Klíčové body
- Čínská centrální banka oznámila rozsáhlý balíček měnových stimulů ke zmírnění ekonomického zpomalení a podpoře důvěry investorů
- Snížení úrokových sazeb a rezervních požadavků mají podpořit likviditu bank a ekonomiku, zejména problémový realitní sektor
- Analytici jsou skeptičtí, zda tato opatření stačí k dosažení růstového cíle Číny, který je pod tlakem kvůli zpomalujícímu se trhu
Guvernér Čínské lidové banky Pan Gongšeng snížil klíčovou krátkodobou úrokovou sazbu a oznámil plány na snížení objemu peněz, které musí banky držet v rezervách, na nejnižší úroveň přinejmenším od roku 2018 a vystoupil na vzácném brífinku spolu s dalšími dvěma vrcholnými finančními regulátory v Pekingu. Bylo to poprvé od roku 2015, kdy bylo snížení obou opatření zveřejněno ve stejný den.
Po těchto krocích následovala řada dalších oznámení, která podpořila zisky na sužovaném čínském akciovém trhu. Šéf centrální banky rovněž představil balíček opatření na podporu problémového sektoru nemovitostí v zemi, včetně snížení nákladů na půjčky až na 5,3 bilionu dolarů v hypotékách a zmírnění pravidel pro nákupy druhého bydlení.
Pro národní akcie Pan uvedl, že centrální banka poskytne nejméně 800 miliard jüanů
Ačkoli se některá z opatření očekávala, jejich široce medializované zavedení ukázalo, že úřady berou vážně varování, že Čína riskuje, že letos nedosáhne svého růstového cíle kolem 5 %. Politický zásah pravděpodobně tento cíl opět přiblížil na dosah, ale přetrvávají pochybnosti, zda stačil k tomu, aby zlomil dlouhodobý deflační tlak v Číně a zakořeněnou krizi v oblasti nemovitostí.

Úřady zatím nepředstavily razantnější opatření na podporu poptávky mezi spotřebiteli, kterou někteří analytici považují za klíčovou chybějící složku ekonomiky.
„Je těžké říci, jaké jednoduché řešení by mohlo všechno vyřešit,“ uvedl Ken Wong, specialista na asijská akciová portfolia ve společnosti Eastspring Investments Hong Kong Ltd. „I když jsou stimulační opatření centrální banky vstřícná, je nutné udělat více, aby se podařilo podpořit růst ve čtvrtém čtvrtletí.“
Po pomalém začátku trhy balíček politických opatření přijaly. Čínský benchmarkový akciový index CSI 300 zakončil seanci o 4,3 % výše, čímž se přiblížil k vymazání celoročních ztrát, ačkoli tento ukazatel je stále o více než 40 % níže než na svém nedávném vrcholu v roce 2021. Komoditní trhy získaly a kurz jüanu se vůči dolaru příliš nezměnil. Výnosy čínských desetiletých dluhopisů vzrostly o 3 bazické body na 2,06 %, čímž smazaly předchozí pokles na rekordní minimum.
Politici v Pekingu se snaží oživit ekonomiku, aniž by použili masivní stimulační opatření, která Čína nasadila při dřívějších krizích, avšak jejich částečná opatření jsou zatím neúčinná. Růst nedávno zpomalil na nejhorší úroveň za posledních pět čtvrtletí, což představuje výzvu pro vedení, které už podruhé za tři roky nedosáhlo svého prestižního ročního cíle.
„Účelem dnešního brífinku je vnést na trh důvěru, soudě podle toho, že úřady odhalily opatření naráz,“ řekl Larry Hu, vedoucí ekonomického oddělení pro Čínu ve společnosti Macquarie Group Ltd. „Stimulační tlak bude ještě potřebovat koordinaci s dalšími politikami – zejména s následnými politikami z fiskální strany.“
Větší než očekávané snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému o půl procentního bodu poskytlo centrálním bankám v Asii větší prostor k pohybu. Zlevňování peněz však ekonomiku nepozvedne, pokud čínští spotřebitelé nebudou chtít utrácet, protože hrozí propouštění v souvislosti s klesajícími zisky podniků a ceny nemovitostí stále klesají. Ceny nových domů zaznamenaly minulý měsíc největší pokles oproti předchozímu období od roku 2014.
Panova rozhodná ukázka zesílené měnové politiky nyní připravuje půdu pro ministerstvo financí, aby představilo svou vlastní snahu o obhajobu růstového cíle. Propad příjmů z prodeje pozemků letos zbrzdil fiskální výdaje a ochromil schopnost zadlužených místních samospráv investovat do projektů podporujících růst.
„Tento balíček má daleko k tomu, aby byl považován za masivní stimul,“ uvedl Raymond Yeung, hlavní ekonom ANZ pro Čínu. „Nejsme si jisti, zda samotné snížení hypotečních sazeb dokáže oživit trh s nemovitostmi.“

Guvernér centrální banky představil svou velkou změnu politiky na své první významné tiskové konferenci od března, na které vystoupil spolu s regulátorem cenných papírů Wu Čchingem a Li Jün-c‘, šéfem Národní finanční regulační správy.
Tato trojice zahájila svůj první společný veřejný brífink v 9:00 hodin před zahájením obchodování v Číně, čímž zajistila, že jejich představení kroků na záchranu nálady investorů a zastavení výprodeje akcií bude mít na trhy maximální dopad. Vládní brífinky obvykle začínají později ráno.
Mezi jejich opatření patřily nové finanční nástroje na rozšíření likvidity akcií, které by pomohly kótovaným společnostem a významným akcionářům odkupovat akcie a zvyšovat jejich podíl.
Šéf PBOC také účinně zmapoval měnovou politiku pro zbytek roku, což je příkladem jeho transparentnějšího přístupu. Pan využil podobného brífinku v lednu, aby oznámil snížení RRR dva týdny před jeho účinností, když se úřady snažily zastavit propad na akciových trzích.
Otázkou nyní je, zda to vše není jen předehrou k dalším podstatnějším opatřením, řekl Christopher Beddor, zástupce ředitele výzkumu Číny ve společnosti Gavekal Dragonomics.
„Pokud se tvůrci politiky vrátí do vyčkávacího režimu,“ dodal, “počáteční výbuch tržního nadšení by mohl vyprchat.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky