Klíčové body
- Mark Twain říká, že dva nejdůležitější dny jsou den narození a den, kdy zjistíte svůj smysl
- Mary Morrisseyová vysvětluje, že nalezení smyslu života může být jednoduché a přirovnává ho k japonskému konceptu ikigai
- Čtyři kruhy ikigai zahrnují profesi, vášeň, povolání a poslání, které společně určují váš životní cíl
Jeden z nejznámějších citátů Marka Twaina zní: „Dva nejdůležitější dny v životě jsou den, kdy se narodíte, a den, kdy zjistíte proč.“
Je to hluboký výrok, ale zároveň může být matoucí. Všichni máme v životě nějaký smysl, ale jeho objevení může často působit jako zdrcující pátrání.
Ve skutečnosti je to docela jednoduché, říká Mary Morrissey, zakladatelka life-coachingového centra Brave Thinking Institute a autorka knihy Brave Thinking: Autorka knihy Odvážná mysl: Umění a věda, jak si vytvořit život, který milujete.
„Pokud se nejedná o nějaký druh narcismu nebo nerovnováhy, cítí se lidé živější, když vědí, že něco mění,“ říká. „Chtějí, aby jejich život měl smysl. Pokud rozbalíme složky, které nás vedou k poznání, můžeme žít svůj smysl.“
Bohužel mnozí z nás nerozumí složkám, které vás vedou při výběru práce, jež přináší smysl. Chcete-li je objevit, Morrissey doporučuje prozkoumat čtyři kruhy ve vašem životě, které tvoří japonský termín ikigai.
ČTYŘI ŽIVOTNÍ KRUHY
„V japonštině iki znamená život a gai znamená vaši hodnotu,“ říká. „Ikigai je důvod vašeho bytí. Když se tyto čtyři oblasti života spojí v práci, kterou děláte, ožijete. Máte hluboký smysl a cíl v tom, co je náplní vašeho života.“
Prvním ze čtyř okruhů je vaše profese. Je to práce, za kterou jste placeni, ale má výhradu, říká Morrissey. „Práce, kterou děláte, musí zahrnovat růst a rozvoj, například učení se novým věcem a dosahování cílů,“ říká.
„Pokud během dne cítíte pokrok nebo úspěch, máte v sobě pocit ‚dobře vykonané práce‘.“
Druhým okruhem je vášeň. To je to, co děláte rádi. Vášeň je myšlenka, na které vám záleží a která přináší dopad. „Spíše než honba za účelem se vám účel odhalí s vášní,“ říká Morrissey.
Autor Kahlil Gibran ve své knize Prorok nazývá práci „zviditelněnou láskou“. „Když milujete to, co děláte,“ říká Morrissey, „budete pro to mít větší vášeň a budete kreativnější. Táhne nás to stejně, jako se snažíme něco prosadit. Je to obouruč.“
Třetím kruhem je vaše povolání, tedy to, co vám jde dobře. Povolání je využívání vašich talentů a darů.
„Tyto věci vám jdou snadno a práce vám připadá bez námahy,“ říká Morrissey.
„Vaše jedinečné talenty a dary jsou jako svítilny na vaší cestě, protože vám ukazují hlavní část vašeho života, která funguje.“
Čtvrtým kruhem je poslání. To je to, čím přispíváte světu a co ostatní potřebují. Vaše poslání je pocit, že práce, kterou děláte, má skutečný dopad a význam.
„Učitel ví, že učí dítě učit se,“ říká Morrissey. „Zahradník pěstuje rostliny, které zkrášlují místa a poskytují prostor klidu pro ostatní.“
JEDNODUCHÉ CVIČENÍ
V průsečíku těchto čtyř kruhů se nachází ikigai, váš cíl. Chcete-li najít ten svůj, Morrissey doporučuje vzít si prázdný list papíru a darovat si klid.
Vypněte mobilní telefon, najděte si místo, kde se budete cítit pohodlně, buď se zápisníkem, nebo s deníkem,“ říká. „Pak si položte otázku: Co dělám, když se cítím nejživěji?“.
Jakmile vás napadnou myšlenky, zapište si je. Pokračujte alespoň pět minut nebo déle, pokud potřebujete více času.
„Jakmile budete mít seznam, hledejte témata,“ říká Morrissey. „Možná, možná je to pobyt v přírodě. Možná je to kreslení domů. Nemusí to být to, co právě teď děláte pro příjem. Prostě jen chcete vědět, kde se nejvíce vyžíváte.“
Dále si představte, jakou možnou práci byste mohli dělat nebo začít dělat, která by využívala vaše přirozené zájmy.
Hledejte věci, které by se shodovaly s tím, že by přinášely změnu a prospěch druhým. A najděte činnosti, které nabízejí prostor pro růst.
Morrissey například koučovala ženu, která se v práci cítila nenaplněná. Jejím koníčkem bylo sázení květin ze semínek a vytváření krásných závěsných košů. Nakonec ze zaměstnání odešla a založila si zahradní školku, kde později vedla kurzy a pořádala akce.
Najít svůj cíl nemusí být těžké, říká Morrissey, ale vyhýbání se tomuto procesu má své důsledky. „Verze neprožitého účelu se vám projeví jako problémy, potíže a nemoci,“ říká.
„Stanou se z nich věci, které se snaží upoutat vaši pozornost a říkají vám, že je tu ještě další život, který chcete žít.“
Když však znáte a žijete svůj účel, probouzíte se s radostí do nového dne, říká Morrissey.
„Nebudete ho jen vytáčet,“ říká. „Jste nadšeni z toho, co děláte, a víte, že jste na konci dne nějakým způsobem přispěli k tomu, o co vám skutečně jde.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky