Klíčové body
- Trumpova cla měla posílit dolar, ale ve skutečnosti ho oslabují
- Investoři se zaměřují na firmy s příjmy ze zahraničí
- Slabý dolar může zvýšit zisky globálně působících společností
Místo očekávaného růstu kurz dolaru v roce 2025 oslabuje, a to i navzdory tomu, že cla byla původně vnímána jako nástroj, který by měl americkou měnu podpořit. Tato situace vyvolává nové otázky o účinnosti celní politiky a otevírá prostor pro přehodnocení investičních strategií.
Přední analytici z banky J.P. Morgan a dalších velkých finančních institucí předpokládali, že Trumpova prorůstová ekonomická agenda posílí americkou ekonomiku, a s tím i dolar. Cla totiž mají obvykle za následek zvýšení cen dovozu, což teoreticky zvyšuje poptávku po domácích aktivech a tím i po domácí měně. Namísto toho ale dolar v prvním čtvrtletí roku 2025 oslabil o téměř 4 %, přičemž index ICE U.S. Dollar Index, který sleduje výkon dolaru vůči hlavním měnám, klesl od svého lednového vrcholu.
Ministr financí Scott Bessent sice během slyšení v Senátu prohlásil, že silnější dolar by měl kompenzovat inflační dopady cel, ale vývoj kurzu zatím takovému scénáři neodpovídá. Tento rozpor signalizuje, že trhy Trumpovu obchodní politiku nevnímají jako příznivou pro americkou měnu.

Investoři zvažují alternativní strategie
V reakci na slabší dolar se analytici na Wall Street zaměřili na společnosti s výraznou expozicí vůči zahraničním trhům. Podle Manishe Kabry ze Société Générale by mohli investoři těžit právě z oslabení měny tím, že budou držet akcie firem, které většinu svých příjmů generují mimo USA.
Société Générale vytvořila tzv. „peak-dollar“ koš osmnácti akcií, který zahrnuje společnosti jako Morgan Stanley, Microsoft, Meta a Alphabet. Tyto firmy mají silné zastoupení na mezinárodních trzích, zejména v Evropě, a z oslabeného dolaru by tak mohly profitovat nárůstem zisků až o 6 až 7 %. Měnoví stratégové této banky přitom očekávají, že euro do konce roku posílí až na úroveň 1,20 dolaru.
Z pohledu drobných i institucionálních investorů tak může být právě oslabení dolaru příležitostí, jak přeskupit portfolio a zaměřit se na akcie, které mají větší mezinárodní dosah. Investiční logika je jednoduchá – příjmy v zahraničních měnách se při slabším dolaru přepočítávají na více amerických dolarů, což zvyšuje zisky reportované v dolarech.
Dopady cel a nepředvídatelnosti politiky
Trumpova cla a jejich dopady se však netýkají pouze kurzů měn. Dlouhodobější efekt má také chaos, kterým je nová politika prováděna. Podle Michaela Browna z Pepperstone není hlavním problémem samotná politika – tedy cla, daňové změny nebo regulace – ale způsob, jakým jsou tyto kroky oznamovány, měněny a někdy i zcela rušeny. Tento nepředvídatelný styl vedení značně komplikuje plánování nejen pro spotřebitele a podniky, ale i pro investory, kteří se snaží odhadnout rizika a přizpůsobit své strategie.
Ekonomové z Evercore ISI ve své zprávě uvádějí, že současný přístup k obchodní politice oslabuje důvěru v americký růstový příběh. Mnozí investoři se obávají, že Trumpovy kroky, místo aby ekonomiku posilovaly, ji ve skutečnosti zpomalují. Právě tento propad důvěry může stát za nečekaným oslabením dolaru.
Zároveň se začínají objevovat obavy z možného zpochybnění dolarového statusu jako světové rezervní měny. George Saravelos z Deutsche Bank upozornil, že přerušení vztahů s dlouholetými spojenci může americkému dolaru uškodit i v globálním kontextu. Některé rozvíjející se trhy mezitím již podnikly kroky k diverzifikaci – například přesunem rezerv do zlata, což mimo jiné vedlo k výraznému růstu ceny zlata za posledních 18 měsíců.
Co sledovat dál a jaké budou důsledky
I přes oslabení dolaru americké akciové trhy v poslední době rostly. Index S&P 500 zaznamenal v posledních dnech růst o 0,7 %, Nasdaq Composite posílil o 0,9 % a Dow Jones přidal 0,6 %. Tento růst ale nemusí být udržitelný, pokud se nadále zhorší ekonomické ukazatele nebo spotřebitelská důvěra. Investoři tak napjatě očekávají například zprávu o březnových mzdách, která by mohla naznačit, zda se trh práce začíná ochlazovat.
Zároveň se do hry dostává i politická nejistota. Například spekulace o odstoupení Elona Muska z poradní role ve vládě byly jedním z faktorů, které krátkodobě ovlivnily pohyb akcií. Takové události ukazují, jak křehká je současná rovnováha mezi tržními očekáváními a skutečnými politickými kroky.
Z hlediska dlouhodobých investičních strategií tedy zůstává hlavní otázkou, jak velký dopad budou mít cla a celkový styl vedení na dolar, akcie a inflační vývoj. Dokud bude přetrvávat nejistota, bude i vývoj na trzích pravděpodobně neklidný a investoři se budou uchylovat ke konzervativnějším nebo defenzivním pozicím. Slabý dolar může být příležitostí, ale jen pro ty, kteří jsou připraveni pečlivě sledovat vývoj a upravovat svá portfolia v reálném čase.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky