Klíčové body
- Ropa se pohybovala stabilně poblíž šestitýdenního minima, zatímco obchodníci čekají na výhled zásob v USA
- Ceny zlata se v úterý v asijském obchodování příliš nepohnuly a pohybovaly se kolem 11denních minim
- Mezi průmyslovými kovy vzrostly referenční futures na měď na Londýnské burze kovů o 0,2 %
Ropa klesá, obchodníci sledují čínskou poptávku a zásoby v USA
Globální benchmark Brent se držel nad 82 dolary za barel poté, co během předchozích dvou seancí ztratil více než 3 %, zatímco West Texas Intermediate se nacházel poblíž 78 dolarů. Pokles přišel na pozadí výprodejů ze strany algoritmických obchodníků, což prohloubilo tlak na pokles způsobený obavami ohledně čínské poptávky.
Průmyslem financovaný Americký ropný institut zveřejní svůj odhad týdenních posunů zásob v USA později v úterý, následující den bude následovat vládní rozpis. Celostátní zásoby ropy klesaly poslední tři týdny a dosáhly nejnižší úrovně od února.
Od počátku roku ropa zůstává na vyšší úrovni, k čemuž přispívá snižování nabídky ze strany OPEC+ a očekávání nižších úrokových sazeb v USA, pravděpodobně od září. Politická rizika zůstávají v popředí zájmu, protože investoři zvažovali důsledky toho, že Joe Biden stáhl svou kandidaturu na znovuzvolení prezidentem.

„Přetrvávající obavy z čínské poptávky po nedávných špatných údajích nadále zatěžují ropu,“ uvedl Warren Patterson, vedoucí oddělení komoditní strategie ve společnosti ING Groep NV v Singapuru. „Škrty OPEC+ by měly zajistit, že se trh v současném čtvrtletí utáhne. Jak těsný bude, však bude záviset na tom, jak se bude vyvíjet čínská poptávka.“
Ceny zlata se pohybují kolem 2 400 USD; měď je sužována problémy Číny
Ceny zlata se v úterý v asijském obchodování příliš nepohnuly a pohybovaly se kolem 11denních minim, protože obchodníci hledali více jasnosti ohledně americké politiky a měnové politiky, zejména před zasedáním Federálního rezervního systému příští týden.
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v úterý klesly a rozšířily tak prudké ztráty z posledních seancí v souvislosti s rostoucí ekonomickou nejistotou ohledně největšího dovozce mědi Číny.
Spotové zlato vzrostlo o 0,1 % na 2 398,38 USD za unci, zatímco futures na zlato do 00:33 SELČ
Zlato klesá z rekordních maxim; v centru pozornosti je snižování sazeb a politika
Žlutý kov se v uplynulém týdnu potýkal s prudkým poklesem z rekordních maxim, protože na něj doléhala nejistota ohledně americké politiky.
Spotové ceny se na začátku července vyšplhaly na úroveň kolem 2 470 USD za unci, než se prudce stáhly zpět. Určitá odolnost dolaru v souvislosti se spekulacemi ohledně prezidentství Donalda Trumpa rovněž zatížila ceny slitků.

Nejistota ohledně prezidentského klání v USA tento týden vzrostla poté, co prezident Joe Biden stáhl svou kandidaturu na znovuzvolení a místo toho podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Harrisová podle všeho získala dostatečný počet demokratických delegátů, aby se mohla stát prezidentskou kandidátkou strany, ačkoli formálně ještě nebyla nominována.
Přesto byl Trump podle údajů z průzkumů CBS z minulého týdne viděn s náskokem před Bidenem a Harrisovou. V průzkumech se však zatím neodráží dopad Bidenova odstoupení.
Tato politická nejistota sice podnítila určité toky do zlata jako bezpečného přístavu, ale odolnost dolaru tyto toky omezila.
Přesto zlato letos sedělo na silných ziscích v souvislosti s rostoucím optimismem, že Federální rezervní systém začne od září snižovat úrokové sazby. Centrální banka se sejde příští týden a všeobecně se očekává, že sazby tehdy ponechá na stejné úrovni.
Ostatní drahé kovy v úterý ustoupily. Futures na platinu klesly o 0,1 % na 959,65 USD za unci, zatímco futures na stříbro se snížily o 0,5 % na 29,188 USD za unci.
Měď ošetřuje prudké ztráty, protože nálada v Číně se zhoršuje
Mezi průmyslovými kovy vzrostly referenční futures na měď na Londýnské burze kovů o 0,2 % na 9234,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď klesly o 0,3 % na 4,1873 USD za libru.

Oba kontrakty se nacházely na více než 3,5měsíčním minimu, neboť zhoršující se nálada vůči největšímu dovozci Číně vyvolala v uplynulém týdnu hluboké ztráty.
Údaje z Číny ukázaly, že hospodářský růst ve druhém čtvrtletí zpomalil, přičemž nečekané pondělní snížení úrokových sazeb náladu příliš nezlepšilo.
Třetí plénum Komunistické strany Číny přineslo z Pekingu jen málo podrobností o plánech na větší podporu ekonomiky.
Obavy z přísnější měnové politiky Spojených států, vyplývající z možného Trumpova prezidentství, také udržovaly obchodníky v opatrnosti vůči aktivům vystaveným Číně.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky