 SELČ

Zlato klesá z rekordních maxim
Spotové ceny se nyní obchodují přibližně 50 USD pod rekordním maximem dosaženým na začátku tohoto týdne a čelí výběru zisků po silném tání v posledních sedmi dnech.
Počáteční posílení zlata bylo způsobeno především rostoucím optimismem ohledně snižování úrokových sazeb v USA, přičemž podle CME Fedwatch obchodníci oceňovali více než 90% šanci, že Federální rezervní systém v září sníží sazby o 25 bazických bodů.
Zatímco tyto sázky stále zůstávaly v platnosti, dolar našel tento týden určitou sílu díky nečekaně silným údajům o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které ukázaly, že trh práce – klíčový faktor pro zahájení snižování úrokových sazeb ze strany Fedu – zůstává odolný.
Dolaru prospěly také spekulace o druhém Trumpově funkčním období poté, co bývalý prezident zaznamenal masivní nárůst popularity po neúspěšném atentátu – na základě sázek, že Trumpova protekcionistická politika by mohla nasměrovat více kapitálu zpět do země.
Ostatní drahé kovy se v pátek rovněž propadly, čímž sledovaly pokles zlata. Futures na platinu klesly o 0,5 % na 976,60 USD za unci, zatímco futures na stříbro se propadly o 1,6 % na více než dvoutýdenní minimum 29,762 USD za unci.
Měď zaznamenává prudké ztráty kvůli nervozitě z Číny
Ceny mědi se v pátek ustálily, ale tento týden zaznamenaly prudké ztráty kvůli rostoucí nejistotě ohledně největšího dovozce Číny.

Benchmarkové futures kontrakty na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,3 % na 9 411,0 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures kontrakty na měď vzrostly o 0,3 % na 4,280 USD za libru.
Oba kontrakty se tento týden propadly o 4,7 až 7 %.
Ztráty mědi byly zpočátku vyvolány slabšími než očekávanými údaji o růstu čínské ekonomiky za druhé čtvrtletí.
Sentiment vůči Číně snížily také informace, že USA zvažují přísnější obchodní restrikce vůči Číně, a spekulace o Trumpově druhém funkčním období.
Třetí plénum Komunistické strany Číny, které začalo na začátku týdne, přineslo jen málo náznaků ohledně dalších stimulačních opatření ze strany Pekingu. zatímco Představitelé sice přislíbili větší podporu, nenabídli však žádné podrobnosti o plánovaných opatřeních.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky