Klíčové body
- Shein získala souhlas britského regulátora FCA pro IPO v Londýně
- IPO zatím brzdí čekání na schválení od čínských úřadů
- Zrušení výjimky „de minimis“ v USA může zvýšit ceny zboží Shein
- Ocenění Shein kleslo z 66 na 50 miliard USD kvůli tržním rizikům
Souhlas FCA představuje významný krok vpřed v úsilí společnosti založené v Číně o vstup na londýnský burzovní trh poté, co v červnu loňského roku důvěrně předložila britskému regulačnímu orgánu dokumenty.
Zároveň se však bude muset vypořádat se zmatky na trhu způsobenými 145% cly na čínské zboží, které zavedl americký prezident Donald Trump, a přísnějšími pravidly pro bezcelní zásilky z Číny do USA.
Společnost Shein, která prodává šaty za 10 dolarů a džíny za 12 dolarů ve více než 150 zemích a ve svém posledním kole získávání finančních prostředků v roce 2023 byla oceněna na 66 miliard dolarů, bude muset pro vstup na burzu v Londýně získat také souhlas čínských regulačních orgánů, zejména Čínské komise pro regulaci cenných papírů
Společnost v minulých týdnech informovala CSRC o souhlasu FCA, ale od regulátora ještě nedostala zelenou, uvedl jeden ze zdrojů. Nechtěly být jmenovány, protože informace zůstávají neveřejné.

Společnost Shein a FCA se odmítly vyjádřit, zatímco CSRC na žádost o komentář nereagovala.
Společnost Shein, jejíž oblečení se vyrábí v tisících továren převážně v Číně, loni požádala Peking o souhlas se vstupem na burzu v Londýně, přestože společnost v roce 2022 přesunula své sídlo z čínského Nanjingu do Singapuru.
Tím, že Shein podala žádost u CSRC, podléhá novým pravidlům Pekingu pro vstup čínských firem na burzu v zahraničí, uvedly zdroje.
Společnost Shein nevlastní ani neprovozuje žádné výrobní závody a místo toho odebírá své výrobky od přibližně 5 800 smluvních výrobců třetích stran převážně v Číně, což na ni vztahuje pravidla CSRC pro kótování, uvedl již dříve samostatný zdroj.
Pravidla jsou uplatňována na základě „přednosti obsahu před formou“, což dává CSRC prostor pro uvážení, kdy a jak je uplatnit, dodal zdroj.
Společnost Shein dodává většinu svých výrobků přímo zákazníkům letecky v individuálně adresovaných balíčcích.
Podle pravidel CSRC se do schvalování žádostí o offshore IPO může zapojit celá řada orgánů, například Národní komise pro rozvoj a reformy, která dohlíží na zahraniční podíly v místních firmách, regulátor kybernetické bezpečnosti a další.
OTÁZKY „DE MINIMIS“
Společnost Shein, kterou založil v Číně narozený podnikatel Sky Xu, původně usilovala o vstup na burzu v Londýně v první polovině letošního roku, a to za předpokladu, že získá souhlas regulačních orgánů ve Spojeném království i v Číně, uvedla v lednu agentura Reuters.
Její vyhlídky se však v posledních měsících ztenčily, když Trumpova administrativa přistoupila ke zrušení výjimky z cla „de minimis“, která umožňuje bezcelní vstup do USA zásilkám v hodnotě nižší než 800 USD a která společnosti Shein pomáhala udržovat nízké ceny.
Trump minulý týden podepsal exekutivní příkaz, který s účinností od 2. května ukončuje platnost de minimis pro zásilky z Číny a Hongkongu.
Zrušení tohoto opatření by ji mohlo přinutit zvýšit ceny v USA, které jsou jejím největším trhem, ačkoli se tato změna všeobecně očekávala a společnost Shein se jí snažila přizpůsobit tím, že přidala dodavatele v Brazílii a Turecku.

Tento vývoj, spolu s otřesy na trhu způsobenými Trumpovými cly na Čínu, by také mohl odložit původní plán IPO skupiny rychlé módy na druhou polovinu roku, uvedly zdroje.
V únoru agentura Reuters uvedla, že společnost Shein hodlá snížit své ocenění při potenciálním vstupu na burzu na přibližně 50 miliard USD, což je téměř o čtvrtinu méně než ocenění ve výši 66 miliard USD, kterého dosáhla při soukromém získávání finančních prostředků ve výši 2 miliard USD v roce 2023.
Případné ocenění společnosti Shein při IPO bude záviset na dopadu ukončení de minimis na její podnikání, uvedly zdroje. Částka, která má být v rámci IPO získána, zůstává nejasná.
Trumpova obchodní válka s Čínou v širším měřítku vyvolala obavy z obnovení inflace a slabších spotřebitelských výdajů v USA, což kalí vyhlídky maloobchodníkům včetně společnosti Shein a jejího čínského konkurenta Temu, který prodává diskontní zboží.
Volatilita akciového trhu z minulého týdne také velmi ztěžuje stanovení ceny IPO a přiměla společnosti, jako je švédská fintech společnost Klarna, pozastavit své plány na vstup na burzu.
Společnost Shein se v loňském roce zaměřila na vstup na burzu v Londýně a ukončila pokus o IPO v USA po odmítavém postoji amerických zákonodárců, kteří se obávali údajných pracovních praktik v jejím dodavatelském řetězci v Číně.
Společnost Shein uvedla, že ve svém dodavatelském řetězci uplatňuje politiku nulové tolerance vůči nucené a dětské práci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky