Klíčové body
- Globální benchmark Brent vzrostl nad 83 dolarů za barel poté, co zaznamenal největší jednodenní pokles od začátku června
- Žlutý kov stále zůstává na dohled rekordních maxim dosažených minulý týden
- Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pondělí oslabily a rozšířily prudké ztráty z minulého týdne
Ropa roste, protože Biden opustil kandidaturu na prezidenta a kanadské vrty ohrožují požáry
Globální benchmark Brent vzrostl nad 83 dolarů za barel poté, co zaznamenal největší jednodenní pokles od začátku června, zatímco West Texas Intermediate se nacházel poblíž 81 dolarů. Biden se vzdal své kandidatury na druhé funkční období, protože narůstaly obavy, že nedokáže porazit Donalda Trumpa, a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Americký dolar v asijském obchodování oslabil, což prospělo komoditám oceněným v této měně.
V Kanadě vyvolal příval veder v ropné oblasti Alberty vlnu lesních požárů. Podle údajů Alberta Wildfire a Alberta Energy Regulator je ohroženo přibližně 348 000 barelů denní produkce.
Ropa se v letošním roce vyšplhala výše, protože OPEC+ omezil těžbu, čímž připravil půdu pro snížení světových zásob během léta na severní polokouli. Do popředí se dostalo také geopolitické napětí, kdy izraelská válka proti Hamásu a střety se skupinami podporovanými Íránem včetně jemenských Hútíů vyvolaly obavy z regionální nestability, která by mohla ohrozit dodávky.

O víkendu Izrael udeřil na cíle v okolí rudomořského přístavu Hodeidah, který ovládají Hútíové, v odvetě za útok dronu na Tel Aviv. Letecké údery byly zaměřeny na zařízení včetně skladů pohonných hmot, přičemž televizní kanál vedený Hútíi ukázal plameny a dým, který se valil ze zařízení, jež byla podle něj zasažena.
Tržní metriky ukazují na napjaté krátkodobé podmínky. Rozpětí promptní ceny ropy Brent – rozdíl mezi jejími dvěma nejbližšími kontrakty – bylo více než 1 dolar za barel v backwardaci, což je býčí vzorec. Před dvěma týdny činil tento rozdíl 76 centů.
Ceny zlata se zvýšily, když Biden odstoupil z prezidentského klání
Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování mírně vzrostly, přičemž žlutý kov zaznamenal určitou poptávku po bezpečném útočišti poté, co americký prezident Joe Biden stáhl svou kandidaturu na znovuzvolení a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou, aby kandidovala místo něj.
Žlutý kov si minulý týden ošetřoval propad z rekordních maxim, protože zvýšené spekulace ohledně druhého prezidentství Donalda Trumpa zvýšily dlouhodobá inflační očekávání.
Spotové zlato vzrostlo o 0,2 % na 2 405,02 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v srpnu klesly do 00:53 SEČ
Zlato zaznamenává určitou poptávku po bezpečném přístavu v prostředí politické nejistoty
Žlutý kov stále zůstává na dohled rekordních maxim dosažených minulý týden, kdy spotové ceny vystoupaly na 2 475,02 USD za unci. Stalo se tak na pozadí rostoucích sázek, že Federální rezervní systém začne od září snižovat úrokové sazby.
Nejistota ohledně politického výhledu v USA také podpořila určitou poptávku po zlatu jako bezpečném přístavu. Ta vyvrcholila o víkendu po Bidenově prohlášení.

Harrisovou sice podpořil prezident a většina vrcholných představitelů demokratů, ale strana ji ještě musí oficiálně nominovat jako prezidentskou kandidátku, a to na srpnovém sjezdu.
Trump byl jako republikánský favorit nominován minulý týden. Podle údajů z průzkumů CBS z minulého týdne si Trump udržuje mírný náskok před Bidenem i Harrisovou.
Analytici uvedli, že Trumpovo prezidentství by mohlo v dlouhodobém horizontu tlačit na růst inflace, zejména pokud jeho administrativa zavede více protekcionistické obchodní politiky.
Nejistota ohledně výsledku amerických voleb však po Bidenově kroku vzrostla vzhledem k tomu, že většina předních demokratů podle všeho podpořila nominaci Harrisové. Dárcovské příspěvky Demokratické straně po této zprávě rovněž prudce překročily 50 milionů dolarů.
Dolar mírně oslabil a nabídl trhům s kovy určitou úlevu.
Ostatní drahé kovy se vyvíjely nevýrazně, futures na platinu klesly o 0,1 % na 972,80 USD za unci, zatímco futures na stříbro se ustálily kolem 29,288 USD za unci.
Ceny mědi klesají, snížení sazeb v Číně je málo povzbudivé
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pondělí oslabily a rozšířily prudké ztráty z minulého týdne v souvislosti s přetrvávajícími obavami ohledně největšího dovozce Číny.

Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů se ustálily kolem 9 306,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď klesly o 0,2 % na 4,2283 USD za libru.
Čínská lidová banka v pondělí nečekaně snížila základní úrokovou sazbu pro úvěry, čímž se snažila dále uvolnit měnovou politiku a podpořit hospodářský růst.
Analytici ANZ však tvrdili, že toto snížení není dostatečné a že PBOC pravděpodobně sníží sazby ještě více, pokud hospodářský růst zůstane utlumený.
Sentiment vůči Číně byl již omezen řadou slabých ekonomických údajů z této země.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky