Klíčové body
- Ropa byla stabilní poté, co se zotavila z globálního tržního výkyvu
- Ceny zlata ve středu v asijském obchodování mírně vzrostly poté, co v předchozí seanci prudce klesly
- Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů klesly o 0,6 % na 8876,0 USD za tunu
Ropa je po rizikovém růstu stabilní, trh sleduje útok na Írán
Ropa byla stabilní poté, co se zotavila z globálního tržního výkyvu, protože investoři sledují možný odvetný úder Íránu na Izrael.
Ropa Brent se obchodovala nad úrovní 76 USD za barel poté, co v úterý uzavřela mírně výše, protože akcie vedly k oživení rizikových aktiv. West Texas Intermediate se pohyboval poblíž 73 USD. Obchodníci nadále sledují situaci na Blízkém východě a možný útok Íránu na Izrael jako odplatu za atentáty na vůdce Hizballáhu a Hamásu.
Ropa stále čelí překážkám v podobě slábnoucí poptávky v Číně a USA a potenciálnímu zvýšení nabídky ze strany OPEC+ od příštího čtvrtletí. Eskalace nepřátelských akcí na Blízkém východě by vyvolala další růst cen, ale k trvalému růstu je zapotřebí dopad na produkci ropy z tohoto regionu.
„Sentiment na finančních trzích se ustálil a ropa přestala klesat, ale zdá se, že se jedná o nejisté dno,“ uvedla Vandana Hari, zakladatelka společnosti Vanda Insights v Singapuru. „Účastníci trhu s ropou bedlivě sledují rostoucí napětí na Středním východě, ale nezapočítávají žádnou prémii za riziko nabídky.“
V USA zpráva z průmyslu poukázala na nepatrný nárůst zásob ropy po pěti týdnech poklesu a na velké rozšíření zásob pohonných hmot. Podle lidí obeznámených s údaji Amerického ropného institutu se zásoby benzinu minulý týden zvýšily o 3,3 milionu barelů. Vládní údaje budou zveřejněny ve středu.
Panují také obavy ohledně výhledu poptávky na příští rok. Podle úterní měsíční zprávy americké agentury Energy Information Administration snížila odhad spotřeby ropy v roce 2025 na 104,5 milionu barelů denně kvůli zpomalení růstu v Číně.
Ceny zlata pokračují ve ztrátách, protože dolar se stabilizuje; měď oslabují slabé údaje z Číny
Ceny zlata ve středu v asijském obchodování mírně vzrostly poté, co v předchozí seanci prudce klesly, když se dolar ustálil z nedávných ztrát a pozornost se nadále soustředila na možnou recesi v USA a nižší úrokové sazby.
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi stáhly poté, co údaje ukázaly, že dovoz mědi do Číny v červnu oslabil, což odráží slabou poptávku v zemi, která je největším dovozcem mědi na světě.
Zlato zpočátku těžilo z poptávky po bezpečném přístavu, protože jestřábí postoj japonské centrální banky a obavy z recese v USA vyvolaly prudké ztráty rizikových aktiv, zejména akcií.
V úterý a ve středu se však trhy odrazily ode dna, což tlačilo na aktiva bezpečného přístavu.
Spotové zlato vzrostlo o 0,2 % na 2 393,59 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci vzrostly do 00:47 SEČ
Zlato pod tlakem oživení akciových trhů
Ceny zlata v úterý prudce ustoupily poté, co se na začátku týdne přiblížily novému rekordnímu maximu.
Největším bodem tlaku na zlato bylo oživení na světových akciových trzích, protože kombinace výhodných nákupů a určitých nadějí na mělkou recesi v USA přivedla obchodníky zpět na trhy.
Vyhlídka na hlubší snížení úrokových sazeb v USA, zejména v souvislosti s obavami z recese, také pomohla udržet chuť k riziku. Jakékoli snížení sazeb však jistě podpoří i ceny zlata, vzhledem k tomu, že nižší sazby snižují oportunitní náklady investic do žlutého kovu.
Ceny ostatních drahých kovů ve středu vzrostly a vrátily se tak k výrazným ztrátám z předchozí seance. Futures na platinu vzrostly o 1 % na 928,95 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,3 % na 27,290 USD za unci.
Měď brzdí slabé údaje o dovozu z Číny
Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů klesly o 0,6 % na 8876,0 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď klesly o 0,1 % na 4,0055 USD za libru.
Středeční údaje ukázaly, že dovoz mědi do Číny se v červenci snížil o 2,9 % na 438 000 metrických tun, protože poptávka v největším světovém dovozci mědi zůstala v podmínkách ochabujícího hospodářského růstu slabá.
Přesto celkový čínský dovoz překonal očekávání, což naznačuje určitou odolnost domácí spotřeby.
Obchodní bilance země se však snížila více, než se očekávalo, protože vývoz byl oslaben nedávnými evropskými obchodními cly na čínské elektromobily. Tato cla nyní mohou potenciálně ovlivnit čínskou poptávku po mědi vzhledem k využití červeného kovu v průmyslu elektrických vozidel.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky