Účastníci trhu budou mít také příležitost vyslechnout několik představitelů Federálního rezervního systému po snížení sazeb z minulého týdne. Přinášíme vám přehled toho, co se bude dít na trzích v nadcházejícím týdnu.
CPI
Investoři budou pozorně sledovat středeční údaje o inflaci v USA za říjen, protože trhy čekají, zda nově zvolený prezident Trump bude prosazovat hospodářskou politiku, která by mohla mít inflační charakter.
Ekonomové očekávají, že index spotřebitelských cen v říjnu vzrostl meziročním tempem 2,4 %, což odpovídá zářijovému tempu. Zářijový meziroční nárůst byl nejmenší za více než tři a půl roku, což posiluje sázky na snížení sazeb Fedu.
Centrální banka však mohla být zvolením D. Trumpa zaskočena, neboť mnozí se domnívají, že jeho návrhy, zejména vyšší cla, by mohly spotřebitelské ceny zvýšit. Po čtvrtečním snížení sazeb Fedu o 25 bazických bodů poskytl předseda Jerome Powell jen málo vodítek ohledně toho, jak rychle a daleko budou sazby nyní klesat.
Rally na trzích bude čelit testu inflace
Pozorovatelé trhu budou čekat, zda údaje o inflaci z tohoto týdne pomohou udržet rekordní akciovou rally, která získala impuls díky Trumpově volebnímu vítězství.
Referenční index S&P 500 se v pátek vyšplhal na historické maximum a poprvé dosáhl hranice 6 000 bodů, protože očekávání snížení daní a uvolnění regulací pod vedením Trumpa zvýšilo chuť riskovat.
K posílení sentimentu přispěl i uklidňující ekonomický výhled Fedu, který ve čtvrtek přinesl všeobecně očekávané snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů.
Schopnost centrální banky pokračovat ve snižování sazeb však bude testována tím, zda příchozí údaje ukáží, že inflace nadále mírní.
Vystoupení představitelé Fedu
Investoři budou mít tento týden možnost vyslechnout několik představitelů Fedu, počínaje úterním vystoupením guvernéra Christophera Wallera. Ve stejný den by měli vystoupit také prezident richmondského Fedu Thomas Barkin a prezident filadelfského Fedu Patrick Harker.
Trhy budou pravděpodobně věnovat větší pozornost představitelům, kteří vystoupí po zveřejnění středečních údajů o inflaci, počínaje ve středu prezidentkou dallaského Fedu Lorrie Loganovou, prezidentem Fedu St. Louis Albertem Musalem a prezidentem Fedu Kansas City Jeffem Schmidem.
Ve čtvrtek vystoupí s pravděpodobně ostře sledovaným projevem předseda Fedu Jerome Powell. Mezitím prezident newyorského Fedu John Williams později téhož dne završí týdenní program projevů na akci newyorského Fedu na téma „Vytváření chybějících trhů“.
Bitcoin se pohybuje v blízkosti 80 000 USD
Bitcoin se poprvé ocitl na hranici 80 000 dolarů, k čemuž přispělo očekávání, že Trump zavede více regulací příznivých pro kryptoměny.
Největší světová kryptoměna dosáhla v noci na neděli rekordní hodnoty 79 692 dolarů a v 5:13 ET
Během své kampaně Trump slíbil, že z USA udělá „hlavní město kryptografie“ světa tím, že vytvoří strategickou zásobu bitcoinů a jmenuje přívětivější regulační orgány.
Z voleb, které se konaly minulé úterý, vyšel v silnější pozici, než se očekávalo, když jeho Republikánská strana ovládla Senát a je na pokraji toho, aby měla těsnou většinu ve Sněmovně reprezentantů.
Bitcoin byl rovněž posílen poté, co Jay Powell ve čtvrtek prohlásil, že jeho vývoj se tváří v tvář krátkodobým politickým změnám v USA nemění.
Jeho komentáře pomohly povzbudit zisky napříč většinou rizikových aktiv, včetně kryptoaktiv.
Ceny ropy
Ceny ropy v pátek klesly, protože nejnovější balíček stimulačních opatření Číny zanechal obchodníky s energiemi pod tlakem, ale navzdory ztrátám si stále dokázaly připsat týdenní zisk.
Futures na americkou ropu se usadily na ceně 70,35 USD za barel, což představuje pokles o 2,7 %. Futures na světový benchmark ropy Brent klesly o 2,3 % na 73,87 USD za barel.
Čínské úřady oznámily balíček zmírňující napětí při splácení dluhů pro místní vlády, podle analytiků však tato opatření příliš nezasáhnou přímo proti poptávce. Deflační tlaky na čínskou ekonomiku byly v letošním roce silnou brzdou cen ropy.
Ceny však přesto zakončily týden růstem vzhledem k očekávání zpřísnění sankcí vůči Íránu a Venezuele za nastupující Trumpovy administrativy, což by mohlo snížit dodávky ropy na světové trhy.
Ceny také podpořilo čtvrteční snížení úrokových sazeb Fedu. Snížení úrokových sazeb obvykle podporuje ekonomickou aktivitu a poptávku po energiích.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky