Klíčové body
- Kam směřují světové trhy?
- Japonské akcie klesají uprostřed spekulací o zvýšení sazeb BOJ
- Čínské akcie pod tlakem slabých údajů a nervozity z cel
Náladu ovlivnily také slabé údaje o inflaci z Číny, které byly zveřejněny na začátku týdne, a zvýšené spekulace ohledně plánů nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na zavedení obchodních cel vůči této zemi.
Regionální trhy sledovaly ztráty svých globálních protějšků, protože jestřábí signály z Federálního rezervního systému tento týden ještě více posílily sázky na pomalejší tempo uvolňování měnové politiky v tomto roce.
Futures na americké akciové indexy v asijském obchodování klesaly, přičemž investoři se uklidňovali před klíčovými údaji o mzdách mimo zemědělský sektor ve Spojených státech, které budou zveřejněny později během dne a které pravděpodobně ovlivní výhled vývoje sazeb.
Situace na světové politické scéně je nyní poměrně nejistá. Počkejme si na nejnovější dění.
Japonské akcie klesají uprostřed spekulací o zvýšení sazeb BOJ
Japonské akcie směřovaly třetí den v řadě do červených čísel, protože silnější než očekávané údaje o mzdách a soukromých výdajích podnítily sázky, že by BOJ mohla v lednu zvýšit sazby.
Index Nikkei 225 klesl o 0,6 %, zatímco TOPIX ztratil 0,5 %. Za celý týden se oba indexy obchodovaly o 1 %, resp. 2,2 % níže.
Údaje o výdajích domácností za listopad byly silnější, než se očekávalo, a přišly jen den poté, co údaje ukázaly větší než očekávaný nárůst průměrných peněžních příjmů.
Silné údaje o výdajích přicházejí v době, kdy japonští výdělečně činní lidé nadále těžili z nárazového zvyšování mezd, které bylo vybojováno na počátku roku 2024.
Analytici uvedli, že silné výdaje zohledňují očekávání BOJ ohledně příznivého cyklu zvyšování inflace a mohly by vybízet centrální banku ke zvýšení úrokových sazeb již v lednu.
Jen v souvislosti s touto představou zpevnil, což dále tlačilo na japonské akcie, zejména ty s exportní expozicí.
Čínské akcie pod tlakem slabých údajů a nervozity z cel
Čínské indexy Shanghai Shenzhen CSI 300 a Shanghai Composite klesly každý o přibližně 0,3 %, zatímco hongkongský index Hang Seng zůstal beze změny.
Všechny tři indexy si připsaly týdenní ztráty, přičemž Hang Seng klesl o 2,2 % poté, co byla společnost Tencent Holdings Ltd
Toto přidání – které bylo provedeno ještě za Bidenovy administrativy – vyvolalo obavy, jak moc tvrdá bude rétorika USA vůči Číně, jakmile se Trump 20. ledna ujme úřadu.
Sentiment vůči Číně dále podkopaly slabé údaje o inflaci zveřejněné tento týden, ačkoli tento údaj také podnítil některé sázky na další stimulační opatření ze strany Pekingu.
Širší asijské trhy se vyvíjely převážně negativně, protože chuť k riziku před údaji o mzdách v USA oslabila.
Australský index ASX 200 klesl o 0,6 %, zatímco singapurský index Straits Times se propadl o 1,5 %.
Jihokorejský index KOSPI zůstal beze změny na pozadí pokračujících politických nepokojů v zemi, když se úřady snažily zatknout prezidenta Yun Suk Yeola kvůli neúspěšnému pokusu o zavedení vojenského zákona.
Futures na indický index Nifty 50 ukazovaly na otevření beze změny, přičemž v nadcházejících dnech se očekává řada klíčových hospodářských výsledků indických podniků. V posledních týdnech však index zaznamenával prudké ztráty v souvislosti s klesající důvěrou v indickou ekonomiku.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky