Data o inflaci jsou na obzoru, naděje na snížení sazeb v září rostou
Pražská burza začala týden růstem, pomohly jí hlavně bankovní akcie
cyklické akcie včetně finančních společností se opět dostaly do milosti investorů na pozadí pomyslného odklonu od technologických akcií před všeobecně očekávaným snížením sazeb Federálního rezervního systému příští měsíc.
Ve 22:00 SEČ vzrostl index Dow Jones Industrial Average o 0,16 %, tj. 65 bodů, na rekordních 41 240,52 bodu. Index NASDAQ Composite uzavřel o 0,8 % níže, index S&P 500 klesl o 0,3 %.
Technologický sektor se propadá
Technický sektor zahájil týden poklesem, protože investoři se otáčeli z růstových sektorů trhu, přičemž společnost Nvidia před svými čtvrtletními výsledky, které mají být zveřejněny tento týden, klesla o 1 %.
Společnost Apple (NASDAQ:AAPL) mírně vzrostla, protože roste očekávání ohledně nadcházející akce výrobce iPhonů, která se má konat 9. září a na které mnozí očekávají představení nových iPhonů a modelů hodinek Apple Watch.
K poklesu akcií čipových společností se mezitím přidala společnost Micron Technology Inc (NASDAQ:MU), která klesla o více než 3 % poté, co společnost Needham snížila cílovou cenu pro akcie na 140 USD ze 150 USD s odkazem na obavy ohledně poptávky.
Z čínských technologických zpráv se společnost PDD Holdings Inc DRC (NASDAQ:PDD) propadla o 28 % poté, co vykázala tržby za druhé čtvrtletí, které zaostaly za odhady analytiků.
Pokles technologických společností přichází v době, kdy cyklické sektory včetně finančních společností, které v pondělí dosáhly 52týdenních maxim, rostly díky očekávání, že tato skupina akcií bude pravděpodobně výrazně profitovat ze snížení sazeb.
Jinde společnost Boeing Co (NYSE:BA) klesla o téměř 1 % poté, co Nasa oznámila, že dva astronauti, kteří uvízli na oběžné dráze na vnitřní vesmírné stanici, se po problémech s novou kapslí Boeingu vrátí v únoru příštího roku letem s posádkou SpaceX.
Data o inflaci jsou na obzoru, naděje na snížení sazeb v září rostou
Tento týden bude mít Fed, který je závislý na datech, před svým zářijovým rozhodnutím o sazbách k dispozici celou řadu ekonomických ukazatelů, včetně revidovaného HDP za 2. čtvrtletí podle ministerstva obchodu a rozsáhlé zprávy o výdajích na osobní spotřebu (PCE), která zahrnuje Fedem preferované měřítko inflace, cenový index PCE.
„Proces dezinflace pokračuje a my nyní odhadujeme, že jádrová PCE inflace dosáhne do července tříměsíčního anualizovaného tempa 1,9 %, což je méně než 3,9 % v květnu,“ uvedla banka Morgan Stanley v pondělní poznámce.
Údaje o inflaci budou pozorně sledovány, i když nedávné výroky tvůrců politiky Fedu naznačily, že se pozornost Fedu přesunula na rizika na trhu práce a že inflace je dostatečně blízko cíli, aby bylo možné od příštího měsíce snížit sazby.
Předseda Fedu Jerome Powell v pátek uvedl, že „nastal čas“ snížit cílovou sazbu pro fondy Fed a „proinflační rizika se snížila“. Zdálo se, že tyto poznámky téměř zaručují snížení sazeb na zasedání Fedu 18. září, což by bylo první takové snížení za více než čtyři roky.
Pražská burza začala týden růstem, pomohly jí hlavně bankovní akcie
Pražská burza začala nový týden růstem. Index PX dnes posílil o 0,43 procenta na 1585,81 bodu. Pomohly mu hlavně akcie bankovního sektoru. Energetická společnost po ztrátách z minulého týdne dnes stagnovala. Aktivita na trhu byla nízká, celkový objem obchodů dosáhl zhruba 277 milionů korun. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Koruna dnes zaznamenala jen minimální kurzový pohyb.
Z finančních titulů se nejvíce dařilo Monetě Money Bank, jejíž akcie zdražily o 1,5 procenta na 108 korun. Erste Bank přidala 0,74 procenta na 1217,50 Kč a Komerční banka si polepšila o 0,46 procenta 765,50 koruny. Naopak pojišťovna VIG odepsala 0,26 procenta na 766 korun.
Cenné papíry ČEZ zůstaly na 885 korunách. Zatím se jim tak nepodařilo umazat ztrátu ze závěru minulého týdne, která přišla po čtvrtečním oznámení, že daň z neočekávaných zisků (windfall tax) bude pokračovat. Největším plátcem této daně je právě polostátní ČEZ.
cyklické akcie včetně finančních společností se opět dostaly do milosti investorů na pozadí pomyslného odklonu od technologických akcií před všeobecně očekávaným snížením sazeb Federálního rezervního systému příští měsíc.Ve 22:00 SEČ vzrostl index Dow Jones Industrial Average o 0,16 %, tj. 65 bodů, na rekordních 41 240,52 bodu. Index NASDAQ Composite uzavřel o 0,8 % níže, index S&P 500 klesl o 0,3 %.Technologický sektor se propadáTechnický sektor zahájil týden poklesem, protože investoři se otáčeli z růstových sektorů trhu, přičemž společnost Nvidia před svými čtvrtletními výsledky, které mají být zveřejněny tento týden, klesla o 1 %.Společnost Apple mírně vzrostla, protože roste očekávání ohledně nadcházející akce výrobce iPhonů, která se má konat 9. září a na které mnozí očekávají představení nových iPhonů a modelů hodinek Apple Watch. K poklesu akcií čipových společností se mezitím přidala společnost Micron Technology Inc , která klesla o více než 3 % poté, co společnost Needham snížila cílovou cenu pro akcie na 140 USD ze 150 USD s odkazem na obavy ohledně poptávky.Z čínských technologických zpráv se společnost PDD Holdings Inc DRC propadla o 28 % poté, co vykázala tržby za druhé čtvrtletí, které zaostaly za odhady analytiků.Pokles technologických společností přichází v době, kdy cyklické sektory včetně finančních společností, které v pondělí dosáhly 52týdenních maxim, rostly díky očekávání, že tato skupina akcií bude pravděpodobně výrazně profitovat ze snížení sazeb.Jinde společnost Boeing Co klesla o téměř 1 % poté, co Nasa oznámila, že dva astronauti, kteří uvízli na oběžné dráze na vnitřní vesmírné stanici, se po problémech s novou kapslí Boeingu vrátí v únoru příštího roku letem s posádkou SpaceX.Zdroj: SpaceX
Data o inflaci jsou na obzoru, naděje na snížení sazeb v září rostouTento týden bude mít Fed, který je závislý na datech, před svým zářijovým rozhodnutím o sazbách k dispozici celou řadu ekonomických ukazatelů, včetně revidovaného HDP za 2. čtvrtletí podle ministerstva obchodu a rozsáhlé zprávy o výdajích na osobní spotřebu , která zahrnuje Fedem preferované měřítko inflace, cenový index PCE.„Proces dezinflace pokračuje a my nyní odhadujeme, že jádrová PCE inflace dosáhne do července tříměsíčního anualizovaného tempa 1,9 %, což je méně než 3,9 % v květnu,“ uvedla banka Morgan Stanley v pondělní poznámce.Údaje o inflaci budou pozorně sledovány, i když nedávné výroky tvůrců politiky Fedu naznačily, že se pozornost Fedu přesunula na rizika na trhu práce a že inflace je dostatečně blízko cíli, aby bylo možné od příštího měsíce snížit sazby.Předseda Fedu Jerome Powell v pátek uvedl, že „nastal čas“ snížit cílovou sazbu pro fondy Fed a „proinflační rizika se snížila“. Zdálo se, že tyto poznámky téměř zaručují snížení sazeb na zasedání Fedu 18. září, což by bylo první takové snížení za více než čtyři roky.Pražská burza začala týden růstem, pomohly jí hlavně bankovní akciePražská burza začala nový týden růstem. Index PX dnes posílil o 0,43 procenta na 1585,81 bodu. Pomohly mu hlavně akcie bankovního sektoru. Energetická společnost po ztrátách z minulého týdne dnes stagnovala. Aktivita na trhu byla nízká, celkový objem obchodů dosáhl zhruba 277 milionů korun. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Koruna dnes zaznamenala jen minimální kurzový pohyb.Z finančních titulů se nejvíce dařilo Monetě Money Bank, jejíž akcie zdražily o 1,5 procenta na 108 korun. Erste Bank přidala 0,74 procenta na 1217,50 Kč a Komerční banka si polepšila o 0,46 procenta 765,50 koruny. Naopak pojišťovna VIG odepsala 0,26 procenta na 766 korun.Cenné papíry ČEZ zůstaly na 885 korunách. Zatím se jim tak nepodařilo umazat ztrátu ze závěru minulého týdne, která přišla po čtvrtečním oznámení, že daň z neočekávaných zisků bude pokračovat. Největším plátcem této daně je právě polostátní ČEZ.
Čínská společnost REFIRE, přední hráč v oblasti vodíkových technologií, oznámila svůj vstup na hongkongskou burzu cenných papírů. Tento krok představuje...