Klíčové body
- Zpráva o zaměstnanosti v USA
- Powellův nejnovější projev
- Na trzích začíná čtvrté čtvrtletí
- Inflace v eurozóně
Investoři mohou tento týden zachytit určité náznaky ohledně rozsahu příštího snížení sazeb Federálního rezervního systému, protože bude zveřejněna nejnovější zpráva o zaměstnanosti v USA a rovněž znovu vystoupí předseda Fedu Jerome Powell. Mezitím se už na plné obrátky rozbíhá poslední čtvrtletí pro trhy dosud bouřlivého roku. Zde je váš přehled o všem zásadním, co přijde v nadcházejícím týdnu.
Zpráva o zaměstnanosti v USA
Fed zahájil svůj cyklus snižování sazeb velkým snížením o 50 bazických bodů na začátku tohoto měsíce, ale trh práce je i nadále ústředním bodem pro investory, kteří odhadují, jak rychle bude muset centrální banka v příštích měsících snížit sazby.
Ministerstvo práce v pátek zveřejní říjnovou zprávu o počtu pracovních míst mimo zemědělský sektor, přičemž ekonomové očekávají, že americká ekonomika vytvořila 144 000 nových pracovních míst.
Investoři s napětím očekávají, zda údaje o zaměstnanosti podpoří scénáře měkkého přistání, kdy Fed zkrotí inflaci, aniž by to mělo výrazný dopad na růst.
Slabší než očekávané údaje by mohly oživit obavy z perspektivy recese, zatímco nečekaně silný růst zaměstnanosti může vyvolat obavy, že Fed nesníží sazby tak hluboko, jak se očekávalo, protože se snaží zabránit zvýšení inflace.
Powellův nejnovější projev
Předseda Fedu Jerome Powell bude v pondělí hovořit o ekonomickém výhledu před Národní asociací pro podnikovou ekonomiku.
Analytici Deutsche Bank v poznámce z pátku uvedli, že očekávají, že Powellovy komentáře budou do značné míry opakovat jeho vyjádření z tiskové konference po zasedání, kde zdůvodnil nadměrné snížení sazeb získanou důvěrou v inflaci a jasným posunem rizik, zejména na trhu práce.
Investoři budou mít v průběhu týdne možnost vyslechnout také několik dalších představitelů Fedu, včetně regionálních prezidentů Fedu Bowmanové, Bostice, Barkina a Williamse.
Před páteční zprávou o zaměstnanosti poskytne široký výhled na stav trhu práce úterní zpráva JOLTS za srpen a středeční údaje ADP o náboru zaměstnanců v soukromém sektoru.
Na trzích začíná čtvrté čtvrtletí
Po několika bouřlivých měsících na trzích začíná v úterý čtvrté čtvrtletí.
Srpen byl volatilní měsíc, kdy k uvolnění carry trade jenu došlo téměř přesně ve stejnou dobu, kdy se propadly technologické megaspolečnosti známé jako Sedmička velkolepých a po slabší než očekávané zprávě o zaměstnanosti v USA vzplály obavy z recese.
Akcie od té doby vzrostly na nová rekordní maxima, ale jen se chystá dosáhnout nejlepšího čtvrtletního výkonu od globálního finančního kolapsu v roce 2008, referenční globální výpůjční náklady i ropa klesly o téměř 15 % a Čína otevírá stimulační kohoutky.
Poslednímu čtvrtletí budou dominovat listopadové volby v USA mezi Donaldem Trumpem a Kamalou Harrisovou, takže nás pravděpodobně čeká další volatilita.
Inflace v eurozóně
Eurozóna v úterý zveřejní rychlé údaje o zářijové inflaci, které budou bedlivě sledovány, protože představitelé Evropské centrální banky zvažují, zda v říjnu opět sníží sazby.
Ekonomové očekávají, že meziroční míra inflace dosáhne 1,9 %, čímž poprvé od června 2021 klesne pod 2% cíl ECB díky nižším cenám energií, ačkoli se očekává, že v posledních měsících roku opět vzroste.
Investoři nyní oceňují o něco více než 50% šanci na říjnové snížení sazeb o 25 bazických bodů, které ještě minulý týden považovali za nepravděpodobné, protože podnikatelská aktivita v eurozóně v září nečekaně poklesla, což podnítilo obavy, že ECB je pozadu.
Ceny ropy
Ceny ropy se v pátek usadily výše, ale v průběhu týdne klesly, protože investoři zvažovali očekávání vyšší globální nabídky a nové stimuly ze strany největšího dovozce ropy Číny.
Na týdenní bázi se ropa Brent usadila zhruba o 3 % níže, zatímco futures na ropu klesly přibližně o 5 %.
Čínská centrální banka v pátek oznámila nová stimulační opatření, jejichž cílem je přiblížit hospodářský růst k letošnímu cíli zhruba 5 %.
Obavy z nadměrné nabídky však převážily po zprávách, že Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci, společně známí jako OPEC+, budou pokračovat v plánech na zvýšení produkce o 180 000 barelů denně každý měsíc počínaje prosincem.
Zvýšené napětí na Blízkém východě, které zvyšuje riziko přerušení dodávek, nadále podporovalo trh s ropou.
Obchodníci s energiemi budou v nadcházejících dnech pozorně sledovat údaje z trhu práce, neboť snížení úrokových sazeb obvykle zvyšuje ekonomickou aktivitu a poptávku po energiích.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky