Klíčové body
- Ropa stoupá již třetím dnem díky známkám silnější poptávky
- Ceny zlata v pátečním asijském obchodování mírně klesly
- Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pátek ustoupily, když údaje ukázaly, že dovoz do Číny se v červnu snížil
Ropa roste již třetí den díky zlepšující se poptávce a slabšímu dolaru
Ropa Brent vzrostla k 86 dolarům za barel a West Texas Intermediate se přiblížila k 83. Údaje z tohoto týdne ukázaly lepší spotřebu benzinu a leteckého paliva v USA během letní cestovní sezóny, zatímco celostátní zásoby ropy zaznamenaly další pokles. Promptní spready ukazovaly na zpřísnění krátkodobých podmínek, zejména u WTI, referenčního kontraktu pro americkou ropu.
Americká inflace se v červnu celkově ochladila na nejpomalejší tempo od roku 2021, což posílilo sázky, že Federální rezervní systém začne v tomto čtvrtletí snižovat výpůjční náklady. To zatížilo americký dolar – ukazatel této měny zaznamenal první týdenní pokles od začátku května – a komodity se tak staly atraktivnějšími pro zámořské kupce.
Neočekávaný postupný pokles celkové inflace „byl dárkem pro pivot-bettory“ a pomohl rizikovým aktivům, řekl Vishnu Varathan, vedoucí ekonomického a strategického oddělení Mizuho Bank Ltd. v Singapuru.

Ropa se v letošním roce vyšplhala na vyšší úroveň, protože OPEC+ omezil těžbu, aby utáhl trh, a vyrovnal tak nárůst nabídky ze zemí mimo kartel. Skupina předpovídá, že celosvětová spotřeba ropy se letos zvýší o více než 2 miliony barelů denně, ačkoli Mezinárodní energetická agentura má vzhledem k ochlazení čínské ekonomiky opatrnější názor.
Zatímco nedávné pohyby hlavních cen byly nevýrazné a omezovaly volatilitu, ukazatele naznačují základní sílu. Rozpětí promptní ceny ropy Brent – rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty – tento týden překročilo 1 dolar za barel v backwardaci, což je více než dvojnásobek rozdílu před měsícem. V případě WTI se vyšplhal na 1,39 USD za barel.
Ceny zlata se stabilně drží nad 2 400 USD, protože slabší údaje o indexu spotřebitelských cen podporují sázky na snížení sazeb
Ceny zlata v pátečním asijském obchodování mírně klesly, ale držely se na silných ziscích z předchozí seance, protože slabší než očekávané údaje o inflaci v USA zvýšily sázky na zářijové snížení úrokových sazeb.
Žlutý kov ve čtvrtek překonal ostře sledovanou hranici 2 400 USD za unci a od rekordního maxima ho dělilo necelých 50 USD, když těžil z prudkého poklesu dolaru. Zlato mělo rovněž našlápnuto k silnému týdennímu výkonu.
Spotové zlato kleslo o 0,3 % na 2 408,52 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v srpnu klesly do 00:06 SELČ

Zlato směřuje k týdenním ziskům na pozadí radosti ze snížení sazeb
Spotové ceny by měly tento týden přidat přibližně 0,7 %, přičemž většina zisků připadá na čtvrtek.
Údaje o indexu spotřebitelských cen zveřejněné ve čtvrtek byly o něco nižší, než se očekávalo, což zvýšilo naděje, že ochlazení inflace dodá Fedu větší důvěru k zahájení snižování sazeb.
Dolar a výnosy státních dluhopisů se v souvislosti s touto představou propadly, což prospělo trhům s kovy. Obchodníci odhadovali více než 82% šanci na snížení sazeb o 25 bazických bodů v září, což je více než 64% šance z minulého týdne.
Nižší úrokové sazby snižují oportunitní náklady investic do nevýnosových aktiv, jako je zlato, vzhledem k tomu, že vysoké sazby činí výnosy z hotovosti nebo dluhu mnohem atraktivnější.
Ostatní drahé kovy v pátek ustoupily, ale také měly těžit z nižších sazeb.
Futures na platinu klesly o 0,4 % na 1 015,10 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 0,7 % na 31,457 USD za unci.
Měď klesá, protože dovoz z Číny se snižuje
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pátek ustoupily, když údaje ukázaly, že dovoz do Číny, největšího světového dovozce mědi, se v červnu snížil.

Benchmarkové futures kontrakty na měď na Londýnské burze kovů klesly o 0,3 % na 9761,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures kontrakty na měď se snížily o 0,7 % na 4,4977 USD za libru.
Čínský dovoz netvářené mědi a výrobků z mědi v červnu meziročně klesl o 3 % na 436 000 metrických tun, jak ukázaly páteční vládní údaje.
Tento údaj přišel v době, kdy se širší čínský dovoz v červnu nečekaně snížil, což podnítilo obavy ze slabé místní poptávky a pomalého hospodářského oživení v zemi.
Přebytek obchodní bilance Číny se vyšplhal na téměř dvouleté maximum, zatímco vývoz rovněž vzrostl více, než se očekávalo. Zvýšená obchodní cla na klíčové čínské vývozy, jako jsou například elektromobily, by však mohla tento trend kompenzovat.
Pozornost se nyní soustředí na třetí plénum Komunistické strany Číny, na kterém se dozvíme další náznaky ohledně ekonomiky a stimulačních opatření. Zasedání se má konat příští týden.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky