Benchmarky pro Čínu, Japonsko, Indii, Jižní Koreu a Austrálii klesly, přičemž malé počáteční zisky na některých trzích se vypařily. Tyto pohyby navázaly na bouřlivou seanci na Wall Street, která stáhla index Nasdaq 100 na nejhorší den od 22. prosince, protože trh zatížily společnosti Apple Inc. a Microsoft Corp.
Pokračoval výprodej akcií Adani Group, přičemž 10 společností tohoto konglomerátu vymazalo tržní hodnotu ve výši přibližně 75 miliard USD poté, co americký prodejce krátkých pozic Hindenburg Research vznesl minulý týden obvinění z podvodu. Vlajková loď Adani Enterprises Ltd. vzrostla asi o 2 %, protože následný prodej akcií společnosti v hodnotě 2,5 miliardy dolarů vstoupil do posledního dne. Společnost Abu Dhabi International Holding Co. uvedla, že prostřednictvím prodeje investuje přibližně 400 milionů USD.
Společnost Samsung Electronics Co. klesla v Soulu o více než 3,5 %, což zatížilo jihokorejský index Kospi, poté co se zisk propadl kvůli slabé poptávce po polovodičích a slabému vývoji v oblasti chytrých telefonů a paměťových čipů.
V Hongkongu dosáhl tento týden pokles společnosti Alibaba Group Holding Ltd. přibližně 10 % v důsledku obav, že oživení čínského spotřebitelského trhu nemusí splnit vysoká očekávání.

Pokles akcií Alibaby a čínských akcií obecně jim však stále ponechává letošní růst. Také index světových akcií zůstal na cestě k lednovému růstu o zhruba 6 %.
Podle Charu Chanana, vedoucího stratéga společnosti Saxo Capital Markets v Singapuru, byli investoři v úterý před rozhodnutími centrálních bank a zveřejněním údajů na konci týdne opatrní a lepší než očekávané údaje o indexech PMI v Číně nedokázaly akcie povzbudit.
Měřítko síly dolaru se z velké části nezměnilo poté, co zelená bankovka v pondělí stoupla vůči všem svým protějškům ze skupiny deseti zemí. Australský dolar klesl údaje o maloobchodních tržbách v zemi nedosáhly odhadů.
Výnos desetiletých státních dluhopisů se pohyboval bez větších změn kolem 3,54 %. Japonský desetiletý výnos postoupil o 1,5 bazického bodu na 0,49 %, tedy těsně pod hranici 0,5 % stanovenou centrální bankou.
Nad vším visí středeční rozhodnutí Fedu, přičemž se všeobecně očekává, že americká centrální banka zvýší sazby o čtvrt procentního bodu. Investoři budou sledovat, jaký tón úředníci nastaví na dalších zasedáních poté, co se předseda Fedu Jerome Powell důsledně snaží zatlačit na obchodníky očekávající snížení sazeb ještě v tomto roce.
Rally na akciích v tomto měsíci naznačuje, že trh zatím Powellovo varování před „vyššími a dlouhodobějšími“ úrokovými sazbami smetl ze stolu.

„I poté, co se přestalo se zvyšováním sazeb, je tu stále kvantitativní zpřísňování, které stále představuje hrozbu pro mnoho rizikových aktiv,“ uvedla v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Bloomberg Mary Nicola, globální portfolio manažerka pro více aktiv společnosti PineBridge Investments.
Jinde na trzích ropa dále klesala poté, co se v pondělí dotkla třítýdenního minima. Obchodníci čekají na další informace o čínské poptávce, rozhodnutí Fedu a nejnovější pokyny OPEC+.
Na programu týdne jsou také politická zasedání v Evropě a Velké Británii ve čtvrtek a zpráva o zaměstnanosti v USA v pátek. Klíčovým cílem Fedu je méně napjatý trh práce.
Klíčové události tohoto týdne:
HDP eurozóny, úterý. Spotřebitelská důvěra Conference Board v USA, úterý. Úterní výdělky zahrnují: UBS, Unicredit, Snap a Advanced Micro Devices. Eurozóna: PMI ve zpracovatelském průmyslu, CPI, nezaměstnanost, středa. Výdaje na stavebnictví v USA, ISM Manufacturing, prodej lehkých vozidel, středa. Rozhodnutí FOMC o úrokových sazbách, tisková konference předsedy Fedu Jeroma Powella, středa. Středeční výsledky zahrnují: Meta Platforms a Peloton Interactive. Eurozóna rozhodnutí o sazbách ECB, tisková konference prezidentky Christine Lagardeové, čtvrtek. Rozhodnutí britské centrální banky o sazbách, čtvrtek. Tovární objednávky v USA, počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti, zboží dlouhodobé spotřeby v USA, čtvrtek. Čtvrteční výsledky zahrnují: Alphabet, Apple, Amazon, Qualcomm a Deutsche Bank a Santander, čtvrtek. Eurozóna S&P Global Eurozone PMI ve službách, PPI, pátek. Nezaměstnanost v USA, pracovní místa mimo zemědělství, pátek.
Některé hlavní pohyby na trzích:
Akcie

Futures na index S&P 500 se v 6:52 londýnského času příliš nezměnily. Index S&P 500 klesl o 1,3 %. Futures na Nasdaq 100 klesly o 0,2 %. Nasdaq 100 klesl o 2,1 %. Japonský Topix klesl o 0,4 %. Hongkongský Hang Seng klesl o 1,9 %. Shanghai Composite klesl o 0,4. Futures na Euro Stoxx 50 klesly o 0,5 %.
Měny
Bloomberg Dollar Spot Index se příliš nezměnil. Euro se změnilo jen nepatrně na 1,0842 USD. Japonský jen vzrostl o 0,1 % na 130,21 za dolar. Offshore jüan se změnil jen málo a činil 6,7576 za dolar. Australský dolar klesl o 0,4 % na 0,7035 dolaru. Britská libra se změnila jen nepatrně na 1,2347 USD
Kryptoměny
Bitcoin vzrostl o 0,4 % na 22 836,33 USD. Ether vzrostl o 0,7 % na 1 567,71 USD
Dluhopisy
Výnos desetiletých státních dluhopisů se téměř nezměnil a činil 3,54 %. Výnosy japonských desetiletých dluhopisů se zvýšily o 1,5 bazického bodu na 0,49 %. Australský desetiletý výnos se zvýšil o dva bazické body na 3,55 %.
Komodity
Cena ropy West Texas Intermediate klesla o 0,6 % na 77,47 USD za barel. Spotové zlato kleslo o 0,5 % na 1 914,41 USD za unci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky