Klíčové body
- Ropa rostla druhý den, protože hurikán Francine zasáhl dodávky ropy v Mexickém zálivu
- Ceny zlata ve čtvrtek v asijském obchodování rostly a zůstaly na dohled rekordních maxim
- Mezi průmyslovými kovy se ve čtvrtek ceny mědi zvýšily a urovnaly některé nedávné ztráty
Ropa druhý den roste díky nebezpečí hurikánů a rizikovému tónu
Cena ropy Brent se po středečním růstu o 2,1 % dostala nad 71 dolarů za barel, přičemž ropa West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 68 dolarů. Hurikán Francine – který udeřil na pevninu v Louisianě – si vynutil uzavření dodávek přibližně 670 000 barelů denně v Mexickém zálivu, uvedl americký Úřad pro bezpečnost a ochranu životního prostředí.
Ropa je od počátku roku stále výrazně níže, přičemž prudký pokles je podpořen stupňujícími se obavami z oslabení poptávky v Číně, která je největším dovozcem, a také náznaky zpomalení růstu v USA. Propad donutil kartel producentů OPEC+ odložit plánované uvolnění omezení dodávek o dva měsíce.
Dominují obavy z hurikánů, přičemž „jakékoli narušení produkce pravděpodobně omezí dodávky“, uvedla Priyanka Sachdeva, hlavní tržní analytička makléřské společnosti Phillip Nova Pte. Přesto nedávný pokles cen znamená, že „obchodníci jsou stále více přesvědčeni o zpomalení ekonomiky, které sníží poptávku po pohonných hmotách“.

Čtvrteční vzestup ropy, díky němuž ropa Brent poprvé od 23. srpna zaznamenala denní nárůst, přišel v době, kdy v Asii rostly akcie, přičemž technologická rally na Wall Street se rozšířila do celého regionu. Investoři očekávají, že Federální rezervní systém začne příští týden snižovat úrokové sazby.
Později ve čtvrtek zveřejní IEA svou měsíční analýzu, která nabídne pohled na podmínky v roce 2025. Minulý měsíc skupina se sídlem v Paříži uvedla, že zásoby se budou v příštím roce zvyšovat, i kdyby OPEC+ zrušil zvyšování dodávek.
Ceny zlata rostou, udržují si rekordní maxima na dohled v souvislosti se sázkami na menší snížení sazeb
Ceny zlata ve čtvrtek v asijském obchodování rostly a zůstaly na dohled rekordních maxim, protože obchodníci sázeli na to, že žlutý kov bude stále těžit z prostředí nižších úrokových sazeb.
Sázky na razantní snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému se však výrazně snížily poté, co údaje o jádrovém indexu spotřebitelských cen za srpen vykázaly vyšší než očekávanou inflaci. Bylo vidět, že obchodníci se staví na menší snížení o 25 bazických bodů později v září – tato představa podpořila dolar a omezila růst zlata.
Spotové zlato vzrostlo o 0,2 % na 2 516,88 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci vzrostly do 00:36 SEČ

Zlato stagnuje pod rekordními hodnotami s údaji od Fedu a inflaci PPI na obzoru
Spotové zlato se obchodovalo těsně pod rekordním maximem 2 532,05 USD za unci poté, co se začátkem týdne přiblížilo této úrovni na dostřel.
Žlutý kov v uplynulém týdnu těžil z určité zvýšené poptávky po bezpečném přístavu, zejména když trhy řízené rizikem sužovaly obavy z recese v USA.
Středeční údaj o indexu spotřebitelských cen způsobil, že obchodníci do značné míry snížili očekávání snížení sazeb o 50 bazických bodů při zasedání Fedu příští týden, přičemž nyní se očekává, že centrální banka přistoupí ke snížení o 25 bazických bodů, ukázal CME Fedwatch.
Ustálená inflace dává Fedu méně podnětů k razantnímu snížení úrokových sazeb.
Před zasedáním příští týden se trhy budou muset vypořádat také s údaji o indexu cen výrobců, který bude zveřejněn později ve čtvrtek.
Přesto vyhlídka na nižší sazby stále představuje pozitivní scénář pro zlato a drahé kovy vzhledem k tomu, že snižuje oportunitní náklady investic do nevýnosových aktiv.
Futures na platinu vzrostly o 0,4 % na 961,85 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,4 % na 29,047 USD za unci.
Měď stoupá díky nadějím na některé čínské stimuly
Mezi průmyslovými kovy se ve čtvrtek ceny mědi zvýšily a urovnaly některé nedávné ztráty, protože řada slabých čínských ekonomických údajů podnítila očekávání dalších stimulů v zemi, která je největším světovým dovozcem mědi.

Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,4 % na 9 180,0 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď vzrostly o 0,3 % na 4,180 USD za libru.
Řada slabých ekonomických údajů z Číny v uplynulém týdnu srazila ceny mědi, protože obchodníci se obávali, že zpomalení v této zemi sníží její apetit po mědi. Čínský dovoz mědi rovněž klesl již třetí měsíc po sobě.
To však podpořilo naděje na další stimulační opatření v zemi. Analytici Citi v nedávné zprávě napsali, že vláda pravděpodobně přijme další snížení úrokových sazeb a opatření na refinancování hypoték, aby podpořila zpomalující růst a místní poptávku.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky