Klíčové body
- Dolar se odrazil po volatilní seanci
- Libra oslabuje před rozhodnutím BoE
- Jen čeká na zasedání BoJ
V 10:05 SEČ se dolarový index, který sleduje kurz dolaru vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % výše na 96,605, což představuje oživení po středečním poklesu na nejnižší úroveň od února 2022.
Dolar se odrazil po volatilní seanci
Dolar nejprve klesl na nejnižší úroveň za 3,5 roku poté, co Fed ve středu podle očekávání snížil sazby o čtvrt procentního bodu a naznačil, že bude po zbytek roku postupně snižovat úrokové sazby.
Americká měna se však energicky vzpamatovala poté, co předseda Fedu Jerome Powell označil tento krok za snížení rizika v reakci na oslabení trhu práce a uvedl, že centrální banka nemusí spěchat s uvolňováním měnové politiky.
Pečlivě sledovaný graf Fedu s očekáváními měnové politiky předpovídal medián dalších snížení o 50 bazických bodů během zbývajících dvou zasedání Fedu v tomto roce, ale pouze jedno další snížení v roce 2026.

„Bez ohledu na hektickou reakci trhu to vnímáme jako negativní událost pro dolar,“ uvedli analytici ING v poznámce. „Navzdory Powellově opatrnému tónu se FOMC jasně posunul k holubičí pozici, kde předpokládá několik snížení, a nyní se pevně soustředí na zaměstnanostní stránku svého mandátu.“
Vzhledem k tomu, že Fed se tak jasně zaměřuje na trh práce, pozornost trhu se ve čtvrtek obrátí na zveřejnění týdenních údajů o počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti, které budou zveřejněny později v průběhu dne, zejména po prudkém nárůstu těchto údajů v minulém týdnu.
Libra oslabuje před rozhodnutím BoE
V Evropě se GBP/USD obchodoval o 0,1 % níže na 1,3610, poté co v předchozí seanci krátce vyskočil na nejvyšší úroveň od 2. července.
Bank of England oznámí své vlastní rozhodnutí o měnové politice později ve čtvrtek a všeobecně se očekává, že ponechá sazby na 4 %, přičemž inflace v zemi dosáhla v srpnu 3,8 % ročně, což je nejvyšší hodnota za 19 měsíců a téměř dvojnásobek 2% cíle centrální banky.

BoE snížila sazby minulý měsíc, což bylo páté snížení od srpna 2024, a ekonomové všeobecně očekávají další snížení sazeb do konce roku.
EUR/USD se obchodoval o 0,2 % výše na 1,1837, poté co ve středu v reflexivní reakci na oznámení Fedu vystoupal až na 1,1918, což je nejvyšší úroveň od června 2021.
ECB minulý týden ponechala úrokové sazby beze změny, ale tvůrci politiky si ponechali otevřené možnosti ohledně možného budoucího snížení úrokových sazeb a poukázali na nejistý výhled pro obchod, ceny energií a směnné kurzy.
„Očekáváme návrat kurzu EUR/USD na úroveň 1,185 v příštích dnech a nadále cílíme na 1,20 ve čtvrtém čtvrtletí,“ uvedla ING.
Jen čeká na zasedání BoJ
Jinde kurz USD/JPY posílil o 0,1 % na 147,07 poté, co ve středu oslabil až o 0,7 % na nejnižší úroveň od 7. července.
Obecně se očekává, že Bank of Japan ponechá úrokové sazby beze změny na závěr dvoudenního zasedání v pátek, zejména s ohledem na zvýšenou politickou nejistotu po náhlé rezignaci premiéra Shigeru Ishiby na začátku září.
Údaje o inflaci japonského indexu spotřebitelských cen za srpen budou zveřejněny před pátečním rozhodnutím BOJ a očekává se, že ukážou přetrvávající cenové tlaky. Očekává se také, že jádrová inflace zůstane výrazně nad ročním cílem BOJ ve výši 2 %.
USD/CNY se obchodoval o 0,1 % výše na 7,1073, přičemž jüan mírně ochladl poté, co se díky trvalé politické podpoře Pekingu vyšplhal na téměř 10měsíční maximum.
Čína se tento týden zavázala zavést další stimulační opatření zaměřená na podporu soukromých výdajů poté, co byla zveřejněna řada neuspokojivých údajů o ekonomice.
AUD/USD se obchodoval o 0,1 % níže na 0,6642, zatímco NZD/USD klesl o 0,9 % na 0,5910 poté, co údaje o hrubém domácím produktu ukázaly, že novozélandská ekonomika ve druhém čtvrtletí poklesla, což podpořilo sázky na výraznější snížení úrokových sazeb v tomto roce.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky