Klíčové body
- Zpráva o zaměstnanosti v USA
- Zápis z jednání Fedu
- Dění na akciových trzích
- Údaje o inflaci
Mezitím mají americké trhy zůstat ve čtvrtek zavřené na počest bývalého prezidenta Jimmyho Cartera. Přinášíme vám přehled událostí na trzích pro nadcházející týden.
Zpráva o zaměstnanosti v USA
Očekává se, že páteční zpráva o zaměstnanosti ukáže, že americká ekonomika v prosinci vytvořila 154 000 nových pracovních míst, zatímco míra nezaměstnanosti by se měla udržet na stabilní úrovni 4,2 %.
Údaje z trhu práce byly v posledních měsících volatilní kvůli narušení v důsledku stávek a hurikánů. Listopadové údaje vykázaly růst o 227 000 pracovních míst, čímž se odrazily od vlažného růstu v říjnu.
Vzhledem k tomu, že investoři už započítali dvě snížení sazeb ze strany Federálního rezervního systému v tomto roce, údaje pravděpodobně zůstanou konzistentní s postupně zpomalujícím, ale stále stabilním trhem práce.
Před páteční zprávou se investoři dozvědí další aktuální údaje o síle trhu práce. V úterý budou ve Spojených státech zveřejněny měsíční údaje o počtu volných pracovních míst JOLTS, ve středu pak údaje o náboru zaměstnanců v soukromém sektoru a týdenní zpráva o počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti, která se zveřejňuje o den dříve před čtvrtečním Národním dnem smutku.

Zápis z jednání Fedu
Ve středu Fed zveřejní zápis ze svého prosincového zasedání, na kterém potřetí v řadě snížil úrokové sazby o 25 bazických bodů, což předseda Powell označil za „těsné rozhodnutí“.
„Vzhledem k Powellovu popisu zasedání a nesouhlasu Hammackové z Clevelandu předpokládáme, že zápis bude podrobně popisovat rozdílnost názorů na vhodné kroky na zasedání,“ uvedli analytici Deutsche Bank ve své poznámce. „Budeme také hledat vodítka k tomu, jak představitelé ve svých prognózách zohlednili chystané změny fiskální, obchodní a imigrační politiky.“
Investoři budou mít během týdne také možnost vyslechnout si několik představitelů Fedu, přičemž hlavními body budou pravděpodobně projevy guvernérky Cookové v pondělí a guvernéra Wallera ve středu. S projevy by měli vystoupit také prezident richmondského Fedu Thomas Barkin a prezident filadelfského Fedu Patrick Harker.
Dění na akciových trzích
Akcie po silném roce na konci prosince a na začátku ledna oslabily. Referenční index S&P 500 uzavřel rok 2024 růstem o 23 % a zaznamenal největší dvouletý zisk od let 1997-1998.
Vyhlídky na třetí vynikající rok v řadě částečně závisí na síle ekonomiky, přičemž údaje z trhu práce patří k nejdůležitějším údajům o stavu ekonomiky.
Údaje by také mohly pomoci vyjasnit výhled úrokových sazeb poté, co Fed minulý měsíc rozrušil trhy tím, že se přiklonil k opatrnějšímu výhledu snižování sazeb, když zvýšil svou prognózu očekávané inflace v roce 2025.
Investoři se obávají, aby zpráva o zaměstnanosti neodhalila příliš stabilní výhled pro ekonomiku, přičemž oživení inflace za nastupující Trumpovy vlády je považováno za jedno z klíčových rizik pro trhy na počátku roku.
Údaje o inflaci
Očekávání dalšího snížení sazeb ze strany Evropské centrální banky prověří úterní aktuální údaje o prosincové inflaci v eurozóně. V pondělí budou zveřejněny údaje o německé a francouzské inflaci.
Jakékoli známky dalšího zmírnění inflace by ECB poskytly prostor pro uvolnění politiky a podporu ekonomiky, která se potýká s problémy.
Mezitím Čína ve čtvrtek zveřejní údaje o inflaci spotřebitelských a výrobních cen. Meziroční míra inflace v prosinci téměř stagnovala, zatímco index cen výrobců se pohyboval v pásmu poklesu, což naznačuje, že vládní stimulační opatření stále nedokázala podpořit poptávku.

Ceny ropy
Ceny ropy skončily minulý týden výše, když výhled poptávky podpořilo chladné počasí v Evropě a USA spolu s dalšími ekonomickými stimuly, které naznačila Čína.
Referenční cena ropy Brent zaznamenala 3,3% týdenní nárůst, zatímco futures kontrakty na ropu WTI vykázaly 5% nárůst.
Zdá se, že ceny ropy zůstanou podpořeny vzhledem k očekávané zvýšené poptávce po topném oleji po předpovědích chladnějšího počasí v některých regionech.
Ceny podpořily také údaje z minulého týdne, které ukázaly pokles zásob ropy v USA.
Zdá se však, že zisky ropy bude pravděpodobně brzdit silnější dolar, který posílil v důsledku očekávání, že americká ekonomika bude v letošním roce nadále dosahovat lepších výsledků než její globální konkurenti a že úrokové sazby v USA zůstanou relativně vysoké.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky