Klíčové body
- Cena ropy Brent vzrostla nad 72 dolarů za barel, čímž si polepšila již třetí seanci a posunula svůj týdenní nárůst na téměř 2 %
- Ceny zlata dosáhly v pátek v asijském obchodování rekordní úrovně
- Ceny mědi podpořily také naděje na další stimulační opatření v Číně, která je největším dovozcem
Ropa zaznamenala první týdenní nárůst za poslední měsíc díky bouři a rizikové náladě
Cena ropy Brent vzrostla nad 72 dolarů za barel, čímž si polepšila již třetí seanci a posunula svůj týdenní nárůst na téměř 2 %, zatímco cena ropy West Texas Intermediate se pohybovala pod 70 dolary. Bouře – která oproti předchozí síle hurikánu zeslábla – podnítila rozsáhlé zastavení těžby v Mexickém zálivu. Na širších trzích akcie rostly, protože dolar klesal, což bylo podporou pro komodity včetně ropy.
Ropa zůstává v tomto čtvrtletí o 16 % níže kvůli obavám z poklesu výhledu poptávky v Číně, která je největším dovozcem. Mezinárodní energetická agentura podle své měsíční zprávy uvedla, že růst světové spotřeby byl v prvním pololetí nejnižší od pandemie, protože čínská ekonomika ochladla. V této situaci se kartel producentů OPEC+ rozhodl odložit plán na uvolnění omezení dodávek.
Čínská poptávka se v červenci snížila již čtvrtý měsíc v řadě a spotřeba pohonných hmot jinde je „přinejlepším vlažná“, uvádí zpráva IEA. Dodává, že výhled na příští rok se zdá být ještě slabší, kdy bude každé čtvrtletí přebytek, i kdyby OPEC+ upustil od plánů začít postupně obnovovat zastavené dodávky.

„Převládajícími tématy pro zbytek roku jsou slábnoucí čínská poptávka a následná strategie OPEC+ týkající se potenciální obrany tržního podílu v tomto prostředí vlažné poptávky,“ uvedl Vivek Dhar, analytik Commonwealth Bank of Australia.
Časové rozpětí ukazuje smíšený obrázek. Zatímco promptní spread ropy Brent – rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty – tento týden posílil v souladu s futures, ve srovnání s obdobím před měsícem je stále užší. Naposledy činil 57 centů za barel v backwardation, zatímco před měsícem to bylo 76 centů.
Všeobecně se očekává, že Fed na svém zasedání příští týden začne snižovat americké úrokové sazby poté, co se ochladila inflace a objevily se známky zpomalení trhu práce, a spekuluje se, že by se politici mohli rozhodnout pro snížení o 50 bazických bodů. Nižší výpůjční náklady mohou podpořit růst a širší poptávku po energiích.
Ceny zlata dosáhly rekordních hodnot, protože sázky na snížení sazeb rostou
Ceny zlata dosáhly v pátek v asijském obchodování rekordní úrovně, podpořeny přetrvávajícími spekulacemi, že Federální rezervní systém v nadcházejícím týdnu sníží úrokové sazby, přičemž pomohla i zvýšená poptávka po bezpečných přístavech v souvislosti s napjatou situací před prezidentskými volbami v USA.
Žlutý kov ve čtvrtek a v pátek vystřelil vzhůru a sledoval pokles dolaru a výnosů státních dluhopisů, protože trhy udržovaly sázky na snížení úrokových sazeb navzdory některým silnějším údajům o inflaci.
Tuto představu podpořily také známky slabosti na trhu práce.
Spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 2 566,59 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci vzrostly do 23:47 SEČ
Zlato podpořily spekulace o snížení sazeb

Zisky žlutého kovu přišly díky tomu, že investoři byli i nadále přesvědčeni, že Fed na svém zasedání příští týden sníží sazby.
Trhy si však nebyly jisté rozsahem potenciálního snížení sazeb. Silné údaje o inflaci zveřejněné na začátku tohoto týdne způsobily, že se očekávání posunula směrem k menšímu, 25bodovému snížení.
Ve čtvrtek zveřejněné slabší údaje z trhu práce – konkrétně žádosti o podporu v nezaměstnanosti – však způsobily, že se do hry vrátily sázky na snížení o 50 bazických bodů. Podle CME Fedwatch obchodníci odhadovali 58% šanci na snížení o 25 bazických bodů a 42% šanci na snížení o 50 bazických bodů.
Analytici však stále očekávají, že zasedání příští týden bude pro Fed znamenat začátek cyklu uvolňování, přičemž se předpokládá, že centrální banka do konce roku sníží sazby nejméně o 100 bazických bodů. Po září zbývají do konce roku ještě dvě zasedání Fedu.
Nižší sazby jsou dobrou předzvěstí pro zlato a další drahé kovy vzhledem k tomu, že snižují oportunitní náklady investic do nevýnosových aktiv.
Ostatní drahé kovy na základě této představy rostly, i když stále zaostávaly za zlatem. Futures na platinu vzrostly o 0,6 % na 989,80 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,6 % na 30,280 USD za unci.
Měď roste díky nadějím na čínské stimuly

Průmyslové kovy byly podpořeny vyhlídkou na nižší sazby vzhledem k tomu, že předznamenávají zvýšenou ekonomickou aktivitu. Ceny mědi podpořily také naděje na další stimulační opatření v Číně, která je největším dovozcem.
Benchmarkové futures kontrakty na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,7 % na 9280,0 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures kontrakty na měď vzrostly o 0,4 % na 4,2260 USD za libru.
Řada slabých ekonomických údajů z Číny podnítila zvýšené sázky na to, že Peking zavede další stimulační opatření na podporu růstu. Analytici Citi uvedli, že očekávají „postupná“ stimulační opatření ze strany Číny do konce roku.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky