Napříč obchodními parkety na pevnině se obnovuje optimismus kolem znovuotevření obchodu. Rychlost, s jakou se zdá, že infekce v některých městech dosáhly svého vrcholu, zaskočila mnoho peněžních manažerů a podnítila sázky, že zadržovaná poptávka pomůže oživit růst a zisky podniků.
„Spotřeba bude určitě v čele oživení po covidové pandemii, kterému pomůže růst cen, protože se vrátí utlumená poptávka, zatímco se zvýší důvěra a zaměstnanost,“ řekl Shi Peng, výkonný ředitel společnosti Loyal Capital Ltd. v Tianjinu.
Čínský pevninský akciový benchmark tento týden vzrostl o téměř 3 %, čímž překonal globální měřítko, protože obchodníci se připravují na obnovení ekonomické aktivity. Zmírnění regulačních rizik a podpůrná opatření pro sektor nemovitostí dodaly další impuls. Měřítko čínských akcií kótovaných na burze v USA zaznamenalo nejlepší začátek roku v historii po neúprosném propadu, který za posledních 24 měsíců vymazal více než polovinu jejich hodnoty.

Index CSI 300 Consumer Discretionary tento týden překonal benchmark a vzrostl o 3,9 %. Mezi největší zisky patřila jména související s maloobchodem, jako je výrobce automobilových dílů Huizhou Desay Sv Automotive Co. a výrobce spotřebičů Beijing Roborock Technology Co.
„Spotřeba je nyní pro ekonomiku poslední záchranou a trh bude pravděpodobně tomuto tématu nakloněn, protože efekt nízké základny znamená, že čísla budou vypadat přinejmenším solidně,“ uvedl Yu Yingbo, investiční ředitel společnosti Shenzhen Qianhai United Fortune Fund Management Co. „Příběh znovuotevření bude trvalý a může se hrát po celý rok.“
V širším měřítku index CSI 300 od konce října vzrostl o více než 13 % poté, co vlna infekcí vyprázdnila ulice, zavřela obchody a zastavila obchodování s akciemi. Ještě lépe si vedl ukazatel čínských akcií kótovaných v Hongkongu, který v tomto období vzrostl o 45 %, protože úřady zvýšily podporu sužovaného sektoru nemovitostí.
Oba ukazatele jsou stále o více než 30 % nižší než jejich maxima z roku 2021.
Podle poznámky Bank of America přibližně 90 měst ze vzorku 101 měst zaznamenalo neustálé zlepšování vnitroměstské mobility, přičemž před týdnem jich bylo 49.
„Je pravděpodobné, že rozpětí pandemie covid dosáhlo svého vrcholu předčasně, a my se těšíme na silné oživení spotřeby ve službách během jarního festivalu,“ napsali ve své poznámce analytici Huaan Securities včetně Zheng Xiaoxia. Spotřebitelské akcie povedou k růstu, než je vystřídají růstové akcie v očekávání politických oznámení, která budou představena na dvou březnových zasedáních vlády, napsali.

Pro jistotu zůstává několik rizikových faktorů: mohou následovat další vlny covidových onemocnění, počet závažných případů je stále zvýšený a úmrtí přibývá. Někteří varují, že další rallye může být přerušována záchvaty volatility.
„Růst v letošním roce závisí na spotřebě a na tom, co se podaří udělat, zejména na fiskální frontě, aby lidé překonali své šrámy a začali znovu utrácet,“ řekl Wang Huan, výkonný ředitel společnosti Shanghai Zige Investment Management Co. „Trh ještě plně nezapočítal skutečnost, že jsme se dostali z první vlny, ale nejsem tak nadšený, abych předpokládal, že to bude jednosměrně nahoru – pravděpodobně se budou střídat cykly veselí a sklíčenosti.“
Se zlepšujícím se sentimentem se zvýšila i obchodní aktivita. Průměrný denní obrat v Šanghaji a Šen-čenu se tento týden zvýšil na více než 800 miliard jüanů
Světoví investoři se v rámci největšího týdenního přílivu za více než měsíc obohatili o akcie typu A v hodnotě 20 miliard jüanů.
„Známky dřívějšího dosažení makrodna po covidové pandemii, angažovaná stimulační politika, další posilování měny, jakož i krátkodobá stabilizace geopolitické nejistoty by měly být důvodem k větší alokaci do Číny,“ napsali stratégové Morgan Stanley včetně Laury Wangové v poznámce z 5. ledna a zopakovali svůj nadhodnocený postoj k Číně.
V Číně dojde v roce 2023 k mírnému oživení poptávky po nemovitostech díky politické podpoře
Čínský sektor nemovitostí, který se potýká s hlubokými problémy, zaznamená v roce 2023 již druhý rok po sobě pokles prodejů domů, ale tempo poklesu se zmírní díky státním podpůrným opatřením a zrušení přísné vládní politiky zaměřené proti obchodu s nemovitostmi.
Podle průzkumu agentury Reuters provedeného mezi osmi ekonomy a analytiky se očekává, že prodeje nemovitostí v letošním roce poklesnou v průměru o 8 %, zatímco v roce 2022 se očekává propad o zhruba 25 %, neboť ve druhé polovině roku dojde k oživení ekonomické aktivity, příjmů domácností a spotřebitelské důvěry.

Ekonomové a analytici se domnívají, že politici letos zavedou další podpůrná opatření na stimulaci poptávky po bydlení, což je součástí celkového cíle Pekingu posílit ekonomiku v hodnotě 17 bilionů USD po prudkém poklesu vyvolaném covidovou pandemií v roce 2022.
Tato opatření by mohla zahrnovat další snížení úrokových sazeb hypotečních úvěrů a požadavků na akontaci, jakož i uvolnění omezení pro nákup domů v čínských městech nejvyšší úrovně, dodali.
Naděje na oživení ekonomiky v letošním roce podpořilo prosincové zrušení přísné politiky covid – zero, která v loňském roce pravděpodobně stáhla růst HDP na pouhá 3 %, což byl jeden z nejhorších roků za téměř půl století.
Toto zrušení však vyvolalo vlnu nákazy COVID, která podle očekávání způsobí další narušení ekonomiky a zatíží domácnosti přinejmenším na několik dalších měsíců.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky