Největší světová společnost se zatím vyhnula propouštění, které se rozšířilo mezi jejími kolegy včetně Microsoft Corp. , Google, Meta Platforms Inc. a Amazon.com Inc.
V tak nestabilním ekonomickém prostředí, jako je to současné, se žádná společnost s jistotou nevyhne výraznému propouštění a Apple není imunní vůči obchodním problémům, které postihly ostatní technologické giganty. Očekává se, že příští měsíc oznámí svůj první čtvrtletní pokles tržeb za více než tři roky. Apple také v některých oblastech zpomalil nábor zaměstnanců.
Výrobce iPhonů však byl doposud v lepší pozici než mnozí konkurenti, částečně proto, že během pandemie nabíral zaměstnance mnohem pomaleji než tyto společnosti. Podle investorů má také tendenci hospodařit úsporně, s omezenými zaměstnaneckými výhodami a podniky zaměřenými na hardwarové produkty a prodej, které se zatím hospodářskému poklesu do značné míry vyhnuly.
Mluvčí společnosti Apple se odmítl vyjádřit.

Od konce fiskálního roku v září 2019 do září 2022 vzrostl počet zaměstnanců společnosti Apple přibližně o 20 % na přibližně 164 000 zaměstnanců na plný úvazek. Mezitím se za zhruba stejné období počet zaměstnanců Amazonu zdvojnásobil, u Microsoftu vzrostl o 53 %, u mateřské společnosti Google Alphabet Inc. se zvýšil o 57 % a u vlastníka Facebooku Meta se nafoukl o 94 %.
Apple má přibližně 65 000 maloobchodních zaměstnanců, kteří pracují ve více než 500 prodejnách a tvoří zhruba 40 % celkové pracovní síly společnosti.
V pátek se Alphabet stal poslední technologickou společností, která oznámila rozsáhlé propouštění, a to s plánem zrušit zhruba 12 000 pracovních míst, což je největší kolo snižování počtu pracovních míst v historii společnosti.
Snížení počtu zaměstnanců společnosti Alphabet následuje po vlně rozsáhlého propouštění ve společnostech Amazon, Microsoft a Meta. Podle webových stránek Layoffs.fyi, které sledují propouštění v tomto odvětví tak, jak se objevuje ve zprávách médií a v prohlášeních společností, došlo v technologickém průmyslu od začátku roku 2022 k více než 200 000 propouštění.
Poslední velké kolo propouštění ve společnosti Apple proběhlo již v roce 1997, kdy se do firmy vrátil její spoluzakladatel Steve Jobs, který tehdy snížil náklady propuštěním 4 100 zaměstnanců.

Hlavní činnost společnosti Apple se zatím ukázala jako odolná vůči širším poklesům na trhu. Ostatní čtyři technologičtí giganti utrpěli v důsledku zpomalení v oblasti digitální reklamy, elektronického obchodování a osobních počítačů. Ve svém zářijovém čtvrtletí Apple oznámil, že tržby v jeho nejdůležitějším oboru – iPhone – vzrostly oproti předchozímu roku o 9,7 % na 42,6 miliardy dolarů a překonaly odhady analytiků.
Apple může čelit těžšímu prosincovému čtvrtletí, které má oznámit 2. února, protože společnost se setkala s problémy ve výrobě v Číně, kde přísná politika Zero-COVID utlumila velkou část ekonomické aktivity. Mnozí analytici očekávají, že poptávka po jeho iPhonech neutichla, a protože společnost pokračuje v obnovování výroby, očekává se, že se poptávka přesune do březnového čtvrtletí.
Obchodní model společnosti nebyl vůči širšímu zpomalení zcela imunní. Tržby z podnikání v oblasti služeb nadále zpomalovaly a v zářijovém čtvrtletí meziročně vzrostly o 5 % na 19,2 miliardy USD, což je méně než zisky z posledních čtvrtletí.
Tom Forte, hlavní analytik investiční banky D.A. Davidson & Co., uvedl, že očekává, že Apple sníží počet zaměstnanců, ale možná to udělá potichu prostřednictvím úbytku zaměstnanců – nenahradí pracovníky, kteří odejdou. Společnost by se mohla vydat směrem dalších škrtů nebo úprav benefitů, které jsou v Silicon Valley běžné. Apple na rozdíl od jiných velkých technologických společností, jako jsou Google a Meta, nenabízí zaměstnancům ve svém firemním areálu obědy zdarma.
Někteří z technologických gigantů, kteří snižují počet pracovních míst, hodně utrácejí za projekty, které se pravděpodobně v dohledné době nepromění v silné podniky, uvedl Daniel Morgan, hlavní portfolio manažer společnosti Synovus Trust Co, která řadí Apple mezi své největší podíly. „Meta i Google jsou v tomto směru strašně vinné,“ řekl.

Společnost Meta investuje miliardy dolarů do svých laboratoří Reality Labs pro své nové ambice v takzvaném metaverzu. Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg obhajoval výdaje společnosti na Reality Labs a naznačoval, že virtuální realita se stane důležitou technologickou platformou.
Šéf společnosti Alphabet Sundar Pichai po oznámení propouštění uvedl, že společnost v posledních dvou letech zaznamenala dramatické období růstu. „Abychom tomuto růstu odpovídali a podpořili ho, najímali jsme zaměstnance pro jinou ekonomickou realitu, než je ta, které čelíme dnes,“ napsal v pátek ve zprávě zaměstnancům.
Apple také pracuje na riskantních sázkách do budoucna, například na náhlavní soupravě pro rozšířenou realitu, která má být uvedena na trh ještě letos, a na projektu automobilu, jehož datum uvedení na trh je nejisté, ale pracuje rozvážnějším tempem.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky