plánuje začlenit nástroje umělé inteligence, jako je ChatGPT, do všech svých produktů a zpřístupnit je jako platformy, na kterých budou moci stavět další firmy, uvedl šéf společnosti Satya Nadella.
V úterním projevu na panelu deníku Wall Street Journal na výroční akci Světového ekonomického fóra ve švýcarských horách Nadella uvedl, že jeho společnost bude rychle postupovat při komercializaci nástrojů z OpenAI, výzkumné laboratoře, která stojí za chatbotem ChatGPT, a také generátoru obrázků Dall-E 2, který mění jazykové výzvy na neotřelé obrázky. Microsoft byl v tomto startupu jedním z prvních investorů.
V pondělí Microsoft uvedl, že prostřednictvím své cloudové výpočetní platformy Azure poskytuje přístup k softwaru, který za těmito nástroji stojí, více zákazníkům. Nadella na úterním panelu řekl, že cílem je učinit Azure „místem pro každého a všechny, kdo přemýšlí o umělé inteligenci“, a to jak pro podniky, tak pro koncové uživatele, včetně zpřístupnění ChatGPT podnikovým uživatelům.
„Každý produkt společnosti Microsoft bude mít některé ze stejných schopností AI, které produkt zcela promění,“ řekl Nadella.
OpenAI je středem nedávného nárůstu nadšení technologického průmyslu z AI a Microsoft vede pokročilá jednání o zvýšení své investice do tohoto startupu, jak již dříve informoval deník Journal.

Laboratoř jednala o prodeji stávajících akcií v rámci nabídky, která by společnost ocenila na přibližně 29 miliard dolarů.
Pan Nadella v rozhovoru uvedl, že nové vzrušení kolem nástrojů vychází z rychlého růstu jejich schopností v uplynulém roce, který podle něj bude pokračovat. „Mimochodem netvrdím, že se jedná o poslední inovaci v oblasti umělé inteligence,“ řekl pan Nadella. „Není to lineární pokrok.“
Šéf Microsoftu se také optimisticky vyjádřil o širším ekonomickém potenciálu nástrojů, jako je ChatGPT, který dokáže rychle generovat plynule znějící text na základě krátkých dotazů nebo výzev. Uvedl, že takové nástroje jsou potřebné ke zvýšení lidské produktivity, což by podle něj zvýšilo hospodářský růst a mzdy u pracovních míst s nižšími příjmy. „Potřebujeme něco, co skutečně změní křivku produktivity, abychom mohli dosáhnout skutečného hospodářského růstu,“ řekl.
Lidé s kancelářskou prací, kteří se zabývají tzv. znalostní prací, by měli nové nástroje přijmout a nepředpokládat, že jim ukradnou práci, řekl Nadella a uvedl příklad vývojářů počítačového softwaru, kteří v současné době používají nástroje, které jim pomáhají generovat část kódu, který píší.
„Nejlepší způsob, jak se na to připravit, je nesázet proti této technologii a této technologii, která vám pomáhá ve vaší práci a ve vašem obchodním procesu,“ řekl Nadella. Na otázku jednoho z posluchačů, jaký dopad budou mít tyto nástroje na deník The Wall Street Journal, Nadella odpověděl: „Myslím, že v budoucnu budou moci psát skvělé články, které se budou spoléhat na GPT. „

Nadella v rozhovoru také obhajoval akvizici herní společnosti Activision Blizzard Inc. za 75 miliard dolarů, kterou softwarový gigant uskutečnil a která se stala terčem kritiky antimonopolních úřadů na obou stranách Atlantiku. Americká Federální obchodní komise podala žalobu s cílem transakci zablokovat, zatímco Evropská unie zahájila hloubkové vyšetřování transakce, což by potenciálně mohlo vést k podobnému napadení.
Nadella prohlásil, že jeho dohoda podpoří hospodářskou soutěž. Společnost Microsoft argumentovala tím, že je malým hráčem na poli vývoje videoher a že se snaží posílit své vývojářské studio. Uvedl, že nebude upřednostňovat vlastní hry na svých konzolích Xbox.
„Být hráčem č. 4, který se snaží přidat nějaký obsah a vytvořit více příležitostí pro více vydavatelů, více hráčů, aby si mohli užívat – myslím, že pokud věříte v konkurenci, měli byste věřit v tuto dohodu,“ řekl Nadella. „Doufám, že konkurenční úřady se začnou více soustředit na hospodářskou soutěž, a to by byl dobrý den.“
Může být AI hrozbou pro budoucnost?
Umělá inteligence může představovat hrozbu pro budoucnost, pokud nebude vyvíjena, nasazována a regulována zodpovědně. Někteří odborníci vyjadřují obavy z možnosti využití AI ke škodlivým účelům, jako jsou kybernetické útoky, dezinformační kampaně a autonomní zbraně. Kromě toho existují obavy ohledně dopadu umělé inteligence na zaměstnanost, soukromí a potenciálu systémů umělé inteligence udržovat nebo prohlubovat stávající předsudky a nerovnosti. Pro zmírnění těchto rizik je důležité investovat do výzkumu bezpečnosti AI a vypracovat a prosazovat předpisy, které zajistí odpovědný vývoj a používání AI.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky